Vajinadan Süt Kesiği Gibi Akıntı Gelmesi Hamilelik Belirtisi mi

Süt Kesiği Akıntı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0

Süt Kesiği Akıntı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

Vajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki bezler tarafından salgılanan sıvı demektir. Vajinada akıntı, ölü hücreleri ve bakterileri vücuttan dışarı taşır ve böylece vajinayı temiz tutmaya ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Ancak süt kesiği gibi gelen akıntı normal bir durum değildir ve sağlık sorununa işaret eder.

Vajinada Süt Kesiği Akıntı Nedenleri Nelerdir?

 • Vajinada mantar. Vajinada süt kesiği akıntının en sık karşılaşılan nedeni vajinada mantardır.
 • Vajinit
 • Hamilelik. Hamilelik belirtisi olarak da vajinadan süt kesiği gibi akıntı gelebilir.
 • Vajinada enfeksiyon
 • Fistül
 • Kandidial vajinit
 • Bakteriyel vajinoz (BV)
 • Trikomoniyaz enfeksiyonu

Vajinada Süt Kesiği Akıntı Neden Olur?

Vajinadan süt kesiği gibi bir akıntı gelmesinin ana nedeni vajinada mantar enfeksiyonudur. Vajinada mantar enfeksiyonu vajinada mantarın aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Normalde vajinada çeşitli bakteriler ve mantarlar dengeli bir miktarda bulunur. Bu denge bozulup mantarlar çoğalırsa vajinada mantar hastalığı meydana gelir. Vajinada mantar enfeksiyonu semptomları arasında vajinada kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma ile birlikte kalın, beyaz, süt kesiği akıntı bulunur. Kadınların yaklaşık yüzde 90’ı hayatlarının bir noktasında vajinada mantar enfeksiyonu sorunu yaşar. Mantar  enfeksiyonları bulaşıcı değildir ve hastanın kullanması için reçetesiz satılan antifungal kremler de mevcuttur. Ancak semptomlar tedavi ile düzelmezse veya yılda dörtten fazla mantar enfeksiyonu geçirilirse ayrıntılı tetkik yaptırmalıdır.

Vajinada mantar enfeksiyonunun en yaygın semptomları şunlardır:

 • Vulvanın ve / veya vajinanın yanması veya kaşınması
 • Anormal vajinal akıntı
 • Süzme peynir gibi, süt kesiği gibi kalın, beyaz akıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • Vulva iltihabı (kızarıklık, şişme, döküntü)
 • Seks sırasında ağrı

Mantar enfeksiyonunun neden olduğu rahatsızlık hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve bir kişinin günlük yaşamına devam etme becerisini etkileyebilir.

Vajinada Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Vajinada mantar enfeksiyonu oluşma nedenini tam olarak belirlemek genellikle imkansızdır. Ancak, hamilelik, kontrolsüz diyabet, östrojen ilacı kullanma ve HIV veya kanser gibi bir şeyden dolayı bağışıklığı zayıflamış durumda olma gibi vajinada mantar enfeksiyonu geliştirme ihtimalini artırabilecek bazı şeyler vardır. Ayrıca doğum kontrol hapı, antibiyotik kullanımı, dar kilotlar giyme, spiralle korunma, sentetik pedler ve tamponlar da vajinada mantar enfeksiyonuna yakalanmaya sebep olabilir.

Vajinada Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinada süt kesiği akıntıya sebep olan vajinada mantar enfeksiyonunu tedavi etmek genellikle reçetesiz satılan veya reçeteli mantar önleyici ilaçlarla basit ve kolaydır. Antifungal krem ve fitiller kullanılabilir.

Vajinada Süt Kesiği İçin Doğal Tedavi Yolları

Yoğurt

Yoğurt antibakteriyel ve antifungal içeriği ile vajinadaki süt kesiğini geçirmeye yardımcı olabilir. Bir parça pamuğu yoğurda batırın ve bunu vajina içine sokup 2 saat bekletin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonlarının evde tedavisine yardımcı olabilecek güçlü ve etkili doğal antifungal özelliklere sahiptir. Vajinal mantar enfeksiyonu tedavi için, bir parça pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve iki ila üç saat boyunca vajinanızda bunu bekletin. İşlemi günde iki kez tekrarlayın.

Borik Asit

Borik asit, antifungal özelliklere ve Lactobacilliales gibi probiyotiklere sahip toz halindeki bir maddedir , yani vajinadaki bakterileri dengeler ve böylece maya enfeksiyonlarını tedavi eder. Borik asidi marketten ve eczaneden satın alabilirsiniz. Biraz borik asidi suyla seyreltin. Seyreltilmiş solüsyonu vajinaya uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Ardından alanı suyla iyice durulayın. Bunu iki hafta boyunca günlük yapın.

Yorum Yap