Vajinaya Vicks Sürmek Zararlı mı, Vicks Sürülür mü?

Vicks Yüze Sürülürmü, Viksin Cilde Faydaları Nelerdir?

0

Vicks Yüze Sürülürmü, Viksin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vicks kafur, okaliptüs yağı, mentol, sedir yaprağı yağı, hindistan cevizi yağı, vazelin, timol, terebentin yağı ve limon esansının karışımından oluşan binbir derde deva bir kremdir. Vicks öksürüğü kesmeye yardımcı olur, baş ağrısını geçirir, tırnak mantarına şifadır, topuk çatlaklarını onarır, sivilceye iyi gelir, ciltteki çatlakları yok eder. Vicks ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de viks yüze sürülebilir mi? Sorusudur. Makalemizde bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Vicks Yüze Sürülür mü?

Vicksin kalın ve yağlı yapısı vardır. Bu nedenle gözenekleri tıkayabileceğinden yüze sürülmesi doğru değildir. Ancak yüzünüzde sivilce, egzama, sedef gibi bir cilt sorunu varsa yalnızca o bölgeye bir miktar Vicks sürebilirsiniz. Vicksi kesinlikle göz altı bölgesi için kullanmayınız. Göz altı bölgemiz çok hassas olduğundan bu bölgeye Vicks sürmek, göz altındaki cildi inceltebilir, hassaslaştırabilir ve tahriş edebilir.

Vicks çok az miktarda yalnızca yüzün bir kısmına sürülebilir. Örneğin yüzünüzde sivilce çıktıysa yalnızca sivilcenin üzerine bir miktar vicks sürebilirsiniz. Vicks sivilce, akne, çıban gibi cilt sorunlarına doğal çözümdür. Sivilceyi kurutur ve sivilcenin neden olduğu ağrıyı geçirir. Sivilcelerinize viks sürün ve yarım saat bekleyin. Ardından su ile durulayın. Gün içinde 3-4 defa bu işlemi tekrarlayın.

Yüzde egzama, sedef hastalığı sık karşılaşılan cilt sorunlarındandır. Vicks antibakteriyel, antifungal içeriği ile egzama ve sedef hastalığının geçmesine yardımcı olabilir. Yüzünüzde sedef ve egzama varsa her gün bir miktar Vicksi ince bir tabaka halinde egzama, sedef olan yere sürün.

Vajinaya Vicks Sürmek Zararlı mı?

Vajinanın doğal florası, bakteri dengesi vardır. Vajinaya vicks sürmek bu dengeyi bozup, zarar verebilir.

Rahim (uterus) her iki yanından uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tüp denir. Tüplerde çeşitli nedenlerden dolayı tıkanma, iltihaplanma görülebilir. Vajinasında iltihap tıkanma olanlar kadınlar vicks ile şu uygulamayı yapıyorlar; Adet dönemi biter bitmez gazlı beze 1 çay kaşığı vicks koyup iple bağlayıp vajinaya itiyor, bu şekilde sabaha kadar yatılıyor, sabahleyin ip çekilip gazlı bez çıkarılıyor. Bu yöntemle gebe kalanlar olmuştur. Ancak doktora danışmadan uygulanmamalıdır.

Vicksin Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrısını Geçirir

Baş ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmak için, Vicks VapoRub’u alnınıza ve şakaklarınıza sürmelisiniz. Vicks migren baş ağrısının tedavisine bile yardımcı olabilir. Vicksin içindeki temel maddeler olan kafur, okaliptüs yağı ve mentol hepsi baş ağrılarının tedavisinde etkili maddelerdir. Vicksi baş ağrısını kesmek amacıyla kullanmak için, parmaklarınıza bir miktar viks alıp bununla alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapın.

Kas Ağrısını Geçirir

Kaslardaki yorgunluğu ve ağrıyı geçirmek için Vicks VapoRub hızlı bir çözümdür. Vicksin içindeki mentol kan dolaşımını arttırır ve kas ağrısına çabuk rahatlama sağlar. Bir miktar Vicksi ağrıyan yere sürüp 5 dk masaj yapın. Ardından bu bölgeye sıcak su torbası tutun. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip ağrıyan yere sürün.

Böcek Isırığını Geçirir

Karınca, sivrisinek veya başka bir böcek ısırığından muzdaripseniz, Vicks VapoRub kaşıntı ve yanma hissinden anında rahatlama sağlayabilir. Yapmanız gerekenler; Bölgeyi soğuk suyla yıkayın. Biraz Vicks VapoRub alın, az miktarda sofra tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Böcek ısırığı olan yere uygulayın. Gerekirse tekrarlayın.

Tırnak Mantarını Geçirir

Vicks antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde mantar hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur. Amerikan Aile Hekimliği Kurulu Dergisi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma, Vicks VapoRub’un tırnak mantarı tedavisinde olumlu bir klinik etkiye sahip olduğunu tespit etmiştir.Tırnaklarınızı kesebildiğiniz kadar kesin. Tırnak mantarı olan yere Vicks sürün, bir gazlı bez ile örtün veya ayak tırnağında mantar varsa vicks sürdükten sonra çoraplarınızı giyin.Günde 2 veya 3 kez tekrarlayın. Tırnak mantarı geçene kadar bu uygulamaya devam edin.

Yorum Yap