İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Derisi Saç Dibi Egzaması İçin Doğal Çözümler

Saç Egzaması İçin İbrahim Saraçoğlu’ndan Bitkisel Tedaviler

0

Saç Egzaması Nasıl Geçer?

Saç egzaması tıpta seboreit dermatit olarak bilinir. Söz konusu rahatsızlık saç derisinde kuruluğa ve pul pul döküntülere yol açar. Belirgin derecede kepeklenme de saç egzamasının bir diğer sonucudur. Bu durum genellikle derideki mantarlardan kaynaklanır.

Görülme sıklığı son derece fazla olan saç egzaması, stres ile doğrudan ilişkilidir. Birçok kozmetik ürün de buna sebebiyet verebilir. Alerjik hastalıklar veya mevsim geçişleri sırasında da seboreit dermatit oluşma ihtimali yüksektir.

Saç egzaması şu şekilde belirti verir:

 • Saç derisinde kızarıklıklar
 • Saçlı deride yoğun kaşıntı
 • Kepeklenme
 • Pul pul dökülme
 • Bazen saç derisinde iltihap
 • Saçlarda aşırı yağlanma

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Saçta Egzama İçin Bitkisel Kür Tarifi

Saç egzaması önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Vakit kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır. Doğru tedavi yöntemleri düzenli olarak uygulanmaz ve saç bakımına özen gösterilmezse rahatsızlık daha da kötüleşir ve kişinin yaşam kalitesinde bozulmaya sebep olur. Saç egzaması tedavi edilirken kimyasal içerikli farmakolojik ürünler yerine, doğal tedavi kürlerinden faydalanılmalıdır.

Saçta egzama için Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi, karabaş bitkisini ve ısırgan otunu kullanmak yönündedir. Tedavi boyunca ısırgan otunu çay olarak hazırlayıp tüketmeli, bunu günde bir defa yapmalı ve her defasında taze olarak hazırlamaya özen göstermelidir. Karabaş otunu da cildin etkilenen yerlerine bir parça pamuk ile uygulamalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Saçta Egzama İçin Isırgan Kürü

Gereken malzemeler; bir su bardağı klorsuz su ile bir tatlı kaşığı ısırgan otudur. (Klorsuz su mevcut değilse marketten pet şişe su alınıp o da kullanılabilir.)

Yapılışı: Bir bardak su kaynarken ısırgan otu ilâve edilir. Kısıka teşte ortalama 4 dakika kaynatılıp süzülür. Akşam yemeğinden iki saat sonra ılık halde tüketilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Saçta Egzama İçin Karabaş Kürü

Bu karışımda da yine bir su bardağı klorsuz su kullanılacaktır. Fakat yukarıda da bildirildiği gibi, klorsuz su yok ise marketten hazır su alınarak onunla da yapılabilir. Su kaynatılırken içine 1 tatlı kaşığı karabaş bitkisi katılır. 7 dakika boyunca kısık ateşte demlenip bekletilmeden süzülür. Bir pamuk parçası bununla ıslatılır ve rahatsızlık olan bölgelere tatbik edilir.

Bu besinler şunlardır;

 • Domates
 • Sarımsak
 • Beyaz ekmek
 • Acı baharatlar
 • Taze beyaz üzüm
 • Portakal suyu
 • Turşu

Saç Egzaması Nedenleri Nelerdir?

Kalıtsal: Aile bireylerinde egzama varsa sizde de bu rahatsızlığın görülme riski söz konusudur. Yani saç egzaması bazen ırsîdir.

Hormonlar: Bazı hormonal bozukluklar saç egzamasını beraberinde getirir. Hormonlardaki dengesizlik saç derisini de etkileyerek egzamaya sebebiyet verebilir.

Stres: Uykusuzluk çekiyorsanız ve genel olarak stresli bir hayatınız varsa saç derinizde egzama oluşabilir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması: Vücut direnci düşük olan bireyler hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Hâliyle bu kişilerin pek çok rahatsızlık gibi saç egzamasıyla da karşılaşma ihtimali vardır. Bağışıklığın yeterince güçlü olmaması, çeşitli sağlık problemlerine zemin hazırlar.

Hava Şartlarında Değişiklik: Cilt kuruluğu soğuk ve sıcak havalarda karşılaşılan yaygın bir sorundur. Havaların aşırı sıcak olduğu dönemlerde ise cilt daha fazla terleyeceği için saç derisinde egzama görülme olasılığı yüksektir.

Alerji: Astım ve benzeri kronik rahatsızlıklar da saç egzamasının sebepleri arasındadır.