Karpuz Çekirdeğinin Zararları Nedir Yenir mi Apandisit Yapar mı?

Karpuz Çekirdeği Kaç Kalori Ve Kavrulmuş Karpuz Çekirdeği Kilo Yapar mı

0

Karpuz Çekirdeği Kaç Kalori Ve Kavrulmuş Karpuz Çekirdeği Kilo Yapar mı

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan karpuzun faydaları da lezzeti de çoktur. Genelde karpuzun çekirdekleri çıkarılır fakat karpuz çekirdekleri yenebilir mi? diye de merak edilmektedir. Peki gerçekten karpuz çekirdeği yemek faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır? Gelin şimdi hem karpuzda kaç kalori vardır hem de karpuz çekirdeği yenir mi?, hep beraber öğrenelim:

1 Adet Karpuz Çekirdeği Kaç Kalori?

1 dilim karpuzda 30 kalori vardır. 1 adet karpuz çekirdeği de sadece yarım kalori içerir diyebiliriz.

Karpuz çekirdeğinin kalorisi çok düşük olduğundan kavrulup yense de kilo almaya neden olmaz.

Karpuz Çekirdeği Yemenin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Uzmanlar, aşırı miktarda karpuz çekirdeği yemenin mide ağrısı yapabileceğini bildirmektedir.

Öte yandan karpuz çekirdeği yutmak apandisit problemlerine de yol açabilir. Midemiz karpuz çekirdeklerini sindiremez ve çok düşük bir ihtimal olsa da apandisit tıkanmasına sebebiyet verebilir. Karpuz çekirdeği yemek istiyorsanız çiğneyerek toz haline getirip yutmalısınız.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Erdoğan Sözüer; “Kavun ve karpuz gibi meyveleri çekirdekleriyle tüketmek önerilmez. Çünkü apandist rahatsızlığına sebep olur.” diyerek karpuz çekirdeği yemenin risklerine dikkat çekmiştir. Dr. Sözüer açıklamasının devamında şu bilgileri vermiştir:

“Apandiks dediğimiz organın uzunluğu 8- 10 santim kadardır ve çapı oldukça dardır. Bu organda toplanan maddeler bağırsaklara geçmektedir. Şayet bu mümkün olmazsa apandisit hastalığı oluşur. Meyveleri çekirdekleriyle beraber yemek bu durumun en büyük sebeplerinden biridir. Örneğin kavun-karpuz bunlardandır. Çok fazla hararetimiz varsa soğuk soğuk karpuzları tüketirken çekirdeklerini ayıklamak aklımıza gelmez. Fakat bu durum apandiks diye adlandırdığımız organda birikerek tıkanma yapar ve akut apandisite neden olur. Küçük kemik parçacıklarının, limon çekirdeklerinin ve kabuklu yemişlerin de bu soruna yol açma riski vardır.”

Diyetisyen Demet Özelgün’den Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Karpuz, yaz aylarında evlerimizden hiç eksik olmaz. %90 oranında su içeren karpuz iyi bir vitamin kaynağıdır. Bu yüzden karpuzun sağlığa faydaları oldukça fazladır. Kilo vermek isteyenler ölçülü olmak şartıyla karpuz tüketebilir. Kilo verme sürecini destekleyen karpuzun hem kendisi hem de çekirdekleri faydalıdır.

  • Karpuz çekirdeklerinde bulunan “cucurbocitrin” maddesi kan basıncını dengeler.
  • Karpuz doymamış yağlar barındırır ve kalp-damar sağlığını olumlu etkiler.
  • Magnezyum ve B vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle sinir sistemini rahatlatır.
  • Hafızayı kuvvetlendirir.
  • Cilde nem kazandırır.

Önemli not: Karpuz çekirdeğinin yararları, çiğnenerek tüketilirse ortaya çıkacaktır. Bu yüzden çekirdekler direkt yutulmamalı, ağızda çiğnenmelidir.