Hipotiroidi İlaçları İsimleri Nelerdir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı

Hipotiroidi İlaçları İsimleri Nelerdir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı

0

Hipotiroid Nedir? Hipotiroidi İlaçları İsimleri Nelerdir

Hipotiroid, tiroid bezinin normalden az çalışması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Hipotrioidi için kısaca tiroid bezinin yetersiz çalışması, tiroid yetmezliği diyebiliriz.

Tiroid bezlerinin alınması veya tiroid bezlerinde hasar meydana gelmesi, vücuttaki iyot eksikliği, kişide doğuştan tiroid bezlerinin olmaması ve tiroid bezlerindeki hormon bozuklukları hipotiroidi sebepleri arasında yer almaktadır. Hipotiroidi durumunda hastanelerin İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilmektedir.

Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

 • Yorgunluk
 • Soğuğa karşı dayanıksızlık
 • Kilo artışı
 • Kabızlık
 • Depresyon
 • Hareketlerin ve düşünce hızının yavaşlaması
 • Kas ağrıları, kaslarda zayıflık
 • İstemsiz kas kasılmaları
 • Cilt kuruluğu, döküntüler
 • Kolayca kırılan saç ve tırnaklar
 • Cinsel arzuda düşüş
 • El ve parmaklarda ağrı, uyuşma veya karıncalanma
 • Düzensiz veya ağır adet görmek

Hipotiroidi Neden Olur?

Haşimato hastalığı

Hipotiroidin en yaygın sebebidir.

Tiroid Bezi İltihabı

Tıpta Tiroidit olarak bilinen tiroid bezlerinde iltihap olması tiroid  hormonlarının kana karışmasına yol açmaktadır. Bu da tiroid hormonlarının yükselmesine neden olarak hipertiroidiye yol açmaktadır. Ancak bu durum 1-2 ay sonra tersine yani hipotirodiye dönmektedir.

Tiroid Bezi Ameliyatı

Tiroid bezleri vücuttaki hastalıklar nedeniyle bir kısmı veya tamamının alınması gerekli olabilir. Bu da tiroid hormonlarında azalma yani hipotiroidiye yol açabilir. Tiroid bezinde ameliyat gerektiren hastalıklar arasında şunlar vardır: hipertiroidi, guatr, tiroid nodülleri ve tiroid kanseri.

Hipotiroidi Tedavisi

İlaç Tedavisi

Hipotiroidi tedavisi levotiroksin isimli sentetik tiroid hormonu ile tedavi edilmektedir. Bu hem etkili hem de güvenli bir tedavidir. Bu ilacın bazı kişilerde ömür boyu kullanımı gerekli olabilir. Bu ilaç kullanılmaya başlandıktan sonr hipotiroidi belirtileri 1-2 hafta içinde yok olur. Levotiroksin ilacının doğru dozajının ayarlanması biraz zaman almaktadır. İlaç tedavisi başladıktan sonra hasta düzenli doktor kontrolüne gitmelidir.

Kişide eğer hipotiroidi varsa tiroid ilaçları doktorun talimatına uygun olarak kullanılmalıdır ki bu sayede vücuttaki tiroid hormonları normal seviyeye gelecektir. Kişilerdeki tiroid problemi çözüldüğünde kilo vermek de kolaylaşmaktadır.

Hipotiroidi İlaçları Nelerdir?

Tefor

Etken maddesi Levotiroksin sodyum olan tefor ilacı tiroid hormonunu yapay olarak üretir. Bu ilacın kullanılmasında amaç tiroid bezi hormonunun yeteri kadar çalışmamasıdır. Bu ilaç tiroid kanseri ve tiroid bezlerindeki nodüllerin tedavisi için kullanılmaktadır. Ek olarak Tefor ilacı lityum alan hastalarda guatr hastalığının önüne geçmek için kullanılmaktadır.

Levotiron

Levotiron ilacı ilk başlarda düşük dozlarda kullanılır ve 3-4 haftada bir doz artışı yapılır. Levotiron ilacı; iyi huylu guatr, guatrın tekrarlamasını engellemek, tiroid bezlerinin az çalışması, tiroid kanserinde tümörün büyümesini engellemek ve yüksek tansiyon tedavisi için kullanılmaktadır.

Euthyrox

Euthyrox ilacı vücuttaki tiroid hormonunu dengelemek için 25 mg, 50 mg, 75 mg ve 100 mg’lik şekilde bulunmaktadır. Euthyrox ilacında laktos olmadığı için kalıtsal hastalıkları olan kişilerin kullanımı önerilmemektedir.

Hipotiroidi tedavisinde kullanılan hiçbir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.