Koparak Dökülen Saçlar Nedir Neden Olur Maske Tarifleri

Koparak Dökülen Saçlara Ne İyi Gelir Evde Doğal Çözümler

0

Saçların Koparak Dökülmesi Neden Olur

Saç dökülmesinin farklı tipleri vardır. En yaygın olanı koparak dökülmedir. Bu durum genellikle kuru ve yıpranmış saçlarda meydana gelir. Bu dökülmede saç derisinden dökülme gerçekleşmez saçların ortasında veya ucundan saç kopması görülür. Özellikle saçları tararken saç koparak dökülmeye başlar.

Saçların sık aralıklarla ısıl işleme maruz kalmasına bağlı olarak saçların keratin yapısında bozulmalar meydana gelir. Perma, röfle ve boya gibi saç tellerinin zarar görmesine yol açan uygulamalar da buna sebep olan başlıca etkenlerdir. Keratin yapısı zarar gören saçlar Saçlar canlılığını kaybeder ve haliyle koparak dökülme problemi baş gösterir.

Saçların bundan kurtulabilmesi için beslenmesi gerekir. Keratin maskesi saçı besler ve güvenle tercih edilebilir. Öte yandan saçlara uygulanacak yağ bakımları da onların besin ihtiyacını giderecektir. Bilhassa katı formlu yağların, shea yağının (sheabutter diye bilinir), Hindistan cevizi yağının, kakao yağının kullanımı önerilir. Sıvı halde bulunan yağlar içerisinde ise argan yağı, macadamia yağı ve badem yağı tavsiye edilir. Katı ve sıvı formdaki yağlar birbiriyle karıştırılabilir. Katı formdaki yağ benmari usulüyle eritilir ve sıvı yağ eklenir. Herkes bu şekilde istediği sıvı ve katı yağlar ile kendine özel saç bakım yağları hazırlayabilir. Koparak dökülmeyi büyük ölçüde azaltan etkili yöntemlerden biri budur.

Koparak Dökülmelere Karşı Ne Yapmalıdır?

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Saç tellerin koparak dökülmeye başladıysa ve saç tellerinin zayıflandığını gözlemliyorsan, zeytinyağı saç bakımını denemelisin. Kırık saç uçlarını onarır.

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yumurtayı karıştırın.
  • Bunu saçlarınıza, saç diplerinize sürüp 2 saat bekletin.
  • Sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayın.
  • Şampuanlayın ve suyla durulayın.
  • Haftada 1 kez buna devam edin.

Bemiks Bepanthen Evigen Karışımı

Eczaneden Bemiksi, Bepanthen ve Evigenampül alın. Bunlardan birer adet kırıp saçlarınıza saç diplerinize sürün. En az 2 saat saçlarınızda bekletip, suyla durulayın. Saçlarınızı şampuanlayın ve suyla yıkayın. Haftada 1 kez buna devam edin. Bu vitaminler saçları güçlendirir, onarır ve koparak dökülmeye iyi gelir.

Bu ürünler eczanelerden temin edilebilir. Saçları güçlendiren bu ürünlerin en önemli faydaları; koparak dökülmeleri durdurup saçların daha çabuk uzamasına destek olmasıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının saç sağlığına pek çok yararı vardır. Saç köklerini güçlendirir ve uçlarını besler. Kepeği büyük ölçüde azaltır ve koparak dökülmelere doğal çözüm niteliğindedir. Saçları pürüzsüzleştirir, yumuşaklık ve parlaklık verir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Hindistan Cevizi Yağı İle Saçtaki Koparak Dökülmelere Çözüm

İki adet olgun muz ezip ezilir ve 2 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 kaşık bal ile karıştırılır. Hazırlanan karışım saçlara nazikçe uygulanır ve 20 dakika beklenir. Daha sonra saçlar, kendi yapısına uygun bir şampuan kullanılarak yıkanır. Bu uygulama haftada 1 defa tekrarlanır.

Koparak Dökülmelere Karşı Şampuan Kullanılabilir

Koparak dökülme probleminden muzdaripseniz piyasada bu soruna çözüm olabilecek pek çok şampuan markası vardır. Kozmetikçilerden bunları temin edebilirsiniz. Koparak dökülmeye iyi gelen şampuanlar saçları kuvvetlendirir ve dökülme sorununun önüne geçer. Öyle ki bu şampuanlar koparak dökülmede 10 kata varan azalma sağlar, saçlara dayanıklılık kazandırır. Saç köklerine besin takviyesi yapar, saçlardaki hasarı giderir ve saçların direncini artırır. Hacimli, yumuşak, güçlü ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak istiyorsanız bu şampuanlardan faydalanabilirsiniz.

Saç Şekillendiricilerden, Düzleştiricilerden Uzak Durun

Saçlar sıcağa maruz kaldıkça ısıya karşı daha dirençsiz bir hâle gelir. Bu yüzden söz konusu işlemlerin sıklıkla (mesela haftanın 2-3 günü) uygulanması saçların kırılmasına ve koparak dökülmesine neden olur. Saçlar ısıdan olumsuz etkilenerek esnekliğini ve nem dengesini yitirir. Buna bağlı olarak saçlara şekillendirici kullanmadan kendi kendine şekil vermek mümkün olmaz.

Yorum Yap