Yumurtlama Ovulasyon Döneminde Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir

0

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Neden Olur?

Yumurtlama; kadının ilk defa regl olmasıyla başlayan ve menopoza kadar ayda bir defa gerçekleşen fizyolojik bir olaydır. Yumurtlama ne zaman olur? sorusuna ‘adetin 2 hafta öncesinde’ diye cevap verilebilir. Hamile kalmak isteyenlerin yumurtlama gününü takip ederek o dönemde ilişkiye girmesi gerekir. Cinsel birliktelik yumurtlama zamanında gerçekleşirse bebek sahibi olma ihtimali güçlenir. Doğurganlık dönemi işte bu ovulasyon dönemidir. Yumurtlama gününden 5 gün evvel başlayarak 1 gün sonrasına dek devam eder. Eczanelerde yumurtlama kiti adıyla satılan ürünler yumurtlama tarihini öğrenmek için kullanılabilir.

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Neden Olur Gebelik Belirtisi midir?

Yumurtalık döneminde kasık ağrısı olması normal kabul edilir. Kasık ağrısı yumurtlama belirtilerindendir. Eğer yumurtlama döneminde yumurta döllenmezse kanama ile birlikte atılır döllenirse gebelik meydana gelir.

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı bazen bir günde aralıklarla meydana gelir. Birden başlayan ve kısa süre sonra geçen bu sancıların şiddeti bazı kadınlarda son derece yüksek olur.

Yumurta hücresini taşıyan küçük keseciklere folikül denir. Kadının yumurtalıklarında pek çok folikül vardır. Her menstrüasyon döneminde bu foliküllerden biri büyür ve çatlar. Yumurtlama döneminde neden kasık ağrısı olur? sorusunun cevabı; folikülin içinde bulunan rahmin çevresine yayılmasıdır. Ağrı 1 gün boyunca devam etmektedir.

Ovulasyon döneminde kasık ağrısı çoğunlukla alt karın bölgesinde yoğunlaşır. Yumurtlamanın hangi yumurtalıkta gerçekleştiğine bağlı olarak kasık ağrısı o bölgede yaşanır. Kasık ağrısı yumurtlama döneminde sıklıkla karşılaşılan bir durum olsa da kadınların çoğu bunu hissetmez.

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı gebelik belirtisi de olabilir. Pek çok kadın gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısıyla karşılaşır. Pelvik ağrısı olarak da bilinen bu ağrı kramp tarzında veya daha keskin bir şekilde hissedilebilir. (Adet dönemi kramplarına benzer.) Bu ağrılar çoğu zaman sürekli değil, ara sıra olur.

Dış gebelik de yumurtlama döneminde kasık ağrısına yol açabilir. Dış gebelik bebeğin rahim dışında bir yere yerleşmesi ile, mesela fallop tüplerine yerleşmesi ile meydana gelir.

Dış gebelik meydana geldiğinde bebek sağlıklı bir şekilde doğamaz. Dış gebelik sonlandırılmazsa anne zarar görür. Dış gebeliğin sona ermesi için baskılayıcı ilaçlardan yararlanılır. Eğer bu durum fark edilmez ve ilerlerse cerrahi müdahalede bulunulması gerekecektir. Tedavisinin zamanında yapılmaması tüplerin yırtılmasına veya patlamasına yol açabilir. Bunun sonucunda kadının yaşamı tehlikeye girer.

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Karın içi yapışıklıklar, yumurtalıkta miyom, kist; tüplerde veya rahimde enfeksiyon yumurtlama zamanı kasık ağrısı görülmesine sebebiyet verebilir. Kasık ağrısının nedenleri çeşitlidir. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıklar, idrar yollarında biriken kum ve taş da kasık ağrısının sebepleri arasındadır. Yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi psikolojik faktörler de bazen kasık ağrısını tetiklemektedir.

Yumurtlama Döneminde Ne Zaman Hamile Kalınır?

Yumurtlamanın olduğu gün veya yumurtlama dönemi başlamadan 1-2 gün evvel ilişkiye girilirse hamile kalma olasılığı fazladır. Çocuk sahibi olmak isteyenler şansını artırmak için birliktelik zamanını doğru ayarlamalıdır. Yumurtlama hangi günlerde meydana gelecekse; hamile kalabilmek için en uygun zaman o günlerdir. Yumurtlama testi ile bu dönemin hangi tarihler arasında gerçekleşeceğini bulmak mümkündür.

Yumurtlama döneminin haricinde gebelik oluşma ihtimali azdır. Yumurtlama günü ile 1-2 gün öncesinde hamile kalma olasılığı çok yüksektir. Yumurtlama döneminin ardından gebelik oluşma ihtimali vardır fakat çok azdır. Mümkün olmadığı iddia edilemez fakat son derece düşük olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bununla beraber yumurtlama döneminden sonra hamile kalanlar da mevcuttur.

Yorum Yap