Sarımsaklı Yoğurt ve Tarçınlı Yoğurt Şekeri Düşürür mü

Yoğurt Şekeri Düşürür mü, Şeker Hastaları Yoğurt Yiyebilir mi?

0

Yoğurt Şekeri Düşürür mü, Şeker Hastaları Yoğurt Yiyebilir mi?

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı toplumumuzda sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Pankreas organın insülini az salgılamasından kaynaklanır. Şeker hastaları beslenmesine çok dikkat etmelidir. Yalnızca doktorun izin verdiği gıdaları tüketmelidir. Yoğurt da kan şekerini dengede tutan şeker hastalarına önerilen besinlerdendir.

Yoğurt Kan Şekerini Düşürür mü?

Yoğurt kan şekerinin düşmesine yardımcı besinlerdendir. Ancak yoğurdun bu özelliğinden yararlanmak için hazır yoğurt almamalı, evde yoğurt mayalamalıdır.

Şeker Hastaları Yoğurt Yiyebilir mi?

Dr. Mustafa Eraslan şeker hastalarının yoğurt yiyebileceğini bildirmektedir.

Yoğurt, şeker hastalarının yiyebileceği ideal besinlerdendir. Düzenli yoğurt tüketiminin diyabet üzerindeki etkisiyle ilgili bir araştırma yapılmıştır. Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bu çalışmaya göre her gün 1 kâse yoğurt tüketenlerin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski %18 oranında azalır. Yoğurt şeker hastalığına karşı koruyucu olduğu için hepimizin bu gıdayı beslenme programından eksik etmemesi gerekir. Öte yandan bu hastalığa yakalanmış olanlar da yoğurt tüketmeyi ihmal etmemelidir. Zira yoğurt şeker hastalığının tedavisinde de önemli rol oynar. Yoğurdun sindirimi süte göre daha hızlı gerçekleşir. Bu yüzden laktoz intoleransı olanların da güvenle yiyebileceği bir besindir. Herkes günlük yoğurt tüketimini kendi ihtiyacı doğrultusunda ayarlamalıdır. 1 kâse yoğurt tüketmek yeterli olduğu gibi, dileyenler günde 2 kâse de yiyebilir. Ana öğünlerin tamamlayıcısı olan yoğurt doyurucu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı ara öğünlerde tüketilmesi de çok yararlıdır. Hem lezzetli hem de kan şekerini dengeleyici bir gıda olan yoğurt hayatımızın bir parçası olmalıdır.

Yoğurdun kan şekerini dengelemesi onu insülin direncine ve diyabete karşı güçlü bir silah hâline getirmektedir. Kan şekerinin birdenbire düşmesini önleyen yoğurt, canınızın sürekli hamur işi ve tatlı çekmesine de engel olur. İştahı kontrol altına alarak daha uzun süre tok tutar. Şeker hastalarının yoğurt tüketmesi faydalı olup bu sayede kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçebilirler.

Yoğurdun Glisemik İndeksi Nedir?

Şeker hastalarına Glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenme önerilir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerinde ani yükselmeye neden olmazlar.

Yoğurdun glisemik indeksi düşüktür. Bu sebeple yoğurt kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Fakat hazır yoğurtların değil de ev yapımı yoğurtların tüketilmesi daha sağlıklıdır. Zira yoğurdun ihtiva ettiği yararlı bakteriler bağırsakta bulunan yararlı bakteriler için besin kaynağıdır; sindirim sistemini korur. Evde mayalanan yoğurt daha faydalıdır.

Kan Şekerini Düşüren Limon ve Yoğurt Kürü Tarifi

Bir kase yoğurda yarım adet limonun suyunu sıkın. Her gece yatmadan bunu tüketmeye devam edin.

Yoğurt Tarçın ve Limon İle Kan Şekerini Düşüren Tarif

Bir kase yoğurda yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı tarçın ekleyip karıştırın. Şekeriniz yükseldiğinde bunu yiyebilirsiniz. Şekeriniz makul seviyeye gerileyecektir.

Kan Şekerini Düşüren Yoğurt ve Sarımsak Kürü

Sarımsak da şekeri düşüren besinlerdendir. Bir kase yoğurda birkaç diş sarımsak doğrayın. Bunu akşamları tüketin. Ancak sarımsak tansiyonu düşürdüğünden, düşük tansiyonu olanlara bu yöntem önerilmez.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Yoğurt ve Çörek Otu İle Şeker Hastaları İçin Kür Tarifi

Çörek otu (3 çay kaşığı kadar) havanda güzelce ezilir. Ardından bir yemek kaşığı yoğurt eklenerek karıştırılır ve tüketilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulanmalı, her gün 2 defadan fazla yapılmamalıdır. İlk kullanımdan sonra 6 saat geçmeden ikinci kez kullanılmamalıdır. Çörek otu yoğurt kürünün süresi minimum 15 gün, maximum 1 aydır.