Sezeryan Sonrası Karın Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Doğumdan Sonra Lohusalıkta Karın Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0

Doğum Yaptıktan Sonra Karın Ağrısının Nedenleri

Doğum sonrası dönem, doğumdan sonraki ilk altı haftayı kapsar. Vücudunuzun hamilelik öncesi durumuna geri döndüğü eşsiz ve biraz da hassas bir zamandır. Doğumdan sonra biraz ağrı çekmek ve halsizlik normaldir, ancak doğum sonrası karın ağrısı yaşadığınızda bu durumun neden kaynaklandığını merak edebilirsiniz. İşte bu ağrının nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Doğum Sonrası ve Sezeryan Sonrası Karın Ağrısı Neden Olur?

Rahmin Eski Haline Dönmesi

Doğumdan sonra rahim kasılır ve normal boyutuna geri döner. Bu olurken, karın ağrısı meydana gelir. Bu ağrılar adet krampları gibi hissedilebilir. Şayet uzun süre ve şiddetli karın ağrısı varsa doktora başvurmalıdır.

Çoğu kadın bu ağrıların en şiddetlisini doğumdan sonraki ilk hafta içinde yaşar. Bununla birlikte, rahmin gebelik öncesi boyutuna dönmesi altı hafta kadar sürebilir. Emzirme, rahmin kasılmasını tetikleyen bir hormon olan oksitosin salınımını uyardığından, bebeğinizi emzirirken karın ağrısı daha da şiddetlenebilir.

Doğum sonrası rahmin eski haline gelmesinden kaynaklanan karın ağrısının geçmesi için doktorun yahut eczacının verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak da ağrıyı kesebilir. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir atleti ütüleyip bunu sıcak sıcak karın bölgenize sarın.

Kabızlık

Doğum sonrası dönemde karın ağrısı kabızlıktan da kaynaklanabilir. Doğum yaptıktan sonra kabızlığın çeşitli nedenleri vardır. Doğum sonrası dönemde kabız olmanızın olası nedenleri şunlardır: Düşük lifli beslenme, hormonal değişiklikler, stres, doğumdan sonra fiziksel aktivitede azalma vb. Kabızlık için doktorun verdiği ilaçları kullanmalı. Bol hareket etmeli. Düzenli yürüyüş yapmalı. Yüksek lif içeren meyve ve sebzeler tüketmelidir.

Sezaryen Sonrası İyileşme Sürecinin Sonucu Olarak Ağrı

Sezaryen doğum sonrası kesi ve yaraların iyileşmesi sürecinde de karın ağrısı görülebilir. Bunun nedeni gaz sancısı da olabilir. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalı, bol bol dinlenmelidir. Düzenli yürüyüş de iyi gelecektir.

Doğum Sonrası Karın Ağrısı için Ev Çözümleri

Ballı Su

Bazen rahimdeki enfeksiyonlar da şiddetli karın ağrılarına neden olabilir. Neden ne olursa olsun ballı karın ağrıyı geçirmeye yardımcı olacaktır. Bal, bakteri ve virüslerle savaşan doğal özellikler içerdiğinden ve aynı zamanda antiseptik olduğu için enfeksiyonla savaşmanın iyi bir yoludur. Bunun için bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı bal ekleyin ve içine biraz limon suyu sıkın, bu mideyi yatıştırmaya yardımcı olur ve sabahleyin aç karına içilmesi daha iyi olur.

Sıcak Su Torbası Tutun

Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak ağrıyı kesmeye yardımcı olacaktır.

Zencefil

Zencefil çayı, doğumdan sonra karın ağrısı için mükemmel bir ev ilacıdır. 2 bardak kaynar suya 2 parça taze zencefili rendeleyin 10 dk demlemeye bırakın. İçine 10 adet maydanoz yaprağı ekleyip 2-3 dakika daha demleyin. Süzün. İçine bal katıp için.

Rezene Çayı

2 su bardağı suya 2 yemek kaşığı rezene tohumu ekleyin. Bunu tencereye dökün ve 10 dakika kaynatın. Ilıyınca süzün ve biraz soğumasını bekleyin. İçine bal katın.  Doğumdan sonra mide ağrısından kurtulmak için günde iki kez rezene tohumu çayını içebilirsiniz.

Sıcak Suda Oturun

Küvetinizi ılık suyla doldurun ve sıcaklığı kontrol edin. Çok sıcak olmamalı, sıcaklığın cildinizi rahatlatacak kadar sıcak olduğundan emin olun. Şimdi alt bedeninizi ılık su küvetine daldırın ve 30 dakika orada kalın. Karın ağrısını hafifletmek için bu doğal işlemi günde 2 kez tekrarlayın.