Karpuzun Cilde, Yüze 15 Mükemmel Faydası

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Güzel Cilt İçin Karpuz Maskesi

0

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Güzel Cilt İçin Karpuz Maskesi

Karpuz hem beden sağlığı hem de cilt sağlığı için çok faydalıdır. Karpuz içerdiği vitaminler sayesinde cildi nemlendirip bebek gibi bir cilde kavuşmanızı sağlar. Sivilceleri giderir, gözenekleri sıkılaştırır, ciltteki yağlanmayı önler, pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cildi Pürüzsüzleştiren Karpuz Maskesi

Bir dilim karpuzu ezerek suyunu çıkarıyoruz. Elde ettiğimiz suya bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırıyoruz. Bir tülbenti veya gazlı bezi hazırladığımız karışıma batırıp cildimize yerleştiriyoruz. Bir müddet bekleyip yıkıyoruz. Bunu her gün 2 defa uyguluyoruz.

Dr. Zahide Eriş Eken’den Karpuz Maskesi Tarifi

İki yemek kaşığı karpuz ezilerek suyu çıkarılır. İçerisine bir yemek kaşığı pirinç ilave edilir. Bir gün bekletilir ve iyice karıştırılarak ezilir ya da mikserden geçirilir. Hazırlanan maske cilde uygulanır ve 15 dakika bekletildikten sonra bol su ile durulanır. Karpuzda C vitamini bulunur. Yaraların iyileşmesine destek olur. Cildin güneş ışınlarından zarar görmesini engeller. Pirinç de bu etkiye sahiptir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cildi Nemlendiren Bakım Yapan Karpuz Ve Kavun Maskesi

Yarım dilim kavun ve bir dilim karpuz ezilir. Karpuz ve kavun suyu karıştırılıp içine bir çay kaşığı zeytinyağı eklenir. Hazırlanan karışıma bir kâğıt peçete batırılır ve yüz bölgesine örtülür. Cilt tarafından emilmesi için yeteri kadar beklenir. Her gece uyumadan önce yapılması tavsiye edilir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sivilceleri Geçiren Karpuz Maskesi

İki çorba kaşığı tarla atkuyruğuna oda sıcaklığında 150 ml su eklenir. Ağzı kapatılır ve bir gece beklemeye bırakılır. Ertesi gün içerisine 3 kaşık karpuz suyu ilave edilir. (1 kaşık karışım için 3 kaşık karpuz suyu eklenmelidir.) Hazırlanan yüz maskesi, cilti temizlemek için kullanılır.

Uzman Estetisyen Sema Enuzun’dan Karpuz Maskesi

Bu karpuz maskesi cildi nemlendirir, ferahlatır, canlılık ve pürüzsüzlük verir. İçerdiği bileşenlerle ciltteki kan dolaşımını harekete geçiren karpuz maskesi size çok iyi gelecektir. Cam bir kaseye eşit miktarda muz ve karpuz alınır. Püre haline getirilip bal ilave edilir. Temizlenmiş cilde sürülür, 20 dakika bekletilip soğuk suyla yıkanır. Her hafta 2 kez uygulanır.

Karpuzun Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Karpuz, yaz aylarının vazgeçilmezi olan bir meyvedir ve cilt sağlığı için son derece yararlıdır. Karpuzun su oranı çok yüksektir. Bu yüzden cilde nem kazandırır.
  • Eğer karpuz maskesini düzenli olarak uygulamaya devam ederseniz, cildinizin renk tonu eşitlenir.
  • Karpuz içerdiği vitaminlerle cildi besler.
  • Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur ve geniş gözeneklerin belirginliğini azaltır.
  • Detoks etkisi yaparak cildi zararlı maddelerden arındırır.
  • Ciltteki ölü hücreleri temizler ve cildi yeniler.
  • Vitamin hazinesi olan karpuz, hem sivilcelerden kurtarır hem de yeni sivilce oluşumuna engel olur.
  • Ciltteki sebum miktarını dengeler, cildin fazla yağlanmasını önler.
  • Cildi tazeleyerek pürüzsüz görünmesini sağlar.
  • Karpuzun ihtiva ettiği maddeler cildi beslediği ve nemlendirdiği için, çeşitli kozmetik ürünlerin formülünde karpuzdan yararlanılır. Bu faydalarından dolayı karpuz, bilhassa kuru ciltlere birebirdir.
Yorum Yap