Sushinin Sağlık İçin Bilinmeyen Faydaları ve Zararları

Sushi Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyette Yenir mi?

0

1 Adet Sushi Kaç Kalori Eder?

Sushi çiğ balıktan yapılan, uzak doğu ülkelerinde oldukça çok tüketilen ve ülkemizde de son senelerde popüler olan bir yiyecek türüdür. Sushi, bir Japon yemeği olup İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaygınlaşmıştır.

Sushi Kaç Kaloridir?

Sushinin kalorisi 50-600 arasında değişir. Kalorisini belirleyen şey, yapımında kullanılan malzemelerdir.

Sushi genellikle içeriğinde çeşitli soslar ve kalorisi yüksek ek gıdalar barındırdığından kilo aldıran bir besindir ve diyette yenmesi önerilmez.

Sushinin kalorisi hakkında Diyetisyen Ayça Alara Aycan şu bilgileri vermektedir;

Sushi tüketiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey hijyenik koşullarda hazırlanması ve taze olmasıdır.

Sushi fazla bekletilmez. Hazır olduktan 1-2 saat sonra yenir. Nitekim sushinin anavatanı olan Japonya Samuray yasalarını benimsemiştir. Bu yasalara göre eğer bir yerde bir balık kesildiyse orada aynı bıçakla bir başka balık kesilmez. Sushi çeşitleri içerdiği malzemeler ve kalori oranlarıyla birbirinden ayrılmaktadır. Sushi ile birlikte ne tüketildiği de lezzeti ve kaloriyi etkilemektedir. Şöyle ki;

  • Wasabi: Bu, turpgiller familyasından bir bitkidir ve bu bitkinin kökü çok acı bir tada, keskin bir kokuya sahiptir. O nedenle yemeklere çeşni olarak katılmaktadır. Sushi-Wasabi ikilisi birbirine çok yakışır. Bizde kuru fasulye-pilav neyse onlarda da Sushi-Wasabi odur. Ülkemizin birçok yerinde de severek tüketilen bu iki lezzet, epey acılıdır. Eğer acıya fazla dayanamayanlardansanız dikkatli olmalısınız. Sushi ile Wasabi tüketildiğinde porsiyonun 4 gramı 4.4 kalori içerir. Yağ oranı 0 gram, karbonhidrat oranı 1 gram, protein oranı da 0.5 gramdır.
  • Caterpillar Roll: Şekli tırtılı andırır, üzerinde avokado dilimleri olur. Son derece popüler bir sushi çeşididir ve Kalorisi 329, yağ oranı 5 gram, karbonhidrat miktarı 60 gram ve protein seviyesi de 9 gramdır.
  • Philadelphia Roll: Krem peynir+somon ile hazırlanır. Çok lezzetlidir fakat kalorisi de yüksektir. 320 kalori içerir. 8 gram yağ ve aynı oranda protein ile 32 gram karbonhidrat barındırır.
  • Eel Avocado Roll: Yılan balığı (eel), çok yağlı bir balıktır ve yerken iyice çiğnenmesi gerekmektedir. Bu sushinin içerisinde yapış yapış şekerli bir sos vardır. Tadını herkes beğenmez ancak farklı sushi çeşitlerini deneyimlemiş olanlar bunu da severler. Kalori değeri 372dir. Karbonhidrat oranı 31 gram, protein oranı 20 gram ve yağ oranı 31 gramdır.
  • Rainbow Roll: ‘Bir ondan bir bundan yiyeyim, hepsi olsun ama az olsun.’ anlayışını benimseyenlere göredir. Proteini bol, rengarenk ama kalorisi de fazladır. 476 kaloriyle deminden beri saydıklarımızı geride bırakmaktadır. Yağ içeriği 16 grama, karbonhidrat içeriği 50 grama ve protein içeriği de 33 grama karşılık gelmektedir.
  • The Shrimp Tempura Roll: Bu çıtır lezzet, galeta ununa bulanarak kızartılıyor. Tadını sevmemek mümkün değil ancak kalorisi biraz korkutucudur. 508 kaloridir. 476 kalorili Rainbow Roll’u da sollamıştır. İçeriğindeki yağ 21 gram, protein 20 gram ve karbonhidrat 64 gramdır.

Son olarak şunu söylemek isterim. Biz her gün düzenli olarak sushi tüketmiyoruz. Canımız aşırı derecede sushi çektiği zaman bir porsiyon yiyebiliriz. Bu, bizim için bir ana öğüne denk olur. Yahut özel günlerde de kendimize bu hakkı tanıyabiliriz. Büsbütün hayatımızdan çıkarmamız gerekmiyor fakat yerken de porsiyon ölçüsünü korumalıyız.

Sushi Kilo Yapar mı?

