Süt Boy Uzatır mı Uzman Görüşleri ve Boy Uzatan Süt Tarifi

16 Yaşında Sonra Süt İçmek ve Hazır Süt İçmek Boy Uzatır mı

0

Süt İçmek Boy Uzatır mı?

Halk arasında çocuklara söylenen “süt iç ki büyüyebilesin” sözünü duymuşsunuzdur. Bu yazımızda bu sözün doğruluğu üzerinde duracağız. Bilimin gösterdiğine göre bir kişinin boyunu belirleyen ilk ve en önemli faktör genetik faktörlerdir daha sonra ise destekleyici faktör olan besin öğeleri gelmektedir. Bu besinler arasında süt de bulunmaktadır.

Süt Boy Uzamasına Yardımcı Olur mu?

Çok değerli ve besleyici doğal besinlerden birisi olan süt boyun uzaması için çok faydalıdır. Bir bardak sütte ortalama olarak 300 mg kalsiyum bulunmaktadır. Dahası, sütün içeriğindeki A, C, D vitaminleri, bazı B vitaminleri ve başka birçok protein sayesinde boy uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sütte bulunan yüksek orandaki kalsiyum; kemiklerin güçlenmesini sağlar ve ayrıca kemiklere bir tür bakım yaparak boy uzamasına yardımcı olur. Ek olarak süt içerisinde kalsiyumları koruyan A vitamini ve hücre oluşumuna katkı sağlayan protein de bulunmaktadır. Süt vücutta sindirimi kolay olan bir besindir ve bağırsakta emilen proteinlerin canlı dokulara girmesini sağlar. Boyunu uzatmak isteyen kişilere günde 2-3 bardak süt içmeleri önerilmektedir.

16 Yaşından Sonra Süt Boy Uzamasına Yardımcı Olur mu?

Şayet 16 yaşında olup da kemik gelişimi tamamlanmadıysa süt içmek boy uzatmaya yardımcı olur. Kemik gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenmek için Endokrinoloji doktoruna gitmelidir.

Hazır Satılan ve Pastörize Sütler Boy Uzatır mı?

Hazır süt ve pastörize süt de normal süt gibi boy uzamasına yardımcı olabilir. Ancak bu sütlerde çeşitli katkı maddeleri bulunduğundan, açık satılan sütü kaynatıp içmek daha sağlıklıdır.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel’den Süt İle Boy Uzatma Kürü Tarifi

Malzemelerimiz:

  • 1 bardak süt
  • 1 tatlı kaşığı arı sütü
  • 1/2 yerli muz
  • 1 tutam çiğ kabak çekirdeği
  • 1 kahve fincanı hindistan cevizi sütü (isteğe bağlı eklenebilir)
  • 1 çay kaşığı kakao

Hazırlanışı:

İlk olarak bir tabakta muzu bir çatal yardımıyla ezin veya blenderdan geçirerek püre haline getirin. Ardından bir kaseye sütü alın ve içine ezmiş olduğunuz muzu, arı sütü, kabak çekirdeği ve kakaoyu ekleyip karıştırın. İşte etkili ve lezzetli boy uzatma kürünüz hazır.

Tüketimi:

Hazırladığınız bu boy uzatma kürünü günde 1 bardak tüketecek şekilde 1 ay boyunca uygulamalısınız. Ardaınan 1 ay ara verip tekrar başlayın ve bu şekilde toplamda 1 sene boyunca bu kürü kullanın. Bu küre ek olarak basketbol, voleybol veya yüzme gibi boy uzatmaya yardımcı sporlarla düzenli olarak uğraşmayı da ihmal etmemelisiniz.

Süt İçmenin Boy Uzamasına Etkileri İle İlgili Uzmanlara Sorular ve Cevapları

SORU: Süt içerek boyumu uzatabilir miyim? Sütün zararı var mıdır?

CEVAP

Op. Dr. Abdullah Kırbız’ın cevabı:

“Vücut için fazla tüketilen her besin zararlı olduğu gibi az tüketilen besin de zararlıdır. Boy uzatma konusunda şunu bilmeniz gerekir ki boyu belirleyen en büyük faktör genetiktir. Bunun yanında düzenli ve kaliteli beslenmek de tabi ki boy uzamasına katkı sağlayacaktır. Boyu uzatmak için içeceğiniz sütü akşamları uyumadan önce değil de sabahları içmenizi tavsiye ederim.”

Sual: Boyumu uzatmak için süt içsem etkili olur mu?

CEVAP

Diyetisyen Ayşegül Bahar bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Sütün içeriğinde bulunan bol miktardaki kalsiyum vücuttaki kemikleri güçlendirmek ve boyu uzatmak için çok etkilidir. Ayrıca sütte yüksek oranda protein de bulunmaktadır ve proteinin de boyu uzattığı bilinmektedir. Özellikle de gelişme dönemindeki çocukların günde 2-3 bardak süt içmelerini önermekteyim.”

Diyetisyen Aslıhan Küçük bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Gelişme dönemindeki çocukların günde 2 bardak su içmeleri boylarının uzamasını yardımcı olurken aynı zamanda kemiklerinin yapısının da güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Sütün boy uzama etkisini daha çok görmek için çocukların sütü gece uyumadan içmesi daha iyi olacaktır çünkü süt gece boyunca vücutta salgılanan büyüme hormonuna da destek olmaktadır. Sütün içeriğindeki kalsiyum dolayısıyla sütten yapılan yoğurt, peynir ve ayranda boy uzatmak için yardımcıdır. Özellikle çocuğunuzun sebze yemeklerinin yanına mutlaka yoğurt eklemelisiniz. Peyniri sevmeyen çocuklara ise peynirli börek  veya peynirli poğaçalar hazırlayıp peynir yemesini sağlayabilirsiniz. “

Yorum Yap