Hellim Peynir Nedir Evde Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Hellim Peyniri Kalori Değeri Ne Diyette Yenir mi Kilo Yapar mı

0

Hellim Peynirinin Kalori Değeri Nedir

Yüzyıllardır Kıbrıs başta olmak üzere ünü dünyaya yayılan Hellim peyniri; keçi, koyun ya da inek sütünden elde edilen yarı sert yapıdaki bir peynir türüdür. Dünyanın her yerinde market ve restoranlarda hellim peyniri bulabilirsiniz. Diğer peynirlere oranla Hellim peynirinin erime noktası daha yüksek olduğu için ızgaraya girdiğinde veya pişirildiğinde şeklini kaybetmez. Hellim peynirinin sahip olduğu kalsiyum miktarı çok yüksektir ve bu yüzden uzmanlar sağlıklı bir yetişkinin günlük olarak tüketeceği bir porsiyon hellim peyniri vücudun gereksinim duyduğu kalsiyumun %70’ini karşıladığını bildirirler. Ek olarak hellim peynirinde A vitamini, çeşitli B vitaminleri, magnezyum, selenyum ve çinko da bulunmaktadır.

Hellim Peynirinin Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Gözde Ağca 1 dilim yani 1 kibrit kutusu (30 gram) hellim peyniri 114 kalori olduğunu bildirmektedir. 100 gram Hellim peyniri ise 360 kaloridir.

Hellim peyniri kontrollü bir şekilde yenildiğinde, günlük kalori ihtiyacını aşmadan tüketildiğinde kilo aldırmaz, aksine tok tutucu bir besin olduğundan zayıflamaya da yardımcı olur. Bu nedenle diyet listelerinde de yer alabilir.

Hellim Peynirinin Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Vücudun kilo kaybetmesi için kişinin mutlaka doğru bir egzersiz ve beslenme planı takip etmesi gerekmektedir. Bu ise çok da kolay değildir. Kişinin ilk olarak işlenmiş gıdalar, her türlü abur cubur ve şekerli içecekleri azaltması gerekmektedir. Sonrasında ise beslenme düzenine sağlıklı, besleyici ve lezzetli olan kilo vermesine yardımcı olacak besinleri eklemesi gerekmektedir. Hellim peynir de bu besinlerden biridir. Çünkü hellim peynirindeki protein oranı çok yüksektir. Öyle ki 1 ince dilim (25 gr) hellim peynirindeki protein miktarı 5 gramdır. Yapılan araştırmalar, özellikle zayıflama döneminde tüketilecek proteinli besinlerin kişinin uzun süreler tok kalmasını sağladığı için zayıflama yardımcı olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak doğru oranda protein tüketimi vücuda enerji verir, besinlerin emilimin destekler ve kandaki şeker oranını dengeler.

Hellim peyniri çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu kalsiyum vücutta kemikleri güçlendirir ve kemik sağlığına çok iyi gelir. Ayrıca, insan vücudunda bulunan kalsiyumun %99’unun kemik ve dişlerde depolandığı bilinmektedir.

Hellim peynirinin bir diğer faydası ise kişinin şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmesidir. Tam yağlı sütten yapılan hellim peyniri gibi süt ürünlerinin tüketmenin kişiyi tip 2 diyabete karşı koruduğu ispatlanmıştır.

Evde Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı

İlk olarak bir tencereye 1 litre sütü döküp ocağın altını orta ateşe alıp kaynamasını bekleyin. Kaynama noktasına gelen süte 3 yemek kaşığı sirkeyi ekleyin ve 5 dakika kadar daha kaynatın. Son olarak 1 çay kaşığı tuzu da ekledikten sonra karıştırın ve ocaktan alın. Karışımı süzgeçten geçirin ve üzerine bir ağırlık(bir kavanoz mercimek gibi) koyun. Videoda detaylı görebilirsiniz. Ağırlık koyduktan sonra bu şekilde 5-6 saat beklettikten sonra hellim peynirini bir gece buzdolabında bekletin. Bu süre sonrasında hellim peynirlerinizi dilimleyip kızartın. İşte hellim peyniriniz yemeye hazır. Afiyet olsun.

Yorum Yap