Regl İken Ağrı Kesici İçmek  Zararlı mı Kısırlık Yapar mı

Ağrı Kesici Adeti Keser mi, Artırır mı? Dr Cevaplıyor

0

Adetliyken Ağrı Kesici İçmek

Ağrı kesici kullanırsam adetten kesilir miyim? sorusu pek çok kadının aklına gelmiştir. Adet sancısı gayet normal bir durumdur. Bazı kadınlarda bu ağrı şiddetli olurken bazıları daha hafif hissetmektedir. Bundan kurtulmak için adetliyken ağrı kesici kullanımı oldukça yaygındır.

Adet Kesici Regl Kanamasını Keser mi?

Adetliyken hangi ağrı kesici kullanılır? sorusuna cevap olarak pek çok ilaçtan bahsetmemiz mümkündür. Non steroidal antienflamatuar ilaçlar buna örnektir. Dolerex, Majezik, Apranax, Arveles, Buscopan gibi ilaçlar adet sancısı için en çok tercih edilenler arasındadır. Bunlar eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilir. Adet döneminde ağrı kesici kullanmanın etkisi herkeste aynı olmaz. Fakat genellikle kısa sürede ağrıyı tamamen kestiği, kesmese bile büyük ölçüde azalttığı söylenebilir.

Nadiren de olsa veya sık sık çok miktarda ağrı kesici kullanılırsa adet kanamasını kesebilir.

Ağrı Kesiciler Adet Kanamasının Artmasına Neden Olur mu?

Dr. Murat Emanetoğlu bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Aspirin haricindeki ağrı kesiciler kanamada artışa yol açmaz. Fakat adetliyken aspirin içmek kanamayı çoğaltabilir. Herhangi bir ağrı kesici kullanmadan evvel doktorunuza sormanız en sağlıklısıdır. İlacın muhtemel yan etkileriyle ilgili bilgi almanız ve hekiminizin yönlendirmelerine göre hareket etmeniz adet ağrısından kurtulayım derken başka bir sorun yaşamanızı önleyecektir. Tanıdık tavsiyesi veya internetteki yorumlar üzerine ilaç kullanmak çeşitli sıkıntıları beraberinde getirebilir. Zira birisine iyi gelen bir ilaç diğer insanda rahatsızlık yapabilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Ağrılı adet tıpta dismenore diye de bilinir. Pek çok kadının yaşadığı bir problemdir. Fakat bazı kadınlarda gündelik işlerin yapılmasını bile önleyecek kadar şiddetli olabilir. Adet sancısının nedeni rahimde meydana gelen yoğun kasılmalardır. Bu kasılmalar sonucunda vücut prostaglin isimli bir kimyasal salgılar. Adet sancısı bu maddeden kaynaklanır. Miktarı kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda daha fazla salgılandığı için onlar daha çok ağrı duyar.

Adet ağrısı ve krampları (dismenore) yaygındır. Çoğu kız ve kadın, adet dönemlerinin bir noktasında değişen yoğunlukta ağrı yaşar. Bazı kadınlarda ağrı o kadar kötüdür ki, işe veya okula gitmek gibi olağan günlük aktivitelerini her ay bir ila üç gün gerçekleştiremezler. Diklofenak, ibuprofen ve naproksen gibi iltihap önleyici ağrı kesiciler, şiddetli dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçların bazen mide problemleri gibi yan etkileri vardır. Anti-enflamatuar ağrı kesiciler, özellikle diklofenak, ibuprofen ve naproksen ilaçları olmak üzere dönem ağrısını gidermek için sıklıkla kullanılır. Bu ilaçların tümü steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlardır (NSAID’ler). Prostaglandin üretimini engeller ve bu şekilde dönem ağrısını dindirebilirler.

Adetliyken Ağrı Kesici Zararlı mıdır?

Dr. Deniz Ulaş bu hususta şu bilgiyi vermektedir;

‘Adet döneminde ağrı kesici kullanımı kısırlığa yol açmaz. Fakat kimi zaman yumurtanın çatlamasına engel olabilir. Bu da hamile kalma olasılığını azaltır.’

Yorum Yap