Ispanak Nasıl Saklanır Dondurulmuş Ispanak Nasıl Pişirilir?

Ispanak Buzlukta Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır 3 Farklı Yöntem

0

Ispanak Nasıl Saklanır Derin Dondurucuya Difrize Nasıl Atılır?

Ispanağı derin dondurucuya koymak güvenli bir saklama yöntemidir. Ispanaklar buzdolabında birkaç günden fazla muhafaza edilemez çünkü sararmaya başlar. Dondurucuda ise uzun müddet bozulmadan saklanabilir. Ispanaklar pişmiş veya çiğ olarak derin dondurucuya koyulabilir. Böylelikle ıspanakların tazeliği korunmuş olur.

Ispanak Buzluğa Nasıl Konur?1. Yöntem

Çeşitli sebzeler çiğ halde veya şoklanarak derin dondurucuda muhafaza edilir. Ispanak da onlardan biridir. Çiğden buzluğa atma yöntemi şöyledir;

Ispanakları derin dondurucuya koymadan evvel bol suyla güzelce yıkayın ve doğrayın. Buzdolabı poşetine yemeklik miktarda doldurup derin dondurucuya atın.

Şoklama Yöntemi İle Buzluğa Ispanak Atma Yöntemi

Ispanaklar iyice yıkanıp doğranır. Kaynar suya atılıp 2-3 dakika bekletilir ve kevgir yardımıyla çıkarılır. Bir miktar suyun içerisine buz küpleri atılır. Kaynar sudan çıkarılan ıspanaklar bu suya sokulur ve çıkarılır. Ispanak şoklama böyle yapılmaktadır. Ispanaklar şoklandıktan sonra el ile süzülür ve sıkılır. Buzdolabı poşetlerine yemeklik miktarda paylaştırılır. Ispanağı şoklayarak muhafaza etmeniz alandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Çünkü ıspanaklar şoklandığında küçülür ve dondurucuda fazla yer kaplamaz.

Ispanak Kavurması Saklama Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 bağ Ispanak
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Su

Ispanakları iyice yıkayarak doğrayın.  kaynamakta olan tencereye atıp üzerine su ekleyin. Ispanakları haşlayın fakat çok fazla pişirmeyin. Haşlanan ıspanakları süzgece alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra tuz ekleyip sıkın ve buzdolabı poşetlerinde yahut saklama kabında muhafaza edin.

Buzlukta Ispanak Püresi Tarifi İçin Malzemeler

 • Dilediğiniz miktar ıspanak
 • Buzdolabı poşedi

Buzlukta Ispanak Püresi Tarifi Yapılışı

Ispanaklar yıkanır. Yaprakları temizlenir ve mutfak robotunda çekilerek püre haline getirilir. Buzdolabı poşetine bir su bardağını dolduracak miktarda ıspanak koyulur. Bu ölçü 1 tepsi ıspanaklı kek için yeterlidir. Her ıspanak aldığınızda bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilir. Böylece ne zaman isterseniz kullanabilir, canınız çektiğinde hemen nefis bir ıspanaklı kek yapabilirsiniz. Kısaca bu yöntem biz kadınların işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Ispanaklı Kek, Pasta Yapımı İçin Buzlukta Ispanak Saklama Yöntemi

Malzemeler

 • 200 – 300 gram ıspanak
 • 1 çay bardağı su

Ispanak bol suyla iyice yıkanır. Sapları temizlenir ve mutfak robotuna alınıp üzerine su eklenir. Püre haline getirilip küçük silikon muffin kalıplarına koyulur. 24 saat buzlukta dondurulur. Ardından ertesi gün silikon kalıplarından çıkaralır, buzluk poşetlerine doldurarak doldurulur. Bu şekilde orada muhafaza edilir. Ne zaman istenirse gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Ispanak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ispanaklar derin dondurucuda 9 ay saklanabilir. Bu süre zarfında tüketilmeli, 9 aydan fazla bekletilmemelidir. Ispanakları derin dondurucuya koyarken buzdolabı poşetlerinin üzerine günün tarihi not alınmalıdır.

Buzluktan Çıkan Ispanak Nasıl Pişirilir?

Malzemeler

 • Yarım kg donmuş ıspanak
 • 1 adet kuru soğan
 • 3 domates
 • Yarım bulyon (dilerseniz konulabilir)
 • Zeytin yağı
 • Karabiber
 • Tuz
 •  1 çay bardağı su

Soğanı ve yağı orta ateşte kavurun. Domateslerin kabuğunu soyun ve küp şeklinde ufak ufak doğrayın. Tencereye ekleyin. Kavurduğunuz domates ve soğanın içerisine donmuş ıspanakları atın ve tuz, bulyon ve karabiber ilave edin. Ispanakların buzu eriyinceye dek kısık ateşte malzemeleri kavurun. Bir çay bardağı sıcak su ilave edin ve suyunu çekene kadar pişirin. Yoğurtla beraber afiyetle tüketin.

Ispanak Gaz Yapar mı, Ispanağın Zararları Nelerdir? Tıklayınız