Yüzde Kuruluk ve Pullanma İçin Bitkisel Çözümler Uzman Öneriler

Ciltte Kuruluk ve Pullanma Nasıl Geçer Kesin Çözümler

0

Ciltte Kuruluk ve Pullanma Nasıl Geçer Kesin Çözümler

Ciltte kuruluk ve pullanma genetik, b6 vitami ve diğer vitamin eksiklikleri, iyot eksikliği gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Cildinizde kuruluk ve pullanma problemi yaşıyorsanız aşağıda bildireceğimiz önerileri mutlaka uygulamalısınız. Ayrıca Cildiye doktoruna gidip doktorun verdiği kremleri düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Ciltte Kuruluk ve Pullanma Olması Nasıl Önlenir?

Bilindiği gibi su, yaşamımızı sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden biridir. Suyun sağlığa faydaları cilt üzerinde de kendini gösterir. Cildimizin beslenebilmesi, nem oranının dengelenmesi ve pullanma gibi sorunların oluşmaması için düzenli olarak su tüketmemiz gerekir. Cilt sağlığımız için her gün en az 2 litre (10 bardak) su içmeye özen göstermemiz lâzımdır.

Cildiniz kuruysa ve pul pul döküntüler varsa günde 2-4 defa nemlendirici krem sürmeniz önerilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmeniz suyun cilt tabakasında hapsolmasını sağlar ve cildinizin kurumasını önler. Ayrıca bu, dökülmeyi ve kaşıntıyı da hafifletir.

Sabunlara karşı dikkatli olunmalıdır: Sabunlar ciltte kuruluk meydana getirir. Eğer cilt temizliğinde sabun kullanılacaksa yağ-gliserin düzeyinin yüksek veya pH seviyesinin 5,5 olmasına özen gösterilmelidir.

Uzun süre duş alınmamalıdır: Duşta çok fazla kalmak da cildin nemini kaybetmesinde ve pul pul döküntülerin oluşmasında etkili bir faktördür. Banyo süresi daha kısa tutulmalıdır. Su sıcaklığı orta dereceye getirilmeli, aşırı sıcak suyla yıkanılmamalıdır. Banyodan çıktığınız zaman cildinizin nemi gitmeden hemen bir nemlendirici uygulamayı ihmal etmemeniz lâzımdır.

Sebze-meyve tüketimi artırılmalıdır: Mevsimine göre bol bol meyve ve sebze yenmelidir. Bu gıdalar vücut sağlığımızı olduğu kadar cildimizi de korur. Mesela C vitamini içeren yiyecekler cildin daha genç görünmesinde ve nemli kalmasında büyük rol oynar. Kışın greyfurt, portakal, brokoli, kivi, mandalina, kuşburnu, maydanoz ve benzeri vitamin kaynakları beslenme programından eksik edilmemelidir.

Cilt sık sık nemlendirilmelidir: Kuru cilt tipine sahip ve pullanma sorunundan şikâyetçi olanlar nem içerikli kremler kullanmalıdır. Duştan sonra uygulanacak vücut yağı cildin nemini dengede tutar. Bu hususta saf zeytinyağının etkisi daha güçlüdür. Ayrıca her hafta nem maskesinden faydalanmak pullanma ve kuruluk sorunlarının üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

2 havuç rendelenir. Teflon tavaya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir ve havuçlar bu yağda pişirilir. 1 çorba kaşığı bal veya şeker ilâve edilerek yahut üzerine limon sıkılarak yenir. Cildi içeriden besleyecek, pullanmaya ve kuruluğa çözüm sağlayacaktır. Bunu her gün tekrarlamalıdır.

Ciltte pullanma ve kuruluk en az 1 yıldır sürüyorsa, evde denediğiniz yöntemler sonuç vermiyorsa bir cildiye uzmanına başvurmanızın vakti gelmiş demektir. Hele cildinizde kanama ve çatlaklar mevcutsa beklemenizin bir anlamı yoktur.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Esansiyel Yağlar İçin Cilt Kuruluğu ve Pullanma İçin Maske

Jojoba yağı, zeytinyağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ve portakal yağı eşit miktarda karıştırılır. Hazırlanan karışım banyodan sonra cilde uygulanır. Düzenli olarak yapılırsa pullanmayı ve kurumayı giderecektir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kuru Ciltler İçin Maske Tarifi

1 tatlı kaşığı toz maya un hâline getirilir. 1 tatlı kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı ısınmış balla karıştırılır. Hazırlanan karışım temiz halde cilde uygulanır ve 15 dk bekletilir. Avuç içinizi yüzünüze yerleştirip çekerseniz karışım cilde daha iyi nüfuz edecektir. Daha sonra yıkanarak temizlenebilir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüzde Kuruluk ve Pullanma İçin Maske Tarifi

Biraz suyun içine yarım paket yaş maya koyulup eritilir. Bir kahve fincanı süt eklenip aldığı kadar da un katılır. Elde edilen karışım hamur hâline getirilir ve üzeri örtülüp kabarıncaya dek beklenir. Diğer taraftan 1 kahve fincanı tahin ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı da farklı bir kapta karıştırılır. Güzelce mayalandıktan sonra hamur bu karışıma batırılır. Cilde maske biçiminde uygulanır ve 25 dk bekletilir. Ardından yıkanarak temizlenir. Her hafta 3 defa uygulanmalıdır.

Yorum Yap