Ülker Çokonat Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Çokonat Kaç Kalori Diyette Yenir mi Çokonatın Faydaları

0

Çokonat Kaç Kalori Diyette Yenir mi?

Çokonat’ı duymayanımız yoktur. Ultra nefis lezzetiyle Çokonat, her yere nam salmış bir çikolatadır. 32 gramlık 1 tane Ülker Çokonat, 181 kalori ihtiva eder.

Çokonat sık sık ve fazla miktarda tüketilirse kilo almaya neden olabilmektedir.

Çokonat Kaç Kaloridir? Diyetisyen Betul Yücel Anlatıyor

  • 32 gr. 1 adet Ülker Çokonat: 181 kalori içermektedir.
  • 37 gramlık Ülker Çokonat: 210 kaloridir.
  • 100 gramlık Ülker Çokonat: 565 kalori barındırır.

Çokonat Diyet Yaparken Tüketilebilir mi?

Çokonat, sağlıklı bir gıda değildir. O yüzden aslında hiç kimse için önerilmez. Katkı maddesi içeren, paketlenmiş ve işlenmiş ürünlerin neredeyse tamamı sağlığımız için bir tehdittir. Tatlandırıcılardan aroma vericilere kadar pek çok malzemenin bulunduğu hazır yiyeceklerde tabii ki şeker de vardır. Bu bile, o tarz ürünlere temkinli yaklaşmamız için yeterli bir sebeptir. Çokonat, bir tür çikolatadır ve bu yüzden diyet yaparken de tüketilebileceği zannedilebilir. Oysa diyet yapanlar sadece bitter çikolata yiyebilirler. Bunun dışındaki çikolata çeşitleri zayıflamak isteyenler için tavsiye edilmez. Sütlü bile olsa diyet sırasında bitter haricinde hiçbir çikolata yenmemelidir. Çokonat, gofretiyle, sütlü çikolatasıyla, kavrulmuş fındıkları ve şeker içeriğiyle “kalori” kelimesinin somut örneğidir. Çokonat’tan vazgeçmek istemediğinizi tahmin edebiliyorum fakat diyet sürecinde dişinizi sıkmanız gerekir. Diyetten çıktıktan sonra formunuzu bozmamaya dikkat ederek birkaç ayda bir defa ve yarım paketten fazla yememek şartıyla tüketebilirsiniz.

Çikolatanın Zararları Nelerdir? Diyetisyen Dilara Topcan Anlatıyor

Çikolata yerken aşırıya kaçarsanız, kilo almanız yüksek bir ihtimaldir.

Tüm çikolata çeşitlerinde kafein bulunur. Gereğinden çok tüketirseniz uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Üstelik kafeinin etkisiyle ruhsal durumunuz değişebilir, daha agresif ve tahammülsüz bir insan haline gelebilirsiniz. Kalp çarpıntısına sebep olması da kafeinin bir başka zararıdır.

Kafein, demir emilimine de engel olmaktadır. Bu nedenle çay, kahve, çikolata gibi ürünlerin ana yemeklerden en az 1-2 saat sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Çikolatanın  Faydaları Nelerdir? Diyetisyen Dilara Topcan Anlatıyor

Çikolata, toksinlerin vücuttan atılmasında etkin rol oynamaktadır. Bu itibarla kendimizi zinde ve dinç hissetmemize katkı sağlamaktadır.

Kakao, çikolatanın temel malzemesidir. Kakao ağaçları, Amerika dahil pek çok ülkede yetiştirilmekte ve ağaçtan elde edilen meyvelerin çekirdeklerinden üretilmektedir. Protein, karbonhidrat ve yağ gibi besin maddeleri ihtiva eden kakao, vitamin ve mineral bakımından da iyi bir kaynaktır. Kakaonun içeriğindeki diğer bileşenlerden bazıları ise tekli doymamış yağ asitleri ve doymuş yağ asitleridir. Fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengin olan kakao, D vitamini, E vitamini, folik asit (folat), B grubu çeşitli vitaminler de taşımaktadır.

“Çikolata kalbe iyi geliyor.” sözü bir şehir efsanesi değil, ispatlanmış bir hakikattir. Zaten yıllardır bu konu gündeme gelmekte ve çoğu kişi çikolatanın kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğunu düşünmektedir. İşte bu düşünce kuru bir iddiadan ibaret değildir. Konuyla ilgili bazı bilimsel araştırmalar yapılmış ve kakaonun yapısında polifenol isimli doğal bileşenler tespit edilmiştir. Kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olduğu saptanan polifenoller, yeşil çayın içerisinde de bulunmaktadır.

Öte yandan çikolata, kalp rahatsızlıklarının yanı sıra kanserin engellenmesinde de pay sahibidir.

Kakao, bolca potasyum içerdiğinden, kan basıncının kontrol altına alınmasında etkilidir.

Tüm bunlara ilaveten bitter çikolata, insülin hassasiyetini artırmaktadır. Böylece insülin direncini yenmeye ve kan şekerinin düzenlenmesine yardım etmektedir.

Son olarak, çikolatanın mutlu ettiği herkes tarafından kabul edilen bir olgudur. Esasen, bu doğru bir bilgidir. Şöyle ki; beynimizdeki nöronlar, birbirleriyle bağlantı kurabilmek için nörotransmiter adlı moleküllere ihtiyaç duyarlar. Çikolata ise bu molekülleri serbest bırakmaktadır. Çikolata yedikten sonra kendimizi iyi hissetmemizin sebebi işte budur. Serotonin hormonu da mutluluğun en önemli biyolojik nedenidir. Çikolata, daha fazla serotonin salgılanmasını desteklemektedir. Gün içinde pozitif ve enerjik olmak isteyenler acil çözümü çikolatada bulmaktadır.