Yumurta Protein Oranı Miktarı Yumurtada Ne Kadar Protein Var

1 Yumurtada Kaç Gr Protein Yumurta Akı Ve Sarısı Protein Miktarı

0

1 Yumurtada Kaç Gr Protein Yumurta Akı Ve Sarısı Protein Miktarı

Yumurta protein açısından zengin en faydalı besinlerden biridir. Yeterli protein almak ise, kemik ve kas oluşturmak ve genel sağlığı korumak için çok önemlidir.

Bir Yumurta Ne Kadar Protein İçerir?

Orta büyüklükte olan bir yumurta yaklaşık 7 gram protein içerir. Yumurtanın beyazında  4 gram, sarısında ise 3 gram protein bulunur. Bu nedenle, yumurtanın yalnızca beyazını değil yumurtanın tamamını yemek, maksimum protein ve besin almanın en iyi yoludur.

Bununla birlikte, yumurtanın protein içeriği yumurtanın boyutuna bağlıdır. Farklı boyutlardaki yumurtalarda ne kadar protein bulunur birlikte göz atalım;

  • Küçük yumurta (38 gram): 4,9 gram protein içerir
  • Orta boy yumurta (44 gram): 5,7 gram protein içerir
  • Büyük yumurta (50 gram): 6.5 gram protein içerir
  • Ekstra büyük yumurta (56 gram): 7,3 gram protein içe içerir
  • Jumbo yumurta (63 gram): 8.2 gram protein

Bir yumurta iki farklı kısımdan oluşur: beyaz ve yumurta sarısı. Her ikisi de protein içerir, ancak proteinin yüzde 50’den fazlası beyazda bulunur.

Yumurta akı : 4 gram protein içerir

Yumurta sarısı : 3 gram protein içerir

Çiğ yumurta ve pişmiş yumurta aynı miktarda protein içerir

Hareketsiz bir yaşam süren erkeğin günde yaklaşık 56 gram proteine , hareketsiz kadının ise yaklaşık 46 gram proteine ihtiyacı vardır.

Yumurta pişirme süreci, bir yumurtanın içerdiği protein miktarını değiştirmez. Bir haşlanmış yumurta 6,3 gram protein içerir.

Vücudunuzun yumurtadaki proteini olabildiğince fazla kullanmasını sağlamak için çiğ yerine pişmiş yumurta yemeniz önerilir. Sadece 1 yumurta akı yemek,  bir yumurtadan 7 gram protein yerine sadece 4 gram protein almanız anlamına gelir.

Yumurtadaki Proteinin ve Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Hem Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu hem de Amerikan Kalp Derneği sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak günde bir yumurta yemeyi önermektedir. Günde birden fazla yumurta sağlığınız için zararlı olabilir

Journal of the American College of Nutrition (Amerikan Beslenme Koleji Dergisi) tarafından yapılan araştırmaya göre, yumurta gibi protein açısından zengin yiyecekler tüketmek metabolizmanızı hızlandırmaya, tokluk hissini uzatmaya ve vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olmak için kas kütlesini korumaya yardımcı olur

Yumurta, A, D ve E vitaminlerinin yanı sıra birkaç B kompleks vitaminleri (tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin, folat ve B-12) içerir. Yumurta ayrıca gözleriniz için iyi olan lutein ve zeaksantin içerir.

Kentucky Üniversitesi’ne göre yumurta, besin açısından zengin, sindirimi kolay, yüksek kaliteli protein kaynağı sağlar. Yumurta akı ve sarısı neredeyse eşit miktarda protein içerirken, sarısı yumurta beyazından önemli ölçüde daha yüksek bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Kolesterolünüzle ilgili bir sorununuz yoksa, yumurta tüketimi enerjik kalmanıza ve tokluk hissini korumanıza yardımcı olabilecek sağlıklı bir protein kaynağıdır.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre vücudunuz en az 10.000 farklı türde proteinden oluşur. Protein vücudunuzdaki hemen hemen her hücrede bulunur. Yapı sağlar, enzimler ve hormonlar oluşturur ve kasların çalışması için gereklidir. Vücudunuz amino asitleri depolamadığından, optimal sağlığı desteklemek için günlük yeterli protein tüketmeniz gerekir. Yeterli miktarda dokuz amino asidin tamamını içeren yiyeceklere tam veya kaliteli proteinler denir. Yumurta dahil olmak üzere hayvansal besin kaynakları tam proteinlerdir.

ABD Tıp Enstitüsüne göre günlük kalorilerinizin yaklaşık yüzde 10 ila 35’i proteinden gelmelidir. Kadınlar 46 gram, erkekler ise günlük 56 gram protein tüketmelidir. Yumurtadaki kaliteli ve yüksek protein içeriği yumurtayı kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği veya atıştırmalık için mükemmel bir yiyecek haline getirir.

Yorum Yap