Kedimin Burnu Tıkandı Neden Olur Nasıl Geçer

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

0

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Kedilerde burun tıkanıklığı soğuk algınlığı, grip, alerji, kedinin burnunda polip, tümör gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Kedinizin burnu tıkalıysa ve birkaç gün geçmiyorsa onu mutlaka veterinere götürün.

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Üst solunum yolu enfeksiyonu: Kedinin üst solunum yolu enfekte olduysa burnunun tıkanması gayet normaldir. Bu durumda burnundan renkli ya da berrak bir akıntı gelebilir, iştahı kapanabilir, sık sık öksürebilir veya hapşırabilir.

Alerji:Akar, kum, toz gibi alerjenler, kedilerde reaksiyona yol açarak burun tıkanıklığı yapabilir. Burunda tıkanmanın sebebi alerji ise, hapşırma ve gözlerin kızarması gibi semptomlar da gözlemlenebilir.

Burun polipleri:Polip iyi huylu bir doku kitlesi (tümör) olup kanser değildir. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Kedinin burnunda ortaya çıkan polipler tıkanıklığa sebebiyet verebilir.

Kedi gribi:Kedilerde burun tıkanıklığı nedenleri içerisinde en yaygın olan şey griptir. Kedi gribinden en çok yavru kediler etkilenir. Bu viral hastalık feline calicivirus ve herpes virüs başta olmak üzere çeşitli virüslerden kaynaklanır. Burun tıkanıklığının yanı sıra ateş, gözlerde sulanma, hapşırık, halsizlik, iştah kaybı, nefes alırken zorlanma gibi şikâyetler de oluyorsa büyük ihtimalle kedi gribine yakalanmıştır. Bu ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavisi için mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır.

Burun boşluğuna kaçan yabancı cisimler:Hayvanların burnuna yabancı bir cisim kaçması daha çok köpeklerde gözlemlenen bir olaydır. Fakat bazen kedilerin de başına gelebilir. Bu durumda burun tıkanıklığı görülebilir.

Burun tümörleri:Kedinin burnunda veya burun boşluğunda oluşan tümörlerin en önemli klinik belirtilerinden biri burun tümörleridir. Burun akıntısında kan olabilir.

Zatürre: Zatürre, sadece insanların değil, kedilerin de yaşayabildiği bir hastalıktır. Zatürre solunum yollarında ve akciğerde iltihaplanma demektir. Kandaki oksijen miktarının düşmesine ve solunum güçlüğüne neden olur. Burun tıkanıklığı da buna eşlik edebilir.

Kedilerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Kedimin burnu tıkandı, ne yapmalıyım? diye düşünenler önce bunun neyden kaynaklandığını tespit etmelidir. Nezle, soğuk algınlığı, grip veya farklı bir bakteriyel enfeksiyon mevcutsa veteriner antibiyotik reçete edebilir.

Kedilerin burnunda tıkanıklık mantar hastalığı yüzünden olmuşsa mantar engelleyici bir ilaç önerilecektir.

Kedilerde burun tıkanıklığı için burun tıkanmasını önleyen farklı bir ilaç da yazılabilir. Örneğin burun spreyi tavsiye edilebilir.

Kedinin burnunda yabancı bir cisim olduğu belirlendiyse cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

Eğer tümör veya polip varsa yine ameliyatla iyileşme sağlanır.

Yorum Yap