Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır Klomen Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri

Klomen Kullanırken İlişkiye Girilir mi Klomen Kullanırken İlişki

0

Klomen Tedavisi Nedir, Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kısırlık şüphesi, kişinin doğal yöntemlerle hamile kalamadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durum karşısında bir doktora danışarak gerekli testlerin uygulanması gerekir. Böylece kısırlığa yol açan sebepler belirlenerek doğru tedaviler uygulanacaktır. Teknolojinin sağlık alanında da hızla gelişmesi, kısırlığa karşı birçok tedavi imkanı sunmaktadır. Bunlardan biri de Klomen ya da Klomifen tedavisidir. 

Klomen, yumurtlama tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Ovulasyon (yumurtlama) bozukluğu, sebebi belirlenemeyen kısırlık ve PKOS (polikistik over sendromu) görülen hastaların kullanımına uygundur. Neredeyse 50 senedir kullanılan Klomen, doktor tavsiyesi ve onayıyla kullanılmalıdır. Aksi halde ciddi sağlık problemlerine neden olacaktır.

Klomen tedavisi, halk arasında yumurtlama iğnesi adıyla da bilinir. Senelerdir güvenli bir kullanım imkanı sunan Klomen, yumurtlama sürecinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve gebe kalmak için vücudun uygun şekilde hazırlanmasını sağlar.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen’i belirtilen süre boyunca kullandıktan sonra yeniden doktor kontrolüne gitmek gerekir. Fakat Klomen bittikten sonra ne zaman hamile kalınır sorusuna kesin bir yanıt almanız mümkün olmayacaktır.

Klomen Kullanırken Cinsel İlişki Yasak mıdır?

Uzmanların yaptıkları açıklamalar doğrultusunda, Klomen kullanılan süre boyunca cinsel ilişki yaşamanın hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Klomen Neden Kullanılır?

Kısırlık teşhisi bulunan ya da doğal yöntemlerle gebe kalamadığı için kısırlık şüphesi bulunan kişilerde, tüp bebek yöntemi uygulanmadan önce yumurta çatlatma iğnesi (Klomen) kullanılır. Bu sayede yumurtalar çatlayarak döllenmeye hazır hale gelir ve spermlerin döllemesi için uygun zemin oluşturulur. Yumurta çatlatmak için kullanılan birçok ilaç çeşidi vardır. Bu ilaçların dünya çapında en sık kullanılanı ise Klomen’dir. Bir doktorun gözetiminde ve düzenli şekilde uygulanırsa oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Yumurtanın oluşması ve çatlaması için Klomen’in hangi dozda kullanılacağı bir doktor tarafından belirlenmelidir. Bu ilacı ilk kez deneyecek olan kişilerin, genellikle 5 gün boyunca 50 ml Klomen alması tavsiye edilir. Klomen kullanımına başladıktan sonrasında regl kanaması görülürse, ilaç alımı durdurulur. Kanama tamamen durduktan 6 gün sonrasında tekrar Klomen kullanımına başlanır.

Klomen kullanmaya başladıktan sonra regl kanaması görülmesi, oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Ancak regl periyotları düzensiz olan kişilerde bu durum ortaya çıkabilir. Regl düzensizliği olmayan kişiler, ilaca herhangi bir zamanda başlayabilir. 5. günde yumurt çatlaması gerçekleşirse ilacın dozunu yükseltmeye gerek duyulmaz. Ancak 5 günlük düzenli kullanımın ardından yumurta hala çatlamamışsa, doktor onayı ile ilaç dozu arttırılmalıdır. Klomen kullanırken alabileceğiniz maksimum doz, 250 mg şeklinde belirlenmiştir. Çoğunlukla ilacı almaya başladıktan kısa süre sonra yumurta oluşur. Ancak kesin sonuç almak için, uzun bir süreç olsa da yumurta oluşana kadar tedaviye düzenli şekilde devam etmek gerekir.

Klomen Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yumurtlama sürecinin sağlıklı bir şekilde başlatılması ve tamamlanması için, ortalama olarak 6 aylık Klomen tedavisi uygulanır. Tedavinin uygulandığı her 100 kadından 80’i düzenli şekilde yumurtlama yapmaya başlamaktadır. Ve bu kadınların %40 ila %50’si sağlıklı şekilde hamile kalabilmektedir. Fakat hamile kalmayı engelleyen farklı bir problem varsa Klomen uygulaması sonucunda da hamile kalamamak mümkündür.

Klomene Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Klomen tedavisi, yumurtlama sürecinin gerçekleşmesi için uygulanır. Doktor onayı ile ve regl döneminin 3. gününde alınmaya başlanır. Tedavi ilk kez uygulanacaksa, günde 1 defa ve 50 mg doz şeklinde alınır. İlerleyen dönemlerde doktorunuz bu dozu 100 ila 150 mg’a kadar yükseltebilir. 5 günlük düzenli Klomen kullanımı sonrasında, ultrason kullanılarak yumurtanın gelişimi gözlenir. Yumurta beklenen büyüklüğe ulaşmışsa çatlatma iğnesi yapılır ve cinsel ilişkinin yaşanması tavsiye edilir. Gerekli görülüyorsa çatlatma iğnesinden 36 saat sonrasında aşılama yapılabilir. Son regl periyoduna göre hareket ediliyorsa, Klomen kullanılan süre içerisinde cinsel ilişki yaşanabilir.

Klomen Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri

  • Meme başlarında koyulaşma
  • Sık idrara çıkma
  • Bulantı
  • Halsizlik
  • Şişkinlik
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi
  • Koku hassasiyeti ve aşermeler