Normal Doğumdan Sonrası Dikiş Açılması Belirtileri ve Tedavisi

Normal Doğum Dikişleri Açılırsa Ne Olur Tekrar Dikiş Atılır mı

0

Normal Doğumda Dikişler Açılır mı?

Bazen normal doğum dikişleri açılabilir ve bu pek çok kadının yaşadığı bir sorundur. Bu durum enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşebileceği gibi ağır kaldırmak, âni hareketlerde bulunmak gibi faktörlerden de kaynaklanabilir.

Normal Doğum Dikişleri Açılırsa Ne Yapmalıdır?

Normal doğumdan sonra uygulanan dikişler alınmaz, 15 gün içinde kendiliğinden geçer. Fakat herhangi bir sebeple normal doğum dikişlerinde açılma olursa annenin derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak tekrar dikiş attırması gerekir.

Normal doğum dikişlerinin açılması oldukça önemli bir problemdir. Hemen müdahalede bulunulmazsa annenin hayatı tehlikeye girebilir. Enfeksiyon daha da ilerleyebilir veya aşırı kan kaybı meydana gelebilir. Bunlar da ölümcül sonuçlar doğurur. Doğum dikişleri açılınca o bölgede şişlik ve renk değişikliği olur. Anne bu belirtilerle karşılaştığında hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. O bölgedeki ip koptuğunda normal doğum dikişi açılır. Dikilen bölge açıldığında oraya bir gazlı bez ile tampon yapılmalıdır. Böylece aşırı kanama olması engellenecektir. Ardından acilen hastaneye gidilerek muayene olunmalıdır. Açılan normal doğum dikişinin tedavisi evde yapılamaz. Bu durum ciddiye alınmalıdır zira ölüme bile yol açabilir.

Normal Doğum Dikişlerinin İltihap Kaptığı Nasıl Anlaşılır?

  • Normal doğum dikişlerine ayna ile bakılarak açılıp açılmadığı görülebilir. Dikişlerin olduğu kısımda renk değişikliği, morarma gibi durumlar mevcutsa dikişlerin iltihaplandığı anlaşılır.
  • Dikiş atılan bölgede, yaranın çevresinde bir değişiklik var mı yok mu gözlemlenmelidir. Ciltte kırmızı bir görünüm oluştuysa veya dokunulduğu zaman acıyorsa bölgenin enfeksiyon kaptığı düşünülür.
  • Normal doğumda vajina ile anüs arasındaki yere (perineal bölgeye) kesi açılmaktadır. Bu sebeple orada ağrı meydana gelebilir ve bu normaldir. Fakat ağrı dinmezse, hatta giderek daha da şiddetlenirse bu durum enfeksiyona işaret eder.
  • Doğum yaptıktan hemen sonra ateşin yükselmesi de dikişlerin iltihaplandığını gösteren belirtiler arasındadır.
  • Bunları yaşayan annelerin muhakkak doktora müracaat ederek uygun antibiyotik tedavisine başlaması lazımdır.
  • Antibiyotikler iltihaplanan dikişlerin iyileştirilmesinde çoğu zaman yeterli olmaktadır. Hekim gerekli antibiyotiği reçete edecektir. Enfeksiyonun çok rahatsız etmesi durumunda tedaviye bazı ağrı kesiciler de eklenebilir. Eğer enfeksiyon cildin altına doğru yayıldıysa dikişleri çıkarıp temizlemek ve tekrar dikiş uygulamak gerekebilir. Fakat bu, sık karşılaşılan bir şey değildir

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman Eski Haline Döner Tıklayınız