Saç Boyasına Su Katmak Suyla Karıştırmak, Saç Boyasına Neler Eklenir

Saç Boyası Saçta Kaç Dakika Bekletilir 1 Gün Arayla Üst Üste Saç Boyanır mı

0

Saç Boyası Saçta Ne Kadar Kalmalı, Saç Boyasına Su Eklenir mi?

Evde saç boyarken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler mevcuttur. Saç boyasının saçta durma süresi, saçlarınızı nasıl boyamanız ve saç boyası sonrası nasıl durulamanız gerektiği tüm bu konularda işte uzmanından öneriler;

Saç Boyası Saçlarda Ne Kadar Kaç Saat Kalmalıdır?

Saç boyasını saçlarda ortalama 40 dakika tutmalısınız. Boyayı saçlarınızda daha uzun tutmak saçınızın renginin daha iyi tutmasını sağlamaz, aksine saçta yıpranmaya neden olabilir.

Saç boyasını kullanmadan önce açıklamasını dikkatlice okumalısınız. Mutlaka bekleme süresine göre hareket etmeli, bu süreyi azaltmamalı veya artırmamalısınız. Boyamaya ne zaman başlayacaksanız o dakikadan itibaren 40 dakika sonraya alarm kurarak işinizi sağlama alabilirsiniz. “Saç boyası ne kadar uzun kalırsa o kadar iyi tutar.” diye bir şey yoktur. Bilakis böyle yapmak saçları yıpratır.

Saç Boyası Yaparken Püf Noktaları Nelerdir?

Saçınızı boyamaya başlamadan evvel kulaklarınızın arkasına, alnınıza, boyun bölgenize bir krem ya da vazelin sürmelisiniz. Boyayı uygularken sürdüğünüz yerlere bulaşırsa lekeleri daha kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Fakat bunu yaparken mümkün olduğu kadar kremi ya da vazelini saçlarınıza sürmeyin. Zira saç boyasının iyice nüfuz etmesine engel olur. Bunun sonucunda maalesef saçlarınızın kötü görüneceği inkar edilemez.

1 gün arayla saç boyamak saçların yıpranmasına hatta saçlarda yanmaya neden olabildiğinden bunu yapmak önerilmez. Saçlarınızı boyadıktan sonra tekrar boyamak için en az 3 hafta beklemelisiniz.

Boyama işlemini daha kolay yapabilmek için saçınızı tutamlara ayırıp tokayla tutturabilirsiniz. Böylelikle saçlarınız birbirine karışmadan ayırdığınız bölümleri sırasıyla boyayabilirsiniz.

Saç boyanızın içine 2-3 yemek kaşığı su katabilirsiniz. Böylece saç boyasının yoğunluğu gidip,akışkan hale gelir ve saça daha kolay sürülür.

Saç boyasının içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı eklenebilir. Bu yağlar saçlara bakım yapar, yıpranmayı önler ve saçları nemlendirir.

Ne kadar saç boyası kullanacağınızı saçlarınızın kalınlığına ve uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Mesela dolgun ve kalın telli saçlara sahip bir bayansanız 1 kutu boya kullanmanız yeterli olmayacaktır. 2 kutu boyayı karıştırıp tüm saçınıza eşit miktarda sürebilirsiniz.

Kulağınızın arkasına çok az saç boyası sürerek alerjik reaksiyona yol açıp açmadığını test edebilirsiniz. Cildiniz alerjikse, alerjik yapıda bir insansanız, saçlarınızı boyamadan 24 saat önce kulağınızın arkasına saçınızı boyacağınız saç boyasından bir parça sürün. 1 gün sonunda herhangi bir kızarıklık, yanma vb sorun yoksa kullanacağınız boyaya alerjiniz yok demektir.

Boyama işlemine başlamadan önce muhakkak boynunuza, sırtınıza eski bir bez ya da havlu örtün. Bu işlemi yaparken üzerinizde en sevdiğiniz tişörtünüz olmasın. Zira çok dikkatli olsanız bile ister istemez üstünüze-başınıza, hatta halınıza bile leke bulaşabilir.

Doğru saç boyama tekniği; saçları diplerinden uçlarına doğru boyamaktır. Boyanın tüm saç tellerine aynı oranda sürülmesi lazımdır.

Boyama işleminin ardından saçlara bone geçirilir. Bonenin üzerine de havlu sarılır. Böylece saçlar sıcak tutulur. Bu yöntem, boyanın daha iyi tutmasına yardımcı olur.

Saç boyasını saçlardan arındırmak için ılık su ile iyice durulamak önemlidir. Saçı durularken sıcak değil ılık su kullanın. Saçlardan akan su tamamen berraklaşana kadar bu işlemi sürdürün.

Yıkama suyunuzun renksiz bir hale gelmesi gerekir. Yoksa giysilerinize ve yastık kılıfınıza boya lekesi bulaşır.

Saçınızı yıkarken mutlaka aldığınız boyayla birlikte gelen saç kremini de kullanın. Zira boya, saçların kurumasına sebep olur. Bu kremler ise bunun için özel olarak hazırlanmıştır.

Boyama işlemini saçınız temizken değil biraz yağlıyken uygulayın. O yüzden 1-2 gün önce saçlarınızı yıkamayı bırakın. Saç boyası, saçınızdaki doğal yağın etkisiyle daha iyi tutacaktır. Boyama işleminden önce saç kremi de uygulamayın.

Doğal Saç Boyası Yapımı İbrahim Saraçoğlu Tarifi Tıklayınız

Saç Boyasının İyi Tutması İçin Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları Tıklayınız