Sülfürik Asit Nedir Ne Yapımında Kullanılır

Sülfürik Asit (h2so4) Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar

0

Sülfürik Asit (h2so4) Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar

Sülfürik asit, birçok ürünün imalat süreçlerinde geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılan önemli bir endüstriyel kimyasaldır. Formülü H2SO4’dir Sülfürik asit, dünyada en yaygın kullanılan kimyasaldır ve gübre ve metal üretiminden kimyasal ve ilaç üretimine kadar hemen hemen tüm endüstrilerde kullanılmaktadır.

Sülfürik Asit Nedir?

Sülfürik asit, ısıtıldığında suda çözünebilen renksiz, yağlı bir sıvıdır. Bu, sülfürik asidin suda çözüneceği ve amaçlanan uygulamaya bağlı olarak farklı güçlerde seyreltilebileceği anlamına gelir. Seyreltilmezse sülfürik asit metal ve dokular için aşındırıcıdır ve uzun süreli temas halinde ciltte yanıklara neden olabilir.

Sülfürik Asit Nerelerde Kullanılır?

Sülfürik asit, ev temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır, ancak kullanımı bunla sınırlı da değildir. Sülfürik asit ev temizlik ürünlerinde bu kadar yaygın olmasının nedeni, aşındırıcı özellikleriyle ilgilidir. Bu durum, klozet temizleyicileri ve kanal temizleyicileri / açıcıları gibi ürünler için mükemmel bir seçim olmasını sağlar. Ayrıca toz çamaşır deterjanları, el sabunu, bulaşık deterjanı ve evcil hayvan ürünlerinde de sülfürik asit bulunabilir.

Sülfürik asit, dünyanın en büyük hacimli endüstriyel kimyasalıdır. Ana kullanım alanı fosfatlı gübrelerin üretimidir. Fosfatlı gübre imal etmek için kullanılır

Gübre, patlayıcı, boya ve petrol ürünlerinin imalatında konsantre sülfürik asit (% 93-98) kullanılmaktadır.

Sülfürik asit, berrak, renksiz ila kahverengi, kokusuz bir sıvıdır. Akü, gübre, kağıt ürünleri, tekstil ürünleri, patlayıcılar ve eczacılık ürünleri ile çelik ve demirden üretim yapmak için kullanılabilir.

Sülfürik asit ayrıca hidroklorik asit, nitrik asit , pigmentler ve boyalar, patlayıcılar ve farmasötik ürünler gibi diğer endüstriyel kimyasalların seri üretiminde de kullanılır. Ayrıca suni ipek üretiminde çok önemlidir

Nitrik Asit gibi patlayıcı yapımında kullanılan kimyasalların imalatında kullanılır.

Sülfürik Asit, bir Sodyum Klorür çözeltisinin elektroliziyle üretilen Klor gazını kurutmak için kullanılır. Aynı zamanda patlayıcı, boya ve deterjan üretiminde kurutma ajanı olarak kullanılır

Sülfürik asidin günlük yaşamda en yaygın ve yaygın kullanımı tartışmalı bir şekilde akü elektrolitleridir. Bataryaların otomobillerde ve güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında küresel kullanımı, sülfürik asidi şu anda vazgeçilmez kılıyor.

Yorum Yap