Minoxil Forte 5, Minoksidil Saç Deri Spreyinin Yan Etkileri

Minoxil’in Yan Etkileri Sağlığa Zararları Nelerdir?

0

Minoxil Nedir?

Minoxil saç derisine ve yüzde sakal çıkmak isteyen bölgeye uygulanan, saç ve sakal çıkaran bir ilaçtır. Eczanelerde ve internet üzerinde satıştadır. Ancak en güvenlisi eczaneden temin etmektir.

Minoksil Nasıl Kullanılır?

Minoxili saç veya sakal çıkmasını istediğiniz yere 5 kere sıkıyoruz. 5 kere sabah, 5 kere akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılmaktadır.

İstenilen sonuç alınıncaya kadar tedaviye devam edilmelidir. Minoxil Forte kullanımı saç dökülmesini durdurmak ve saç çıkarmak için faydalıdır ancak zamanından önce bırakılırsa etkisi olmayacaktır. Minoxil Forte tedavisi uzun sürelidir ve 4-6 ay düzenli olarak kullanıldığı takdirde saç çıkarmaya başlayacaktır. 12 ay sonra maximum etki gösterecektir. Minoxel forte kullanılırken saç dökülmesinin görüldüğü bölgeye bir defa sıkılır ve parmak uçlarıyla masaj yapılarak saç derisine yedirilir. Bu işlem 5 defa tekrarlanır. Uygulamanın ardından eller iyice yıkanmalıdır.

Geniş bir alana uygulansa bile 5 kereden fazla püskürtülmemelidir. 1 şişe Minoxil Forte size 30 gün yetecektir. Minoxil Forte cilt üzerine dışarıdan sürülerek kullanılır. Ağızdan alınarak veya teneffüs edilerek kullanılmaz.

Minoxil Forte’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm  ilaçlar  gibi  MİNOXİL  FORTE’nin  içeriğinde  bulunan  maddelere  duyarlı  olan kişilerde yan etkiler olabilirAşağıdakilerden  biri  olursa  MİNOXİL  FORTE’yi  kullanmayı  durdurunuz  veDERHAL  doktorunuza  bildiriniz  veya  size  en  yakın  hastanenin  acil  bölümünebaşvurunuz:

Ani  alerji  işaretleri;  örneğin  eller,  ayaklar,  bilekler,  yüz,  dudakların  şişmesi  ya  da özellikle   ağız  veya  boğazın  yutmayı  veya   nefes   almayı   zorlaştıracak   şekilde şişmelerinde.ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düşmesi (Hipotansiyon)Bunların  hepsi  çok  ciddi  yan  etkilerdir.

Eğer  bunlardan  biri  sizde  mevcut  ise.  sizin MINOXIL  FORTE’ye  karşı  ciddi  alerjiniz  var  demektir.  Acil  tıbbi  müdahaleye  veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza  bildiriniz veyasize en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:•

 • Göğüs ağrısı (Angina).
 • Kalp atışınızda değişiklikler (Hızlanma veya yavaşlam a),
 • Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiğinde)
 • Açıklanamayan hızlı kilo alma.
 • Öncesine göre daha az idrara çıkma

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir.Acil tıbbi müdahale gerekebilir.Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:Bu yan etkiler, görülme sıklığına göre sıralanmıştır.

 • Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı,
 • Ciltte kuruma.
 • Pullanma,
 • Ciltte tahriş ve yanma.
 • Baş ağrısı,
 • Egzama,
 • Kabuklanma

Bunlar MINOXIL FORTE’nin hafif yan etkileridir.Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanızdoktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz

Hamilelikte Minoxil Forte Kullanımı

Doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. MİNOXİL FORTE erkeklere özel bir ilaçtır. Kadınlarda kullanılmamalıdır. Topikal uygulanan Minoksidil ile gebeler ve hayvanlar üzerinde yeteri kadar çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden gebelik döneminde Minoksidil kullanımından kaçınılmalıdır.

Emzirirken Minoxil Forte Kullanımı

Eczacınıza veya doktorunuza sormadan MİNOXİL FORTE tedavisine başlamayınız. MİNOXİL FORTE erkeklerin kullanımına yönelik geliştirilmiştir. Kadınların kullanımına uygun değildir. Topikal  uygulamada  çok az da olsa süte  geçtiği  belirlenmiştir. Olası yan etkilere karşı emzirme döneminde MİNOXİL FORTE kullanılmamalıdır.