Sezeryan Dikiş Yerinde Sertlik Ağrı Kızarıklık Neden Olur Nasıl Geçer

Sezaryen Dikişi İltihabı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0

Sezeryan Dikişi İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Sezeryan rahimdeki bebeğin ameliyatla alınmasına denir. Bebek alındıktan sonra dikiş atılır, buna sezaryen dikişi denir. Sezaryendan sonra dikiş yerinde kızarıklık, yanma hissi, ağrı ve şişlik gibi problemler görülebilir. Bu gibi durumlar genellikle bölgenin enfeksiyon yani iltihap kapmasından kaynaklanır.

Sezeryan Dikiş İltihabı Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer?

Biliyorsunuz ameliyat sonrası en kötü olasılık yaranızın enfeksiyon kapıp dikişlerin açılmasıdır.

Sezeryan dikiş yerinde kızarıklık, kötü kokulu akıntı, şişlik ve ağrı gibi enfeksiyon belirtileri olabilir. Böyle bir durumda biran önce doktora gitmelidir. Doktor duruma göre antibiyotik tedavisi uygulayabilir yahut ameliyat dikişlerinin tekrarlanmasına karar verebilir.

Dikiş uygulandıktan sonra bir süre dikişten dolayı ödem meydana gelebilir. Bu yüzden o bölgede şişlik ve sertlik olabilir. Fakat çok fazla şiştiyse muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Sezaryen Dikişi Ne Zaman İyileşir?

24-48 saat içerisinde iyileşme gerçekleşir. 3 gün geçtikten sonra da banyo yapılabilir. Yara 1 haftada tamamen kapanır.

Sezaryende genellikle kendi kendine eriyebilen dikişler kullanılır. Bu dikişler 7-10 gün içinde eriyerek yok olurlar. Fakat normal dikiş tercih edildiyse ameliyatın ardından 7 gün sonra alınması gerekir.

Sezaryen Dikişlerinin İyileşmesi İçin Ne Yapmalıdır?

Sezaryenden sonra anneye Contractubex ve benzeri ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar Yaraların tedavi sürecini hızlandırır. Ameliyat yerine dışarıdan uygulanarak düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Sezaryen dikişinin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla 3-4 kez kantaron yağı sürülerek üzeri bezle kapatılabilir. Ancak bu uygulamadan önce doktora danışılmalıdır. Gerçi uzmanlar da bu doğal yağı tavsiye etmektedir, kullanımının güvenli olduğu söylenebilir.

Ağrı kesicinin işe yaramadığı durumlarda kantaron ağrıya iyi gelebilir ve yaranın daha hızlı iyileşmesine destek olabilir.

Sezaryen Dikişleri Açılır İse Ne Olur?

Dikişlerde açılma halk arasında dikişin patlaması diye bilinir. Bu durum nadiren vuku bulur. Yara bakımının doğru yapılması ve hijyene dikkat edilmesi dikişin açılma riskini ortadan kaldıracaktır. Eğer dikişler açılırsa pansuman yapılarak yaranın kısa zamanda tekrar kapanması sağlanır. Dikişlerde açılma çok fazla ise pansuman fayda etmez ve yine dikiş atılması gerekir. Sezaryen dikişinin altından gelen sarı doku ve sıvı dikişlerin açıldığını gösterir.

Sezaryen Dikişlerinde Sertlik, Yanma, Ağrı ve Kaşıntı Normal midir?

Sezaryenden sonra ilk birkaç gün dikiş bölgesinde hafif ağrı, kaşıntı ve yanma olabilir. Bunlar normal olarak kabul edilir. Ağrı bilhassa cilde uygulanan kesinin uç kısımlarında hissedilir. Uzun süre cilt kesisinin yan taraflarında uyuşukluk ve hissizlik olması muhtemeldir. Kaşıntı dikişler tam olarak iyileşinceye kadar sürebilir. Bu belirtilerin çok şiddetli olması halinde derhal bir doktora görünmelidir.

Operasyondan sonraki haftalarda dikiş atılan yerin çevresi şişip sertleşebilir. Normalden fazla şiştiyse doktora gitmelidir. Kırmızı-mor renkte çok büyük şişlik varsa hematom riski söz konusudur.

Dikişin uygulandığı alanda kızarıklık ve ısı artışıyla birlikte kokulu ve sarı akıntı mevcutsa büyük ihtimalle enfeksiyon (iltihap) oluşmuştur. Bu durumda hemen bir uzmandan yardım alınmalıdır.