Latte Kahve Nedir, Nasıl Yapılır Cappuccino İle Farkı Ne

Latte, CoffeLatte Kahve Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

Latte, CoffeLatte Kahve Kalori Değeri Nedir?

Latte kahve, CoffeLatte olarak da bilinir. Kahve ile sütün birleşiminden oluşan doyurucu ve lezzetli bir kahvedir. En popüler kahve çeşitlerinden biridir ve genelde sert kahve sevmeyenlerin tercihi olmaktadır. Latte, İtalyanca bir kelimedir ve ”süt” demektir. İtalya’dan dünyaya yayılan bu lezzet çoğumuzun favorisidir.

Latte Kahve (CoffeLatte) Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Dilara Koçak 1 fincan tam yağlı sütle yapılan Lattenin 220 kalori olduğunu, 1 fincan yağsız sütle yapılan Lattenin ise 130 kalori olduğunu bildirmektedir.

Latte Kahve Kilo Yapar mı?

  • Latte kahve yüksek kalori içerir. Özellikle tam yağlı sütle yapılan Latte kahvenin kalorisi çok yüksektir. Bu nedenle sık sık tüketilmesi kilo aldırabilir.
  • İngiltereli araştırmacılar günde bir fincan Latte içen bir kişinin yılda yaklaşık 4.5 kilo alabileceğini ifade etmiştir.

StarbucksCoffeLatte Kahve Kaç Kaloridir?

Starbucks’ta kahve satın alırken, kahvelerde 4 çeşit boy var. Short, Tall, Grande, Venti.

Büyüklüklerine göre içecek miktarlarının ölçüleri şöyledir;

  • Short Boy: 237 ml
  • Tall Boy: 355 ml
  • Grande Boy: 473 ml
  • Venti Boy: 606 ml

Short boy CoffeLatte 113, Tall boy CoffeLatte 176, Grande boy CoffeLatte 223 kalori içermektedir.

Yağsız sütlü Latte tercih etmeniz daha iyidir. Bu durumda Short Boy 67 kalori, Tall Boy 102 kalori ve Grande Boy ise 131 kalori içerecektir. Yağsız sütle hazırlanan Venti boy CaffeLattenin kalorisi ise 168’dir.

Latte Kahve Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Tek shutespressonun bol miktarda süt ile bir araya gelerek oluşturduğu Latte kahve, lezzetiyle herkesin beğenisini kazanmaktadır. Isıtılmış sütün 1 veya 2 shotespresso üzerine ilave edilmesiyle hazırlanır. (Bu, fincanın büyüklüğüne göre değişir.) Tercih ederseniz bir miktar da süt köpüğü eklenebilir.

Latte fincanlarının kapasitesi 150-170 mililitre arasında değişmektedir. Latte kahve yapımı son derece kolaydır. Bir shotespressoya süt eklenerek sunulur. Espressobazlı içeceklerin en yaygın olanlarından biri Lattedir. Latte servis edilirken Latte art diye bilinen Latte süsleme sanatından da yararlanılır. Bol köpüğüyle iştah kabartan Latte; karamel, vanilya, fındık gibi aromalarla daha da lezzetli olmaktadır.

Esasen latte, İtalyanların kahvaltıda tükettiği bir içecektir. Fakat malumunuz olduğu üzere biz Türkler sabah kahvaltısında kahve içmeyi pek tercih etmediğimizden bu nefis içeceği daha çok gün içerisinde tüketiriz.

Latte Kahve Nasıl Yapılır?

Latteyi hazır almak istemiyorsanız evinizde de yapabilirsiniz. Az evvel de ifade ettiğimiz gibi Latte, Süt ile espressonun karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Ancak ev yapımı Latte için espresso makinesi veya espresso cezvesi kullanılmalıdır.

Ev Yapımı Bol Köpüklü Latte Tarifi İçin Malzemeler

  • 150 ml sütün 3/4ü
  • 1 tatlı kaşığı silme nescafegold
  • 1 çay bardağı su

Nescafe kaynayan suya koyulup erimesi sağlanır. Ardından süt ve şeker cezveye eklenir. Isınan süt ve şeker, mikser yardımıyla iyice köpürtülür. Latte kahvenin sırrı, üzerindeki bol köpüktür. Köpüklü süt bir bardağa boşaltılır. Ayrı bir bardağa kahve ve yarım bardak su koyulup güzelce karıştırılır. Sonra kahveli karışım, köpüklü sütün içerisine yavaş yavaş ilave edilir. Afiyet olsun!

Latte ile Cappuccino Arasındaki Fark Nedir?

Cappuccino, Latteden daha köpüklüdür. Fakat Cappuccinonun süt oranı Latteye göre daha azdır. Cappuccinonun köpüğü bol olduğundan tadı daha yoğundur. Cappuccino ile karşılaştırıldığında Lattenin köpüğü azdır, daha yumuşak bir kahvedir.

Kısaca; cappuccinoda bulunan süt miktarı Latteden az, köpük miktarı ise fazladır.