Süt Tozunun Sağlığa Faydaları Nelerdir Nerelerde Kullanılır?

1 Yemek Kaşığı, Tatlı Kaşığı Süt Tozu Kaç Kalori Kilo Yapar mı

0

Süt Tozu Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

Süt tozu, sütün suyunun buharlaşması ile elde edilen tortu kısmıdır. Süt tozu, kahvelerde, bebek mamalarında, bisküvi, çikolatalarda, hazır kurabiyelerde, çorbalarda sıklıkla kullanılan fabrikasyon bir gıdadır.

Süt Tozu Kaç Kaloridir?

 • 1 yemek kaşığı süt tozu 30 kaloridir
 • 1 tatlı kaşığı süt tozu 15 kaloridir.
 • 100 gram süt tozu 495 kaloridir.
 • 1 yemek kaşığı Pınar marka süt tozu 36 kaloridir.
 • 1 tatlı kaşığı Pınar marka süt tozu 18 kaloridir.

Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece günde 1-2 tatlı kaşığı süt tozu kilo almanıza neden olmaz.

Süt Tozunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Süt tozu kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir, dişlerin, kemiklerin ve eklemlerin gelişmesinde rol oynar.

Süt tozu doymuş ve doymamış yağlar içerir. Süt tozundaki bu yağların oranı neredeyse birbirine denktir. Ayrıca süt tozunun içeriğinde çeşitli karbonhidratlar mevcuttur. Süt tozunun besin değeri yüksek olduğu için bebek mamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Süt tozu vitamin bakımından güçlü bir kaynaktır. Bu nedenle süt tozu kullanımı sağlık için faydalıdır. Bol miktarda B vitamini içeren süt tozu bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur, organların düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

İhtiva ettiği bileşenlerle demir eksikliği anemisine iyi gelen süt tozunda B12 vitamini fazladır. İşte bu özelliğiyle kansızlığın tedavisinde etkili olmaktadır.

Tüm bunlardan anlaşıldığı gibi süt tozunun sağlığa faydaları onu tüketmek için geçerli bir sebeptir. Peki süt tozunun cilde faydaları yok mudur? Elbette vardır. Cildin rengini açar, cildi dinlendirir, rahatlatır, renk eşitsizliklerini önler, daha güzel bir cilde kavuşmaya yardımcı olur. İçerdiği E vitaminiyle ve probiyotik maddelerle süt tozu cildi sıkılaştırır. Süt tozu maskesi cilt sağlığına yararlıdır. Süt tozunu yalnız başına kullanmanız mümkün olduğu gibi, farklı doğal ürünlerle karıştırıp kullanmanız da mümkündür. Sıkılaştırıcı etkisini her iki şekilde de gösterecek, cildinizi temizleyecek ve nem dengesini sağlayacaktır.

Süt Tozu Nerelerde Kullanılır?

 • Hamur işlerinde ve pastalarda ürünün kalitesini artırmak için süt tozundan faydalanılmaktadır. Amaç, sıvı süt nedeniyle ürünün fazla incelmesine engel olmaktır.
 • Bebek maması yapımında süt tozu kullanılır.
 • Hazır çorbalarda ve çeşitli kurutulmuş ürünlerde süt tozu yer alır.
 • Çeşitli hayvan mamalarına süt tozu eklenir.
 • Kahve kremalarinda süt tozu vardır.
 • Peynir, yoğurt, şekerleme ve dondurma gibi süt kullanılarak üretilen gıdaların büyük bir bölümünde kıvam artırması için süt tozuna ihtiyaç duyulur.

Süt Tozu Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kahve, süt tozu gibi ürünler kuru ve serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. Bilhassa kilitli ambalajı olan ürünlerin ambalaj kilidi sıkıca kapatılmalıdır. Ürün kavanozda saklanmak isteniyorsa kapağı iyice kapatılmış olmalıdır. Uzun süre havayla temas eden süt tozu katılaşır ve topaklanır.

Süt Tozu Zararları Neler Süt Tozu Nasıl Neyden Yapılır Tıklayınız