Vajinada Kıl Kurdu Olur mu Zarar Verir mi Ne İyi Gelir

Vajinada Kıl Kurdu Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0

Vajinada Kıl Kurdu Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

Kıl kurtları iplik kadar ince, beyaz, küçük canlılar olup rektum bölgesinde yaşarlar. Çoğunlukla solucan enfeksiyonu şeklinde görülür. Makat bölgesinde aşırı kaşıntıya sebebiyet verebilir. Diğer belirtileri ise uykusuzluk, sinirlilik, vajinal kaşıntıdır. Kadınlarda ortaya çıkan kıl kurdu enfeksiyonunun vajinaya bulaşarak akıntıya yol açması mümkündür.

Vajinada Kıl Kurdu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Parazit grubunda yer alan kıl kurtları kolon ve rektum bölgelerine yerleşir. Bu enfeksiyon kolayca bulaşma özelliğine sahiptir. Kıl kurdu rahatsızlığı olan biri makat bölgesine temas ettiğinde yumurtalar parmaklarının uçlarına yapışacak ve bu da enfeksiyonun yayılmasıyla sonuçlanacaktır.

Bu kişiler ellerini dokundukları yere yumurtayı bulaştırır. Kıl kurdu yumurtasına temas eden kişiler kıl kurdu enfeksiyonuna yakalanır. Kıl kurdu enfeksiyonu makatta kaşıntıya neden olur. Makatı kaşırken bu yumurtalar vajinaya bulaşıp vajinada kıl kurduna sebep olur. Vajinada kıl kurdunun tedavisi anüste kıl kurdunda olduğu gibi parazit ilaçları ile yapılır.

Vajinada Kıl Kurdu Nasıl Geçer?

Anti-solucan ilacı kıl kurdu enfeksiyonunun en hızlı ve etkili tedavisidir. Aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de vajinada kıl kurdunu yok etmek için kullanılabilir.

Sarımsak

Sarımsak vajinada kıl kurduna doğal çözümdür. Parazitlerle mücadelede büyük rol oynayan sarımsak, kıl kurtlarının üstesinden gelmek için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 1 diş sarımsak ezilerek macun kıvamına getirilir. Vajina ve makat bölgelerine sürülür. Ertesi gün su ile yıkanır. Buna birkaç gün devam etmelidir. Yemekler de sarımsak ilâve edilerek tüketilmelidir.

Elma sirkesi

Bolca asetik asit içeren elma sirkesi pH oranının dengelenmesine katkıda bulunur. Vajina florasını tazeler. Bu da kıl kurtlarının canlı kalmasını zorlaştırır. Su ve elma sirkesi eşit miktarda karıştırılmalı, vajinayı ile makat bölgesi bununla yıkanmalıdır. Aynı zamanda 1 tatlı kaşığı elma sirkesi 1 bardak suya koyularak her yemekten 30 dk önce içilmelidir.

Hindistancevizi yağı

Bu yağ antibakteriyel, mantar önleyici, anti-parazitik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Vajinadaki kıl kurtlarını temizler. Bir parça pamuğa Hindistan cevizi yağı dökülür ve enfekte olan bölgeye uygulanır.

Yoğurt

Probiyotikler ihtiva eden yoğurt, vajinadaki pH seviyesini normale döndürür. Böylece kıl kurtları doğal vajina ortamında yaşamaya imkân bulamaz. Yoğurt yemek ise bağırsak florasının yenilenmesini sağlayarak enfeksiyonu yok eder. Her gün yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Yoğurtla ıslatılmış bir pamuk parçasını vajinanızın iç dudakları arasına koyun. Birkaç saat bekletip atın. Bunu da düzenli olarak tekrar edin.

Vajinada Kıl Kurdu Nasıl Önlenir?

  • Sabah kalkınca banyo yapın.
  • Çarşafları ve pijamaları belli aralıklarla yıkayın. (Suyun kaynar olmasına dikkat edin.)
  • Çocuğunuzun altını değiştirdikten veya banyoyu kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Günde bir defa iç çamaşırınızı değiştirin.
  • Tırnak yeme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin.
  • Makat bölgenizi kaşımayın.
Yorum Yap