Yellenirken Makattan Anüsten Su Gelmesi Nedenleri Tedavisi

Gaz Çıkarırken Makattan Sıvı Gelmesi Neden Olur Nasıl Geçer

0

Gaz Çıkarırken Makattan Sıvı Gelmesi Neden Olur Nasıl Geçer

“Gaz çıkarırken anüsten su, sıvı gelmesi kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir, laktoz intoleransı, gluten hassasiyeti, irritabl bağırsak sendromu, enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklanabilir.”

Bağırsaklarda yer alan gazın rektumdan çıkarı çıkışına gaz çıkarma veya halk arasında yellenme denilmektedir. Bu durum vücudun gerçekleştirdiği doğal bir işlemdir ve günlük olarak meydana gelmektedir. Bağırsaklarda gaz oluşmasının sebebi ise bağırsaktaki bakterilerin kolon yani kalın bağırsağa  ulaşmadan önce yemekleri iyi şekilde sindirmeyi başaramaması veya sakız çiğneme, çok hızlı yemek yeme ve gazlı içecekler tüketimi sebebiyle ağızdan çok fazla hava yutulmasıdır. Tek başına gaz çıkarmak normalken faz çıkarırken su gelmesi normal bir durum değildir. Çeşitli sağlık sorunlarında gaz çıkarırken sıvı gelmesi problemi meydana gelebilir.

Gaz Çıkarırken Yellenirken Sıvı, Su Gelmesi Neden Olur?

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu; sindirim sisteminde görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Diğer adı hassas bağırsak sendromudur ve asıl nedeni tam bilinmemektedir. Ancak bu sendromu tetikleyen en büyük faktör strestir. Vücutta irritabl bağırsak sendromu meydana geldiğinde görülen belirtiler şunlardır: karın ağrısı, ishal veya kabızlık, makattan sıvı gelmesi ve gaz sancısı.

Laktoz İntoleransı

Vücutta laktaz isimli bir enzimin eksik olması sonucu meydana gelen laktoz intoleransının ilk ve en büyük belirtisi sindirimde problemler yaşamaktır. Belirtileri herkeste aynı olmasa da vücutta laktoz intoleransı geliştiğinde görülebilecek genel belirtileri şöyle sıralamak mümkündür: ishal, gaz, şişkinlik, karın ağrısı, mide bulantısı. Laktoz intoleransı belirtilerinden biri de gaz çıkarırken makattan sıvı gelmesidir.  Laktoz intoleransının tedavisi mümkün değildir, fakat bunun bilicinde olup beslenme düzeninin buna göre ayarlanması görülebilecek belirti ve şikayetleri en aza indirecektir.

Gluten İntoleransı (Gluten Alerjisi)

Buğday, arpa ve çavdarda bulunan proteine gluten adı verilmektedir. Bu protein bazı insanların vücutlarında alerjiye yol açmaktadır ve bu durum gluten intoleransı veya gluten alerjisi olarak anılmaktadır. Bu durumda görülebilecek belirtiler arasında karın ağrısı, gaz sancısı, ishal ve gaz çıkarırken makattan sıvı gelmesi gibi sindirimsel problemler sayılabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Antibiyotikler, kolesterol ilaçları ve sorbitol içeren ilaçlar yan etki olarak gaz çıkarırken makattan sıvı gelmesine sebep olabilir.

Enfeksiyon

Midede meydana gelen bakteriyel veya viral bir enfeksiyonlar da sindirimin işleyişini engeller. Bu durumda yiyecekler olması gerekenden daha hızlı şekilde sindirim sisteminden geçer. İşte bu da gaz çıkarırken makattan sıvı gelmesine yol açabilir.

Gaz Çıkarırken Yellenirken Sıvı, Su Gelmesi Tedavisi

Gaz çıkarırken sıvı, su gelmesinden mustaripseniz Dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Doktor gerek görürse sizi Gastroenteroloji bölümüne sevk edecektir. Bu sorunun tedavisi nedenine göre değişir. Örneğin enfeksiyon söz konusu ise doktor antibiyotik reçete edecektir. İrritabl barsak sendromu veya Laktoz intoleransı sebep ise doktor beslenme değişikliği önerecektir.

Yorum Yap