Kına Ayak Mantarına, Ayak Tırnak Mantarına İyi Gelir mi?

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Kına Nasıl Kullanılır Doktor Anlatıyor

0

Ayak Mantarına İle Kına İle Doğal Çözüm

Mantar hastalığı çoğu zaman ciltte görülen bir enfeksiyondur. Ayaklarda mantarın meydana geldiği yerlerdendir. Ayak mantarı parmak aralarında kaşınma, tırnaklarda kalınlaşma, ayak parmaklarındaki ciltte soyulma, yarılma vb belirtiler verir. Ayak mantarı oldukça bulaşıcıdır.

Dr. Ömer Çoşkun’dan Ayak Mantarına Kına İle Çözüm

1 litre suyun içerisine 5 tatlı kaşığı toz kına eklenir. 20 dakika fokur fokur kaynatılır. Ilıması beklenir ve mantarlı bölge bu karışımla yıkanır. Mantar hastalığının tedavisinde çok etkilidir. Bu yöntem en az 1 ay boyunca uygulanır ve ayakların gün içinde mümkün olduğu kadar hava almasına özen gösterilir. Böylelikle 1 ayda kına ile ayak mantarına çözüm sağlanır.

Ayak Mantarı Kına İle Nasıl Geçer? Bitki Uzmanı  Suna Dumankaya’dan Tarif

1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı kına, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 çorba kaşığı şap tozu karıştırılır. Hazırlanan karışım mantarın olduğu bölgeye sürülür ve üzeri kapatılır. 1 gece bekletilip ertesi gün yıkanır ve limonla ovulur.

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Kına Nasıl Kullanılır?

Kına; Ortadoğu’da ve Mezopotamya’da eski çağlardan beri korunma, süslenme ve hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. Kına ile mantar tedavisi de Sudan, Irak, İran gibi ülkelerde yaygın olup ülkemizde de bir hayli popülerdir.

Yarım su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ve 4 tatlı kaşığı kına ilave edilir. Ardından 4 damla lavanta eklenir ve güzelce yoğrulur. Ayağın mantar olan yerine uygulanır. Üzerine poşet vs. çekmemelidir. pamuklu çorap giyip 2 saat bekletmelidir. Ardından bol su ile durulanır.

Ayak Mantarına Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Doğal Çözümler

Ayaklarda mantar hastalığı varsa, aşağıdaki tariflerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

1.Tarif

Bir kâse kaynamış suya birer çorba kaşığı elma sirkesi ve tentürdiyot ile 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyin. Hazırladığınız karışımla 20 dakika boyunca ayaklarınıza kompres yapın. Sonra ayaklarınızı kurulayıp limonla ovun. Bunu her gün tekrarlayın. Sağlıklı beslenmeye ve ayaklarınızı daima temiz tutmaya da özen gösterin.

2.Tarif

Bir miktar suya deniz tuzu katın. Ayaklarınızı bu suda bekletin. 2 diş sarımsağı ezip 1 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırarak parmaklarınızın aralarına sürün. Ayağınızı sarın ve bir gece bu şekilde kalsın. Ertesi gün yıkayıp kurulayın ve cildiye uzmanının önerdiği kremi sürün.

3.Tarif

Ayak mantarından şikayetçiyseniz, mayalı gıdalara bir süre ara vermenizi öneririz. Bir de şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

600 gram suya bir tutam dağ kekiği ilave edip kaynatıyoruz. çay gibi demleyip süzüyoruz ve içerisine bir kahve fincanı elma sirkesi ekliyoruz. Hazırladığımız karışımı her akşam mantarlı kısma uyguluyoruz. Sabah kalkınca duş alıyoruz.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer Önlenir?

  • Bir dermatoloji uzmanına görünün ve size verilen ilaçları düzenli olarak kullanın.
  • Havuz veya plaj sonrası ayaklarınızı iyice yıkamayı ihmal etmeyin. Havuzlar, plajlar bakteri ve mikrobun en fazla olduğu yerlerdendir.
  • Banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı tam olarak kurutun, ıslak bırakmayın. Çünkü mantarlar genelde nemli ortamlara yerleşir.
  • Ayakları sirke ile yıkamak ayak mantarına karşı etkilidir. Sirkeli su hazırlayıp ayaklarınızı bu suda 40 dakika bekletin. Su fazla sıcak değil, ılık olsun.
  • Mantarlar nemli, sıcak ve karanlık yerleri sever. Bu bakımdan ayakkabı içlerinin mantar oluşumuna zemin hazırladığı söylenebilir. Ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde kalması ve hava almaması, ayak mantarının nedenleri arasındadır. Dar ayakkabı giymekten de kaçınılmalı, ayağın oksijen alması ve rahat etmesi sağlanmalıdır.

Ayak Mantarı İlaç İsimleri Ayak Mantarı Kremi Spreyi Eczane Fiyatları Tıklayınız

Yorum Yap