Vişne Reçeli Kaç Kalori Vişnenin Sağlığa Faydaları Nedir

Vişne ve Vişne Suyu Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Yapar mı

0

Vişne ve Vişne Suyu Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Yapar mı

Vişne, düşük kalorisi ve metabolizmayı hızlandıran etkisi ile zayıflamaya yardımcı meyvelerdendir. Vişne gibi vişne sapı ile yapılan çay da kilo vermenizde etkili olacaktır.

Vişne Kaç Kaloridir?

 • Diyetisyen Duygu Derman 1 adet vişnenin 3 kalori olduğunu söylemektedir.
 • Diyetisyen Banu Kazanç 100 gram vişnenin yalnızca 50 kalori olduğunu bildirmektedir.
 • 1 porsiyon  vişne 80 gramdır ve 14 adettir ve 42 kaloridir.
 • 1 bardak vişne suyu 116 kaloridir.
 • Diyetisyen Tuğçe Sert 1 tatlı kaşığı vişne reçelinin 14 kalori olduğunu bildirmektedir.
 • 1 yemek kaşığı vişne reçeli ise 28 kalori yapar.
 • 100 gram vişne reçeli 285 kaloridir.

Vişne Zayıflatır mı?

Diyetisyen Banu Kazanç’ın bu konudaki sözlerine kulak verelim: ‘Vişne kalori değeri düşük bir meyvedir. Dolayısıyla vişnenin zayıflamaya faydaları vardır. Üstelik ideal kilonun korunmasında da etkilidir. 100 gram vişne 50 kalori barındırır. Vişnenin glisemik indeksi 20’dir. Bu yüzden kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. Diyabet hastalarının öğün aralarında vişne tüketmesi önerilir. Kurutulmuş, taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilir. Vişne suyu içmek de bu meyvenin zengin içeriğinden faydalanmayı sağlar.’

Vişne fazla şeker ihtiva etmez, az kalorilidir. Onun için uzmanlar diyette vişne yemek gerektiğini bildirmekte, bunun en sağlıklı yaz meyvelerinden biri olduğunu ifade etmektedir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi vişnenin 100 gramı yalnızca 50 kalori bulundurur.

Vişne ile zayıflama süreci daha da hız kazanır. Çünkü bu lezzetli meyve kişiyi uzun süre tok tutar. Daha enerjik olmayı sağlayan vişne, açlığı bastırarak yemek yeme sıklığını kontrol altına alır. Böylece diyet yapmayı kolaylaştırır.

Vişnenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli uyku uyumamız, vücudumuzda melatonin hormonunun yeterli salgılanmasına bağlıdır. Vişne, bu hormonun üretimini destekler. Uyku sorunu olanlar vişne tüketmeye devam ederse kendilerine çok iyi gelecektir.
 • Mor ve kırmızı renkli sebzeler-meyveler, ‘antosiyanin’ adlı bir madde içerir. Söz konusu madde antioksidan özelliğe sahiptir. Serbest radikallerle mücadele eden bu madde vücudu atıklardan temizler. Cildi parlatır ve canlandırır.
 • Vişne; A, C ve E vitaminleri yönünden zengindir. Sodyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri de bu meyvenin sahip olduğu diğer besin öğelerindendir.
 • Kısaca tam bir vitamin ve mineral hazinesidir. Özellikle egzersiz yaptıktan sonra vişne yemeniz tavsiye edilir. Zira vücut, fiziksel aktivitenin ardından daha fazla minerale ihtiyaç duyar. Spor sonrası vişne tüketimi, kas ağrılarınızı da azaltacaktır.
 • Vişne yeyince kan şekerimiz âniden tavan yapmaz. Vişne insülin direncini olumsuz etkilemez. Kan şekeriyle ilgili bir rahatsızlığınız varsa, diyabet hastasıysanız vişneden uzak durmanıza gerek yoktur.
 • Vişnenin yararları hastalıkların önlenmesinde de kendini gösterir. Alzheimer ve kanser gibi pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Kalp-damar hastalıklarının önüne geçer. Kan basıncını düzenler ve kalp krizinden korur.
 • Vişne ile kilo verme bölgesel olarak da mümkündür. Örneğin vişne, bel bölgesindeki fazla yağların yakımını hızlandırır. Karaciğer yağlanmasının tedavisine de katkıda bulunur. Tabii ki vişnenin bu etkisini görebilmek için düzenli tüketmek, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmemek gerekir.
 • Vişne ciltte yaşlanma karşıtı bir etki gösterir. Cildin daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Vişne Sapı Çayı İle Zayıflatan Bitki Çayı Tarifi

Kiraz sapını veya vişne sapını kullanarak hazırlayacağınız çay ödem probleminize çözüm olacaktır.

Bir tutam kiraz ya da vişne sapını, bir tutam mısır püskülünü, birkaç tane karanfili ve birkaç dal maydanozu kaynamakta olan suya atın. Birkaç dakika kaynatıp altını söndürün. 5 dk dinlenmeye bırakın. Suyunu süzüp her gün 1-2 fincan tüketin. Ödem söktürücüdür, böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Yorum Yap