Yağsız Patlamış Mısır Yapmak İçin En Lezzetli 3 Farklı Tarif

Yağsız Patlamış Mısır ve Yağsız Tuzsuz Patlamış Mısır Kaç Kaloridir

0

Yağsız Patlamış Mısır ve Yağsız Tuzsuz Patlamış Mısır Kalori Değerleri Nedir

Patlamış mısır hemen hemen herkesin en sevdiği atıştırmalıklardandır. Yağsız ve tuzsuz olarak hazırlandığında kilo yapmaz hatta kilo vermeyi destekler. Makalemizde yağsız ve tuzsuz mısırın nasıl yapılacağına dair de 3 farklı tarif verdik, hazır mısır almak yerine bu tarifleri deneyebilirsiniz.

Yağsız Patlamış Mısırın Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Nur Tellioğlu 1 su bardağı yağsız ve yağsız tuzsuz patlamış mısırın 135 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Aslı Özkan Sarcan 100 gram yağsız patlamış mısırın 190 kalori olduğunu, 100 gram sinemalarda satılan patlamış mısırın ise 530 kalori olduğunu bildirmektedir.

Yağsız Patlamış Mısır Kilo Aldırır mı?

Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2000-2500’dür. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece yağsız ve tuzsuz olarak mısır patladığı yediğiniz sürece patlamış mısır kilo aldırmaz. Hatta kilo vermek isteyenlerin yağsız ve tuzsuz patlamış mısır tüketilmesi önerilir. Mısır yüksek lif içeriği ile tok tutar ve bağırsakları çalıştırıp, kabızlığı önler. Diyet yaparken de yağsız ve tuzsuz olarak hazırladığınız mısırı güvenle tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Dilara Koçak, 1 su bardağı yağsız ve tuzsuz şekilde patlamış mısırda toplamda bir kalın dilim ekmek kadar kalori olduğunu ifade etmiştir.

Yağsız ve Tuzsuz Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı patlatılacak olan mısır
  • 4 yemek kaşığı su

Yapılışı

Bir tencereye önce su ve ardından mısırı alın. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika pişirin. Tencereyi sık sık sallayarak patlamasını sallayın. Tüm mısırlar patladığında yağsız ve tutsuz mısırınız sağlıklı şekilde tüketilmek üzere hazır. Afiyet olsun.

Yağsız ve Tuzsuz Patlamış Mısır 2. Tarif

Seramik, granit veyahut teflon gibi altı yapışmaz bir tencereye 1 çay bardağı kadar mısırı alın. Ardından ocağın orta gözüne aldığınız tencerenin kapağını kapatın ve altını en yükseğe getirin. Bundan sonra yapmanız gereken çok basit. Tencerenin kapağını hiç açmadan ve karıştırmadan mısırların patlamasını bekleyin. Mısırlar artık daha yavaş patladığında, örneğin 2-3 saniyede 1 tane kadar, tencereyi ocaktan alın. Kapağını açmak için 3 saniye kadar bekleyin ve ardından kapağını açar açmaz üzerine tuz dökün. İşte lezzetli mısırınız hazır. Sıcak tüketmeniz önerilir, afiyet olsun.

Diyetisyen Şeymanur Yılmaz’dan Mikrodalgada Yağsız Tuzsuz Patlamış Mısırı Tarifi

Pratik ve doyurucu bir atıştırmalık için mikrodalgada yağsız ve tuzsuz ama lezzetli mısır patlatabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir fırın poşetine yalnızca 1 çay bardağı mısırı koyun. Ardından poşete bir delik açın ve ağzını kapatıp en yüksek dereceye aldığınız mikrodalgaya koyup. Mısırlar bu şekilde yaklaşık 3 dakika gibi kısa bir süre içinde patlamaktadır. Diyette olan kişiler ara öğünde bu tarifteki mısırdan 1 su bardağı kadar yiyebilir. Afiyet olsun.

Yorum Yap