Narın Sağlığa Bilinmeyen 10 Zararı Nedir?

Nar Gaz Ve İshal Yapar mı Sağlığa Zararlı mı?

0

Narın Zararları Nelerdir?

Nar en besleyici meyvelerden biridir, faydalıdır, sağlıklıdır ancak narın fazla tüketimi gaz sancısı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Nar ayrıca bazı kişilere dokunup nar alerjisine de neden olabilir.

Narın Sağlık İçin Yan Etkileri Nelerdir?            

Narlar binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır ve bugün modern bilim, bu özel meyvenin bizim için neden bu kadar iyi olduğunu gösteren kanıtlar sunmaktadır. Nar iyi bir lif kaynağıdır, antioksidanlar bakımından yüksektir (antioksidanların hücre hasarı ve hastalığına bağlı serbest radikallerle savaştığı bilinmektedir) ve iyi demir kaynağı ve A, C ve E vitaminleri –tüm bunlarda narda mevcuttur. Nar her ne kadar çok faydalı bir yiyecek olsa da nadiren de olsa bazı kişilere dokunabilir ve bazı sağlık problemlerine yol açabilir;

Sindirim Bozukluklarına Neden Olabilir

Aşırı nar tüketimi bazı kişilerde gaz, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir.

Nar Alerjiye Neden Olabilir

Narın tüm yan etkilerinden en ciddi olanı ve sık karşılaşılanı alerjiye neden olabilmesidir. Bu alerjilerin belirtileri arasında kaşıntı, şişme, boğazda tahriş,gözlerde kaşıntı, mide ağrısı ve kurdeşen bulunur. Ağır vakalarda nefes darlığı ve nefes almada güçlük, boğazda ve dilde şişme ve anafilaktik şok yaşanabilir.Yapılan bir çalışmada, bir hastada nar yedikten sonra 10 dakika içinde kulakta şişlik, kızarıklık (ciltte kızarma) ve kaşıntı gelişti, narın bu gibi yan etkileri olabilmektedir.

Nar İlaçlarla Etkileşime Geçebilir

Nar, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. İlaçların etkinliğini artırabilir yahut azaltabilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, nar tüketip tüketemeyeceğinizi lütfen doktorunuza danışınız. Bu durum özellikle yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız önemlidir. Bazı  ilaçlarla nar suyu almak kan basıncının çok düşmesine neden olabilir.

Nar suyu, kan sulandırıcılar ve yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlarla da olumsuz etkileşime girebilir.

Kan Basıncını Çok Fazla Düşürebilir

Araştırmalar, narın tansiyonu düşürdüğünü gösteriyor. Bu çoğu insan için iyi bir haber. Ancak tansiyonu düşük olan veya tansiyon seviyelerinde kontrolsüz dalgalanmalar olan bireyler nardan uzak durmalıdır.

Narın ameliyat sırasında sorunlara neden olmasının bir nedeni budur. Bu nedenle, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce nar alımını durdurun. Bu konuda araştırma sınırlı olduğundan, doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Gebelikte Fetal Büyüme Kısıtlamasına (FGR) Neden Olabilir

Gebelikte meyve suyu içmek güvenli olsa da, diğer nar türlerinin (nar özü gibi) güvenliği konusunda yeterli araştırma yoktur.Yapılan araştırmalar nar suyu takviyesinin fetal karın ve baş çevresini azalttığını göstermiştir

Günde Ne Kadar Nar Yenilebilir?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, bir kişinin günde 2 bardak nar meyvesi yemesini önermektedir .

Yorum Yap