Sarmanın Yanında Ne Yenir Ne Yapılır Ev Hanımı Önerileri

Sarmanın, Yaprak Sarmasının Yanına Ne Gider Ne Yemek Yapılır

0

Sarmanın, Yaprak Sarmasının Yanına Ne Gider Ne Yemek Yapılır

Sarma, yaprak sarması yapması meşakkatli fakat çok lezzetli bir yiyecektir.  Peki sarmanın, yaprak sarmasının yanına ne yapabiliriz? İşte önerilerimiz

Sarmanın Yanına Ne Yakışır?

Sarmanın yanına çorba yapılabilir. Yaprak sarmaya geçmeden önce sıcak bir çorba ile başlangıç yapmanız önerilir. Sarmanın yanına her çorba yakışır. Şehriye çorbaları, tavuk çorbaları, kaşarlı domates çorbası veya nefis bir mercimek çorbası; istediğiniz herhangi bir çorba yaprak sarmasına çok iyi eşlik edecektir.

Sarmanın yanına salata da yakışır. Çoban salata veya mevsim salata yaprak sarmasıyla harika bir lezzet uyumu oluşturur. Zaten salata her yemeği tamamlar ve sofraların vazgeçilmezidir. Yüksek besin değeriyle salata, vücudumuz için oldukça faydalıdır.

Bol salatalık, yoğurt ve sarımsakla yapılmış bir cacık da yaprak sarmasının lezzetini ikiye katlayacaktır.

Közleme sebze de sarmanın yanına yakışacaktır. Patlıcan, yeşil biber, kırmızı biber gibi sebzeler ocakta veya fırında kolaylıkla közlenebilir. Bu közlenen sebzelerin salatası yapılabilir. Bir miktar zeytinyağı, sarımsak ve nar ekşisi ile harmanlanıp tüketilirse yaprak sarmasıyla birlikte tadı damağınızda kalacaktır.

Fritözde veya tavada kızartılan patateslerin yaprak sarmasıyla oluşturduğu kombinasyon da iştah kabartacak cinstendir.

Kimse tavuk ızgaraya hayır demez. Tavuk yemeklerinin her biri de ayrı güzeldir. Çeşitli yemeklerle güzel bir ikili olan tavuk, zeytinyağlı sarmayla beraber eşsiz bir lezzet deneyimi yaşatır. Siz de yaprak sarmanızın yanına tavuk yemeği veya tavuk ızgara yapabilir, hem tat hem de görsellik bakımından mükemmel bir ziyafet verebilirsiniz.

Zeytinyağlı sarma başlı başına doyurucu bir yemektir. Fakat yanına bir şeyler yapmadan da olmaz. Makarna da sarma ile tüketilebilecek yemeklerdendir. Kremalı makarna ve peynirli makarnanın sarmaya daha çok yakıştığı söylenebilir. Eğer zeytinyağlı yaprak sarmasını kıymasız yaptıysanız o zaman yanında kıymalı makarna tercih edebilirsiniz.

Sulu patates yemekleri her yemeğin olduğu gibi zeytinyağlı sarmanın yanında da lezzetini konuşturur. Menüde sarma varsa, yanına ne yapsam sorunuzun bir cevabı da patates yemeği olabilir.

Türk mutfağının en sevilen çorbalarından biri olan mercimek çorbası zeytinyağlı sarmayla lezzetli bir uyum sergiler. Sofranızı çeşitlendirmek ve lezzeti doruğa çıkarmak istiyorsanız bunu zeytinyağlı sarma ve mercimek çorbası ile yapmanız mümkündür.

Yaprak Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Yaprak sarmasının besin değeri yüksektir. Vitamin yönünden de bir hayli zengindir. A, C, K vitaminlerinin bol miktarda bulunduğu yaprak sarması lif, kalsiyum, demir, bakır ve potasyum mineralleri açısından önemli bir kaynak niteliğindedir. Asma yaprağı demir içeriğiyle yeni hücrelerin üretilmesini sağlamaktadır ve yaraların ve kansızlığın tedavisinde de etkilidir.

Yaprak sarmasının sağlığa faydaları pek çoktur. Toplardamarların güçlenmesine yardım eder ve hemoroit, varis gibi hastalıklara engel olur.

Unutkanlığı önler ve çocuklarda zihinsel gelişime destek verir.

Rahim kanamalarını ve ishali dindirir.

Mide iltihaplarını giderir ve bağırsak yaralarının iyileşmesini sağlar.

Yaprak sarması yapımında kullandığımız asma yaprağının kalsiyum, lif ve C vitamini bakımından adeta bir hazine olduğu söylenebilir. Bilhassa A vitamini, asma yaprağında en çok bulunan vitamindir.

Lahana Sarmasının Yanına Ne Gider Ne Yenir Ne Yapılır Tıklayınız