Missed Abortus Sonrası Hamilelik Mümkün mü Hamile Kalınır mı

Missed Abortus Nedir Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır

0

Missed Abortus Ne Demek?

Missed Abortus farkedilmemiş düşük demektir. Missed Abortus bebeğin anne karnında ölmesine rağmen rahimden kendiliğinden atılmaması demektir. Missed Abortus düşük yapmanın bir türüdür. Missed Abortus’ta bebek ve kese rahmin içindedir, kanama yahut düşük de meydana gelmemiştir. Fakat buna rağmen kalp atışı yoktur.

Missed Abortus Neden Olur?

Missed Abortus’un kesin nedeni henüz bilinememektedir. Fakat bu durumun yaşanmasının %50’sinin nedenini bebekte yanlış kromozom dizilimi olduğu düşünülmektedir.

Endokrin veya otoimmün bozukluğunuz varsa veya aşırı sigara içiyorsanız , düşük yapma riskiniz daha yüksek olabilir . Fiziksel travma da düşüklere neden olabilir .

Stres, egzersiz, hamilelikte seks ve seyahat bu düşüğe neden olmaz , bu yüzden kendinizi suçlamamanız önemlidir.

Missed Abortus’un nedeni şunlar olabilir;

  • Annede idrar yolu enfeksiyonu
  • Şeker hastalığı
  • Ateş
  • Hipertansiyon
  • Karı koca arasında kan uyuşmazlığı
  • Kromozom anormallikleri

Missed Abortus Belirtileri Nelerdir?

Missed abortusa sessiz düşük denir. Çünkü Missed Abortusta normal düşük belirtileri görülmez, vajinal kanama, ciddi kramplar veya fetal doku boşalması gibi normal düşük semptomları yoktur. Missed abortusta, plasenta veya korpus luteum hormon salgılamayı bırakmayacağından hamilelik belirtileri devam edebilir. Ancak bazı hamile kadınlar yorgunluk, göğüs hassasiyeti veya mide bulantısının ortadan kalktığını fark edebilir. Missed Abortusun teşhisi, bir tıp doktoru tarafından ultrasonda fetal kalp atışı olmamasıyla yapılır. Düzenli kontroller sırasında, Missed abortus var, ultrason, gelişmemiş fetüsü gösterecektir.

Missed Abortus Nasıl Teşhis Edilir?

Missed Abortus genellikle 20 haftalık gebeliğin öncesinde ultrason ile teşhis edilir. Genellikle doktor doğum öncesi muayenede kalp atışını tespit edemediğinde bu durumu teşhis eder.

Missed Abortus Nasıl Tedavi Edilir?

Missed Abortus yaşadıysanız, bebek anne karnında öldüğü için, doktorunuz kürtajla bebeği alacaktır.

Missed Abortus Nasıl Önlenir?

Doktorunuzdan bu durumun nedenini belirlemek için gerekli testleri talep edin

  • Bir sonraki hamileliğinizi planlamadan önce günlük folik asit takviyeleri alın
  • Taze meyve ve sebzeleri günlük diyetinizin bir parçası yapın
  • Uyku düzeninizi düzeltin ve yeterince dinlenin, uyuyun.

Missed Abortus Yaşıyanlar Tekrar Gebe Kalır mı?

Missed Abortus yaşıyan kişilerin ileride hamile kalmasında herhangi bir problem yoktur. Yalnız bu durumun nedeni tespit edilmeli, tekrarlamaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Missed Abortus İle İlgili Doktorlara Sorular ve Cevapları

Sual: Geçen seneMissed Abortus yaşadım, bir daha gebe kalamıyorum. Gebe kalamamamın nedeni bu durum mudur?

CEVAP

Op. Dr. Filip Taşhan’un cevabı;

“1 yıl önce Missed Abortus durumunun meydana gelmiş olması şu an sizin hamile kalmanızı engellemez. Hamileliğin gerçekleşmemesi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunun tespiti için hem kadının hem de erkeğin muayene edilmesi lazımdır.”

Sual: 6 ay evvel gebeliğimin 8. haftasında Missed Abortus yaşamıştım. Yeniden hamile kaldım fakat çok endişeliyim. Düşük tekrarlar mı? Böyle bir şey olmaması için dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

CEVAP

Dr. Erkan Coşkun’un cevabı;

“Doktorunuz ultrasonografik muayene ve birtakım testler isteyip çıkan sonuçlara değerlendirme yapmalı, hamileliğiniz için ona göre bir yol haritası çizmelidir.”

Sual: Missed Abortus sebebiyle 1 hafta önce bebeğimi aldılar. Tekrar hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim? Gebeliğim boyunca folic plus alıyordum. Kullanmayı sürdürmeli miyim? Hamile kalmadan önce hangi testleri yaptırmam gerekiyor?

CEVAP

Dr.Levent Şentürk’ün cevabı;

“Eğer ilk kez düşük yaptıysanız farklı bir test yaptırmanız gerekmez. 3 ay korunmasız ilişkiye girmeyin. 2 ay geçtikten sonra tekrar folic asit almaya başlayabilirsiniz. 3 aylık süre dolunca eşinizle artık korunmadan beraber olabilirsiniz. Hamile kalana kadar folik asit almayı bırakmayın. Hamile kaldığınızda doktorunuz size uygun bir tedavi programı oluşturacaktır. Siz o güne kadar folik aside devam edin.”

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.