Turp Zayıflatır mı Yoksa Kilo Aldırır mı Diyetisyenler Anlatıyor

Turp Kaç Kalori Besin Değeri Ne Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0

1 Adet Turp Kaç Kalori ?

Turp metabolizmayı hızlandırır, yağ yakmaya yardımcı olur ve kişiyi uzun süre tok tutup zayıflatır. Turpu salatalarınıza ekleyebilir, sıkıp suyunu içebilir, yemeğini yapabilirsiniz.

Turp Kaç Kalori?

Diyetisyen Buket Akbulut 1 adet turpun yalnızca 15 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Emre Uzun 100 gram turpun 16 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Ayşegül Yıldız bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Diyette turp yenebilir. Zira turpun kalorisi çok azdır. 1 kâse turp rendesi yalnızca 12 kalori içerir ve kişiyi tok hissettirir. Ancak sebze dahi olsa gereğinden çok tüketildiği takdirde vücuda zarar verecektir. Bu durum turp için de geçerlidir. Midenizde bir rahatsızlık varsa turp tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda turp, safra taşı olanlara da iyi gelmez. Hamilelikte turp yenir mi ve emziren anneler turp yiyebilir mi sorularına da cevabımız aynı olacaktır. Gebelikte ve emzirme döneminde de fazla tüketmemek şartıyla turp yemenin sakıncası yoktur.”

Turp Zayıflatır mı? Diyetisyen Tuba Yaprak Anlatıyor

  • Turp, lif ve C vitamini bakımından zengin bir sebzedir. Bu özelliğiyle uzun süre tok tutar ve kalori alımının sınırlandırılmasına yardım eder.
  • Sinirleri yatıştırır ve stresin etkilerini azaltır. Böylelikle canınız sıkıldığı veya sizi üzen bir şey olduğu zaman kendinizi yemeğe verme ihtiyacı duymazsınız.
  • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar ve yağ yakımını kolaylaştırır.
  • Turpun faydaları arasında bir diğeri ödem attırması ve idrar söktürücü olmasıdır.

Turp, bu yararları sayesinde kilo kaybını destekler.

Turp Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Diyetisyen Tuba Yaprak Anlatıyor

Turp ile zayıflama nasıl mümkün olur, ne yapalım ki turpun zayıflamaya faydaları bizde de etkisini göstersin? İşte cevabı:

1 adet turpu elma dilimler gibi dilimleyin. Üzerine limon ve tuz serpip çiğ olarak tüketin. Bunu düzenli olarak yaparsanız yararı olacaktır.

Ayrıca turpun yemeğini veya salatasını da yapabilirsiniz.

Fakat turp suyu içmek daha etkilidir. Bir bardak turp suyu tüketmek, turpun kendisini yemek kadar yararlıdır.

Turpun zayıflatıcı özelliğinden maximum şekilde faydalanmak istiyorsanız öğün aralarında turp yiyebilirsiniz. Diyette olanlar da ara öğünlerde böyle yapabilirler.

Turpu sadece kilo vermek için kullanıyorsanız acıktığınız zaman tüketmelisiniz. Böylelikle turp, size tokluk hissi verecek, -deyim yerindeyse- başka yemeklerin aklınızı çelmesini önleyecektir.

Diyet Yapanlar Turp Tüketebilir mi?

Turp yüksek lif içeriğiyle doyurucu özelliğe sahiptir. Bu sebeple diyet yapanların turp tüketmesi tavsiye edilir.

Yani diyette turp yenibilir mi sorusuna hiç tereddütsüz ‘evet, yenebilir’ diye cevap vermek mümkündür. Turpun kalori oranı çok düşüktür ve bir günde ihtiyaç duyduğumuz posanın yaklaşık %25’i turpta bulunur.

Uzun süre tok tutan bir sebze olduğu için diyet yapmayı kolaylaştıran turp, ihtiva ettiği vitaminlerle ve minerallerle zayıflamanıza destek olacaktır.

Turpun Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Turp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Sürekli sindirim problemleri yaşıyorsanız turp tüketerek bu sorunlarla başa çıkabilirsiniz. Turp, sindirim sistemini dengeler. Böylece zayıflamaya yardımcı olur.

Turpun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Turp; A, B6, C, E, K vitaminleri ile antioksidan, çinko, potasyum, lif, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum ve demir bakımından zengin bir bitkidir. Kısaca turpun besin değeri oldukça yüksektir.

Bilhassa içerdiği bol miktardaki C vitamini sayesinde turp, kış mevsiminde görülen bronşit, öksürük, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların doğal ilacıdır. Vücuda direnç verir, hastalıkların önlenmesinde ve daha çabuk iyileşmesinde etkilidir.

İhtiva ettiği antioksidan bileşenler kanserden korunmada rol oynamaktadır.

Turpun yapısında kükürtlü bileşikler de vardır. Safra akışının hızlanmasını sağlayan turp karaciğer sağlığını da olumlu etkiler.

Turpun glisemik indeksi düşüktür. Yani kan şekerini birdenbire değil kademe kademe yükseltir. Posa içeriği yoğundur ve diyabet hastaları da güvenle turp yiyebilir.

DNA ve RnA hasarını tedavi eden bu sebze, vücudu güçlendirir, cildin daha genç görünmesine yardım eder.

Turpun faydaları dolaşım sistemi üzerinde de ortaya çıkmaktadır. Tansiyonu dengeleyen turp, yıpranan kan hücrelerinin onarımına destek olur. Bu sayede kan dolaşımını düzenler, kalp-damar sağlığını korur.