Köme Cevizli Sucuğun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cevizli Sucuk Kaç Kaloridir Besin Değeri Kilo Yapar mı?

0

Cevizli Sucuk Ve Köme Kaç Kalori Yapar?

Cevizli sucuk, sağlıklı beslenmek isteyenlerin tatlıya alternatif olarak tercih ettikleri faydalı bir besindir. Sıralı sucuk, köme, köme cevizli sucuk, köme sucuk ve pekmezli sucuk olarak da bilinir.

Cevizli Sucuk Kaç Kaloridir?

Köme olarak da bilinen cevizli sucuğun 100 gramı 400 kalori eder. 1 ince dilim cevizli sucuk 15 gramdır ve 60 kaloridir.Cevizli sucuk yüksek kalorili bir besindir ve bu nedenle sık sık ve fazla miktarda tüketilmesi kilo almaya neden olabilir.

Cevizli Sucuğun Faydaları Nelerdir?

Cevizli sucuğun besin değeri yüksektir, vücuda enerji verir. Yapımında fındık veya ceviz, dut, süt ve bal gibi malzemeler kullanılmaktadır. Ürünün besleyici ve yararlı olması, bu malzemelerin kalitesine bağlıdır. Cevizli sucuğun ham maddesi ceviz ve pekmez olduğundan cevizli sucuk hem besleyici hem de sağlıklı bir yiyecektir.

Cevizli sucuk kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar. Tüketildikten sonra enerji seviyesini yükselterek günün geri kalanını daha aktif bir şekilde geçirmeye yardımcı olur.

Cevizli sucuk oldukça şifalı bir yiyecektir. Zayıflığa, kansızlığa, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere faydalıdır.

İçerdiği besin öğeleriyle gelişim çağındaki çocukların diş ve kemik sağlığını destekler.

Vücuda direnç kazandırır. Hastalıklara karşı daha dayanıklı bir hale gelmesini sağlar. Mikropların etkilerini önlemeye yardımcı olur.

Vücuttaki çinko miktarını artırır. Çinko mineralinin yetersiz oluşu bilhassa gebelik döneminde risk doğurur. Bu sebeple hamilelere ve hamilelik planlaması yapanlara cevizli sucuk tüketmeleri önerilir. Cevizli sucuğun faydaları sadece kadınlar için değil erkekler için de söz konusudur. Erkekler de çinko alımı için cevizli sucuk tüketebilirler.

Cevizli sucukta selenyum minerali vardır. Üretiminde fındık, un, dut, süt, bal ve ceviz gibi malzemeler kullanılır. Güçlü bir selenyum kaynağı olan cevizli sucuk kalp-damar hastalıkları, iktidarsızlık, kansızlık ve kanser gibi hastalıkları olanların günlük beslenme programında yer vermesi gereken bir gıdadır.

Cevizli sucuğun yapısında CaO, SiO, l, Zn, P, Mg, K, S, Ca, Cl ve Cu gibi mineraller yer alır. Kaliteli proteinler de içeren cevizli sucuk; A, D, E, K vitaminleri gibi suda çözünebilen vitaminlere sahiptir. B grubu vitaminler açısından da zengindir. Bu önemli içerikleriyle cevizli sucuk, hücrelerin ve dokuların yenilenmesine, su dengesinin korunmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, enzim ve hormon salgılanmasına katkıda bulunur.

Çocuklar da bu lezzetli besini güvenle tüketebilir. Cevizli sucuk beyin ve sinir sisteminin gelişiminde de rol oynar.

Cevizli sucuk kalp sağlığını da olumlu etkiler. Yapılan araştırmalarla cevizli sucuk tüketiminin çocuk sahibi olma olasılığını artırdığı da belirlenmiştir.