Suna Dumankaya’dan Cildi Beyazlatan Güzelleştiren Süt Maskesi Tarifleri

Sütün Cilde İnanılmaz Faydaları… Yüze Süt Sürmek Ne İşe Yarıyor

0

Sütün Cilde Yüz Faydaları Nelerdir?

Süt cilt için en faydalı maddelerdendir. Cildi nemlendirir, beyazlatır, kuruluğu giderir, cilt lekelerini yok eder… Sütün tüm faydalarından yararlanmak için bir parça pamuğa süt döküp bunu cildinize sürebilirsiniz.

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Süt ciltteki yağ, sebum, kir ve hatta siyah noktaların gözeneklerini derinlemesine temizlediği için eşsiz cilt temizliği sunar.
 • Süt cildinizi ölü hücrelerden arındırıp cilt beyazlatıcı etki sağlar.
 • Kuru ciltleri de yağlı ciltleri de etkili bir şekilde nemlendirir.
 • Cildi yabancı maddelerden arındırır, ışıltı ve pürüzsüzlük verir.
 • Yıpranan cilde bakım yapar. Böylelikle cilt hasarını giderir ve yeniden yapılanmasına destek olur.
 • Cildin elastikiyetini artırır.
 • Egzamanın tedavisinde oldukça faydalıdır.
 • Yaralara çok iyi gelir ve iz kalmasına engel olur.
 • Dudaklarda meydana gelen çatlakları ve yaraları geçirir.
 • Cilt lekelerini tedavi eder.
 • Cilde canlılık kazandırır.
 • Kalsiyum ve protein başta olmak üzere çeşitli besin öğeleri içerir. Bu özelliğiyle cilt için güçlü bir koruyucudur. Çevresel faktörlerin cildi tahrip etmesini önler ve daha genç görünmeye katkı sağlar.
 • Sütün faydaları saymakla bitmez. Bu mükemmel besin kaynağı, ihtiva ettiği laktik asit yardımıyla ciltteki yağlanmayı kontrol altına alır, gözenekleri temizler, en önemli yaşlılık belirtilerinden olan kırışıklıklarla mücadele eder ve cilt hücrelerini yeniler.

Cildi Beyazlatan, Pürüzsüzleştiren Süt Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı bal

Cezveye bir bardak su koyun. İçine 3 yemek kaşığı pirinç katıp kaynatın. Ocaktan alıp, lapa haline gelmiş pirincin suyunu süzün. Pirincin içine süt ve bal katıp karıştırın. Cildinize sürün 15 dk bekletip yıkayın.

Süt Cilde Nasıl Sürülür?

Sütü cildinizde şöyle kullanabilirsiniz; Bir parça pamuğa süt dökün bunu cildinize, yüzünüze sürün, kuruyunca suyla cildinizi yıkayın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cildi Güzelleştiren Canlandıran Süt Maskesi Tarifi

Birer çay kaşığı yoğurt, süt ve zerdeçal ile iki çay kaşığı haşlanmış nohut blender’dan geçirilir. Hazırlanan karışım cilde uygulanır ve 15 dk bekletilir. Süre dolunca yıkanır. Haftada 2 gün olmak üzere buna devam ederseniz cildinizi canlandıracak ve renk katacaktır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kuru Ciltler İçin Süt Maskesi

Yarım paket yaş maya bir miktar suda eritilir. İçerisine bir kahve fincanı süt ilave edilir. Aldığı kadar un elenir ve karışım hamur haline getirilir. Üzeri örtülür ve kabarması beklenir. Diğer taraftan ayrı bir kaba 1 kahve fincanı tahin ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı koyulup iyice karıştırılır. Mayalandığı zaman, elde edilen hamur bu karışımın içerisine batırılır. Daha sonra hazırlanan hamur, yüz bölgesine maske şeklinde uygulanır. 25 dakika bekletilip yıkanır. Haftada 3 defa tekrar edilebilir. Cildi besler ve kuruluğu giderir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yağlı Ciltler İçin Süt Maskesi

1 tatlı kaşığı kil, 1 çorba kaşığı yulaf unu, 1 tatlı kaşığı susam yağı ve 1 tatlı kaşığı süt karıştırılıp cilde sürülür. 5 dakika bekletilir ve ovularak çıkarılır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Göz Çevresi Kuruluğu Ve Kırışıklığı İçin Süt Maskesi

1 çay kaşığı arı sütü, 1 çay kaşığı süt kaymağı ve 1 çay kaşığı da gliserin karıştırılarak göz çevresine sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra göz altı kremi uygulanır. Bu her gün yapılmalıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yüz Kırışıklığı İçin Süt Maskesi

1 adet yumurta güzelce çırpılır. Birer çorba kaşığı soya unu ve buğday unuyla karıştırılıp hamur elde edilir. Alüminyum folyoya serilerek kurutulur. Kuruyunca elle ovuşturularak tarhana yapar gibi un kıvamına getirilir. Temiz bir kaba aktarılır ve serin bir ortamda muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman içerisine bir tatlı kaşığı tereyağı, bir tatlı kaşığı süt ve bir tatlı kaşığı bal eklenip karıştırılmalıdır. Tarifini verdiğimiz karışımın haftada 2 defa tüm cilde uygulanması gerekir. Fakat göz çevresine temas ettirilmemelidir. İşlemin ardından 30 dakika beklenir ve ılık su ile temizlenir.

Suna Dumankaya’dan Sivilceleri Gideren Süt Maskesi

3 damla limon suyu, 1 tatlı kaşığı maden suyu ve 1 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Bir parça ekmeği ufalayın ve bu karışıma batırıp sivilcelerinizin üzerine yerleştirin. 25 dakika bekletin ve sonra cildinizi suyla yıkayın. Bu uygulamayı peşpeşe 5 gün tekrarlayın.