Sushinin içeriğine katılan malzemeler nedeniyle kalorisi yükselir ve kilo almaya yol açabilir.

Bu yemeğin kalorisini tavan yaptıran en önemli şey içerisine eklenen soslardır. O yüzden soslu sushileri tüketmemek daha doğrudur. Bazıları sushiyi soya sosuna batırarak yemektedir. Bu şekilde fazla tüketilirse vücuttaki sodyum miktarı artar. Buna bağlı olarak selülit ve ödem gibi şikayetler meydana gelebilir.

Pirinç de sushi kalorisinin yükselmesine neden olmaktadır. Pirinç miktarı fazla olan sushiler daha yüksek kalori değerine sahiptir. Öte yandan bu tür sushiler, tüketildikten hemen sonra kan şekerinin tavan yapmasına da sebebiyet verirler. Pirinçli sushi tüketimini alışkanlık haline getirirseniz karın bölgenizde yağlanma olabilir.

Sushi kalorisi ile ilgili konuşurken deniz ürünlerini de unutmamak gerekir. Yengeç, karides, kalamar vb. kabuklu deniz ürünleriyle hazırlanan sushiler daha çok yağ içerir. Çok kilo aldırır.

Pirinç miktarı az, hiç sos içermeyen ya da çok az soslu, balıklı ve sebzeli sushiler tüketilebilir.

Kalori alımını azaltmak için sushi yemek iyi bir fikir olmayabilir. Çünkü bazı sushi çeşitleri yüksek kalorilidir. Buna mukabil bazı sushilerin kalorisi de oldukça düşüktür. Bir öğünde tükettiğiniz sushi size 300 kalori de 1000 kalori de kazandırabilir.Bu durumun nedeni sushiye katılan malzemelerin kalorisinin de yüksek olmasıdır.

Sushinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Sushi midede kurt oluşmasına neden olabilir. Daily Mail gazetesinde sushinin zararlarıyla ilgili bir haber yayınlanmıştır. Haberde aktarıldığına göre Çinli bir vatandaş aşırı miktarda sushi tüketmiş ve bir süre sonra şiddetli karın ağrısı yaşamaya başlamıştır. Buna kaşıntı da eşlik etmiştir ve adamın her yerini tenyalar sarmıştır. Hastaneye başvuran adama gerekli tetkikler yapılmış ve bu durumun sushiden kaynaklandığı belirlenmiştir.

Sushi çeşitli malzemeler içermektedir ancak temel malzemesi beyaz pirinçtir. Bu ise onu tehlikeli bir hâle getirmektedir. Ayrıca sushi pirinci genelde şekerle hazırlanmaktadır. Eğer sushi tüketirken ipin ucunu kaçırırsanız maalesef kan şekeriniz ve insülin düzeyiniz aniden yükselecektir. Bunun sonucunda kilo almanız gayet doğaldır.

Çok tuzlu bir gıda olan sushi, tuz bakımından zengin olan tüm ürünler gibi sodyum hassasiyeti bulunanlarda tansiyonun bozulmasına yol açabilir. Buna ilaveten mide kanserine yakalanma riskini de artırabilir.

Suşiler çiğ balıkla hazırlanmaktadır. Bu yüzden parazit ve bakteriler içerebilmektedir. Bunlar kimi zaman tehlikeli bir boyutta olabilmektedir. Bu suşileri yiyen kişilerde zehirlenme yaşanmaktadır.

Sushi yapımında hangi balığın kullanıldığı mühimdir. Denizlerin temiz tutulmasına gerektiği kadar özen gösterilmediği için balıklarda ekseriyetle cıva gibi ağır metaller bulunabilmektedir. Haliyle bu, yenilen suşinin sağlıklı olmasını önlemektedir.

Sushinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Balık, suşinin ana maddesidir. Balığın faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Vitamin, mineral, iyot ve protein deposu olan balık, D vitamininin doğal olarak bulunduğu az sayıdaki gıdalardan biridir. Suşi yapımında genellikle omega-3 içeriği yoğun balıklar kullanılmaktadır. Bu yağlı balıklar, suşinin besin değerini artırmaktadır.

Protein, kasların sağlıklı çalışmasını sağlar. Egzersiz yaptıktan sonra vücudun kendini toparlaması ve hücrelerin yenilenmesi protein sayesinde mümkün olur. Suşi ve balık içerikli diğer yiyeceklerin protein oranı kırmızı etle yarışacak düzeydedir.

Suşi yemek isteyen kişilerin sebzeli suşilere yönelmesi önerilir. Zira sebzeler, antioksidan içeriğiyle toksin maddelerin vücuda zarar vermesini engeller. Bu da cildin genç ve sağlıklı görünmesine doğrudan etki eder.

Yorum Yap