İs Lekesi Duvardan Tavandan Nasıl Temizlenir 6 Yöntem

Duvardaki İs Lekesi Nasıl Çıkar Giderilir 6 Farklı Yöntem

0

Duvardaki İs Lekesi Nasıl Çıkar Giderilir 6 Farklı Yöntem

Duvarda oluşan is lekeleri görsel açıdan hiç hoş durmaz. Üstelik evimize gelen misafirler bunu gördükleri zaman ev temizliği konusunda ihmalkâr olduğumuzu düşünebilir.

Duvardaki is lekesini çıkarmak için aşağıda bildireceğimiz yöntemlerden dilediğinizi deneyebilirsiniz.

Duvardaki İs Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bulaşık Deterjanı

Temiz bir bezle veya bulaşık süngeriyle duvardaki is lekesini çıkarmak mümkündür. Ilık suyun içine bir miktar bulaşık deterjanı eklenir. Bez veya sünger bu suya batırılır. Duvarın is olan yerleri bununla ovulur. Leke çok geçmeden yok olacaktır. Ilık suya bulaşık deterjanı yerine krem temizleyici de eklenebilir. Bu ürün lekeyi daha çabuk yumuşatır. Ilık suya karbonat veya tuz da ilâve edilebilir. Bunlar da lekenin hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcıdır.

Limon Suyu

İki bardak suya limon suyu katın. Temiz bir bezi bu karışımla ıslatıp sıkın. Duvardaki is lekelerini silerek temizleyin. Leke tam olarak çıkmazsa bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. Daha sonra su ile durulamayı unutmayın.

Karbonat ve Mayi Sabunu

Bir kovayı ılık su ile doldurun. İçerisine biraz mayi sabunu ekleyip karıştırın. Ardından buna bolca karbonat dökün. Temiz bir bezi karışıma sokun ve is lekesinin bulunduğu kısımları iyice silin. Karbonatın beyazlatıcı özelliği vardır. İs lekesi nasıl giderilir? diye merak edenler için etkili bir yöntem olan karbonat kullanımı farklı lekelerde de işe yarar.

Çamaşır Suyu

Açık renkli veya beyaz duvarlarda oluşan is lekelerinden çamaşır suyu ile de kurtulabilirsiniz. Çamaşır suyuna biraz su katıp inceltmelidir. Hazırlanan su, duvarın isli yerlerine uygulanmalıdır. Bez ile silme işleminin ardından bir müddet beklemelidir. Çamaşır suyu güçlü bir içeriğe sahiptir. İs lekelerinin giderilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Benzin

Duvarda leke sık karşılaşılan bir problemdir. İs lekeleri de onlardan biridir. Karbon tetraklorür ve benzin de is lekelerini ortadan kaldırmak için tercih edilebilir. Fakat bu malzemeler kullanılacaksa çevrede yanıcı bir madde olmamalıdır. Yoksa tepkimeye girerek istenmeyen durumlara yol açabilir. Lekeli alanlar bir mikrofiber bez ile nazikçe silinmelidir. İzler kolayca çıkacaktır.

Badana Yapın

İs lekesinden kurtulma yöntemleri işe yaramadıysa boya yapmak kesin çözüm sağlayacaktır. Soba ile ısınıyorsanız kış boyu duvarlarda inatçı is lekeleri meydana gelir. Ancak bahar aylarında badana yaparsanız bu lekelerden eser kalmayacaktır.

Yorum Yap