Patates Buzdolabında Saklanır mı Nasıl Saklanır

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır 4 Farklı Yöntem

0

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır 4 Farklı Yöntem

Patates birçok vitamin ve mineral içeren bir besindir. Sağlığımıza faydaları da, lezzeti de çoktur. Çeşit çeşit yemeği yapılabilen ve çeşitli yemeklerin yanına çok yakışan patates, her mutfağın olmazsa olmazıdır. Fakat soyulmuş patatesleri doğru saklamak lâzımdır. Yoksa hava almaları durumunda hemen kararır. Görüntüsü de tadı da bozulur.

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

Patates bolca nişasta içerir. Soyulduktan sonra hızlı bir şekilde kararması bundan dolayıdır. Neyse ki bunu önlemenin bazı yolları vardır. İşinize yarayacak yöntemler şöyledir:

1.Yöntem

Diyelim patatesleri soydunuz ve biraz bekletip kullanacaksınız. Patatesleri kararmadan saklamak için tuzlu sudan faydalanabilirsiniz. Patatesleri yerleştireceğiniz kabı suyla doldurup 1 tutam tuz ilâve edin. Bunu buzdolabına koyun. Soyulmuş patatesleri temiz su ile yıkayıp kullanabilirsiniz.

2.Yöntem

Patatesin yapısında tirozinaz isimli bir enzim vardır. Soyulunca veya kesilince kahverengiye dönmesi bu yüzdendir. Soyulmuş çiğ patatesler limon ve tuzla ovularak da muhafaza edilebilir. Bu, kararmasına engel olacaktır. Patatesler bu şekilde hazırlandıktan sonra bir müddet buzdolabında saklanabilir. Kullanmadan önce suya tutup durulayabilir ve kuruladıktan sonra yemeklere ekleyebilirsiniz.

3.Yöntem

Bir diğer yöntem sirke kullanmaktır. Patatesleri bekletirken kararmalarını istemiyorsanız bulunduğu suya iki yemek kaşığı sirke atabilirsiniz. Bu da son derece yararlıdır. Böylece patatesler sarı rengini korur, uzun müddet tazeliğini kaybetmez ve kararma olmaz.

4.Yöntem

Patatesleri soyun ve kesin. Büyükçe bir kaba doldurup ağzına kadar soğuk su ekleyin. Streç film ile kabın ağzını kapatın. Bu halde 1 gün muhafaza edebilirsiniz. 1 gün içinde kullanmanız tavsiye edilir.

Patates Nasıl Saklanır?

Patatesin içeriği %80 oranında sudan meydana gelir. Nemli bir yerde beklerse tomurcuklanır ve rengi yeşile döner. Patatesler karanlık ve serin bir ortamda bekletilirse filizlenmesi ve bozulması engellenmiş olur. Bunun için evin kilerine koymak önerilir. Patatesler kilerde hem hava alır, hem de ışık görmemiş olur. Böylece zarar görmeden muhafaza edilebilir.

Patatesler karanlık, serin fakat hava alan bir yerde saklanmalıdır. Bu koşullarda muhafaza edilen patatesler haftalar boyu filizlenmez ve çürümez.

Yorum Yap