Sezeryan Sonrası Sol Tarafta Sezaryen Dikişlerinde Ağrı İçin Kesin Çözüm

Sezeryan Ağrıları Ne Zaman Nasıl Geçer Uzman Önerileri

0

Sezaryen Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Sezaryen büyük bir ameliyattır. Her ameliyatta olduğu gibi, vücudunuzun ameliyat sonrası iyileşmesi için belli bir zamana ihtiyacı vardır. Doğumdan sonra doktorunuz 3-4 gün veya daha uzun süre hastanede kalmanızı önerebilir. Sezaryen sonrası vücudunuzun tamamen iyileşmesi ağrıların geçmesi altı hafta kadar sürebilir.

Sezaryen Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer?

Sezaryen sonrası ağrılar, ameliyattan 6 saat sonra geçmeye başlayabilir. Sezeryandan sonraki 2-4 saat ağrı şiddetli olabilir. Sezaryen olan kadınların ameliyattan sonra ağrı hisetmemeleri için narkotik analjezik ya da nonsteroidantienflamatuardenilen  ağrı giderici ilaçlar kullanılır. Ameliyattan sonraki ilk gün verilen  serum ve içerisindeki ağrı kesiciler de ağrısını azaltmak için faydalıdır.

Sezaryen sonrası ağrının geçmesi, vücudun kendini toparlaması toplam 40 gün kadar sürebilir. Ancak bu süre 2 ayı da bulabilir. Hatta nadiren de olsa sezaryen ağrısı uzun yıllar süren kadınlar da vardır. Aşağıda bildireceğimiz tavsiyelere uymak hem sezaryen sonrası ağrıyı geçirir hem de iyileşmenizi hızlandırır;

Sezaryen Sonrası Ağrıların Geçmesi İçin Ne Yapmalı?

İlaç Kullanın

Sezeryan sonrası ağrılarınız varsa doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanmak ağrının geçmesinde çok etkili olacaktır. Eczacınıza da bu ilaçlar konusunda danışabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Sezeryan sonrası ağrıların geçmesi için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye bunu tutabilirsiniz. Şayet sıcak su torbanız yoksa temiz bir atleti ütüleyin ve bunu sıcak sıcak ağrıyan yere tutun.

Probiyotik Kullanın

Sezeryan sonrası kabızlık, gaz sancısı, şişkinlik gibi sorunlar sıklıkla yaşanır bu da karın ağrısı ve diğer ağrıları tetikler. Eczaneden alacağınız probiyotik ilacı düzenli kullanmak bağırsak sisteminizi güçlendirir, bağırsaktaki iyi bakterilerin artmasına neden olur. Her gün probiyotik kullanın.

Yürüyüş Yapın

Her gün ortalama yarım saat-1 saat arası yürüyüş yapın. Düzenli olarak her gün buna devam edin. Yürüyüş vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Sezaryen sonrası iyileşme sürecinde beslenme de çok önemlidir. Çilek, lahana ve brokoli gibi antiinflamatuar ve C vitamini içeren yiyecekler yemeye odaklanın. C vitamini, dokuları onarmaya yardımcı olan bir protein olan kolajen üretimini destekler. Kabuklu yemişler ve baklagiller gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler de antiinflamatuardır, sezeryan sonrası iyileşmekte etkilidir.  Et, süt gibi proteinli gıdalar, meyve ve sebzeler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Yemeklere kemik ve et suyu katmak da sezaryen doğumun iyileşme sürecini hızlandırır, sindirime yardımcı olarak sezaryen sonrası sindirim rahatsızlıkları ve kabızlık gibi sorunlarınızı rahatlatır.

Bol Su İçin

Su içmek de vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayıp sezaryen sonrası ağrıların geçmesine ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

Bol Uyuyun Dinlenin

Dinlenmek, yeterli uyumak vücudumuzdaki hücreleri daha hızlı yenilenir ve bu da doku onarımını hızlandırır. Yeni doğmuş bebekle her ne kadar uyumak zor olsa da, bebek uyuduğunda siz de uyuyun ve bol bol dinlenin.

Yorum Yap