Normal Doğum Sonrası Vajina Ağrısı Nasıl Geçer Ne Yapmalı

Normal Doğum Sonrası Dikiş Ağrısı Ne Zaman Nasıl Geçer

0

Normal Doğum Sonrası Vajinada Dikiş Ağrısı Nasıl Geçer

Normal doğum sonrası dikiş bölgesinde az da olsa ağrı görülmesi normal kabul edilir. Ancak bu ağrının şiddetli olması ve uzun sürmesi, ağrı bölgesinde şişlik, kızarıklık, sertlik gibi durumlar enfeksiyona işaret edebildiğinden mutlaka doktora gitmelidir. Doktor durumunuza göre antibiyotik tedavisi uygulayabilir hatta dikişlerin tekrarlanmasına bile karar verebilir.

Normal Doğum Sonrası Dikiş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Normal doğum sonrası dikiş ağrısı ortalama 15-20 gün sürer. Ancak nadiren de olsa bu ağrının geçmesi 1 ayı bulabilir. 20 gün olduğu halde ağrı geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Normal Doğum Sonrası Dikiş Ağrısı Nasıl Geçer?

Vajinal ya da sezaryen olması fark etmeksizin her doğumun belirli bir zorluğu vardır. Neticede kadın dünyaya bir bebek getirmektedir. Doğumdan sonra yara oluşması gayet normaldir. Bebeğin vajinadan çıkışını kolaylaştırmak için vajina bölgesine küçük kesiler atılır ve bunlar dikişlerle kapatılır. Dikişler 1-2 haftada iyileşir. Bu dikişler vücut tarafından emilecektir fakat doğum yapıldıktan sonraki 1 hafta boyunca dikiş atılan yerde hassasiyet ve acıya duyarlılık olacaktır. Dikişlerin bakımına özen göstermek gerekir. Hekimin önerdiği batikon ilacı perineal bölgeye düzenli olarak uygulanmalı ve o bölge daima temiz tutulmalıdır.

Normal doğumdan sonra dikişlere her gün 1-2 kez batticonve gazlı bezle pansuman yapılmalıdır.

Normal doğum sonrası dikiş ağrısının geçmesi için doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir yahut eczacıya durumunuzu bildirip lohusalıkta kullanılması güvenli olan ağrı kesiciyi temin edebilirsiniz.

Ağrınız geçmezse parasetamol grubundaki ağrı kesicilerden birini kullanabilir, tavsiye edilen antibiyotikleri alabilir veya gerekli görüldüyse lokal kremlerden faydalanabilirsiniz.

Temiz bir beze buzdolabından çıkaracağınız buz küplerini koyup, beze sarılı bu buzları dikiş yerine tutabilirsiniz.

Bir leğeni su ile doldurup içerisine buz atarak 10 dakika bunun üzerinde oturmanız iyi gelecektir. Bu uygulamayı her gün 2 defa tekrarlamalı ve dikiş bölgenizi yumuşak, temiz bir havlu ile kurulamalısınız.

Normal Doğum Sonrası Dikişlerde Ağrı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevaplar

Sual: Vajinal doğum yaptıktan sonra dikiş atıldı fakat doktorum dikişler hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Ben de o kısmı batticon ile temizleyip kuruluyorum. İlk doğumumda böyle yapmıştım. Yalnız aşırı derecede ağrı ve gerilme hissi oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Dr. Volkan Dede’nin cevabı; “Doğum dikişleri kuru ve temiz tutulmalıdır; doğru yapıyorsunuz. Batticon değil de Savlon kullanmanızı öneririm. Gerginlik hissi azalacaktır. Her doğum sonrası bir müddet ağrı olur. Fakat ağrınız çok fazlaysa doktora başvurmalısınız.”

Sual: 17 gün önce doğum yaptım ve dikişlerim düşmek bilmiyor. Gerçi iltihap yok ancak ağrım çok oluyor. Oturup kalkarken güçlük çekiyorum, sağ bacağım sızlıyor. Bir öneride bulunur musunuz?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı;”Bu dikişler çoğu zaman 3-4 hafta içinde kendi kendine eriyip kaybolur. Fakat aşırı rahatsız ediyorsa doktora giderek muayene olmalısınız.”

Sual: Bebeğim 15 gün evvel doğdu. Kabızlığım ve ağrılarım var, o günden beri geçmiyor. Öyle çok ağrım oluyor ki doğru dürüst ne oturabiliyorum, ne kalkabiliyorum, ne yatabiliyorum. Bana bir yol göstermenizi rica ediyorum.

CEVAP

Dr. Murat Gözüküçük’ün cevabı; “Normalde 15 gün, toparlanmak için yeterli bir süredir. Fakat anladığım kadarıyla sizin durumunuzda bir değişiklik olmamış. Hekiminiz sizi yeniden değerlendirmelidir.”

Sual: İki hafta önce normal doğum yaptım fakat epidural anestezi ile oldu. Doktorum bir ağrı kesici yazdı. 7 gün kullandım, bitince sağ kalçam ağrımaya başladı. Hafif topallayarak yürüyorum. Ağrım 1 haftadan bu yana hiç geçmedi. Hep böyle mi olacak? Ne zaman geçer?

CEVAP

Dr. Hakan Peker’in cevabı; “Hayır, ömür boyu sürmez. Tedavi için doktorunuza müracaat etmelisiniz.”