Haşlanmış Nohutun Sağlığa Olan Faydaları Ve Zararları Neler

1 Kase, Bardak, Yemek Kaşığı Haşlanmış Nohut Kaç Kalori Kilo Yapar mı

0

Nohut Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

Nohut, lif oranı yüksek, tok tutucu ve kalorisi çok da yüksek olmayan, zayıflamaya yardımcı bir besindir. Uzmanlar kilo kontrolü ve sağlıklı bir yaşam için haftada 2 kez nohut, bulgur, barbunya gibi bakliyatların tüketilmesini öneriyor.

Haşlanmış Nohut Kaç Kaloridir?

1 su bardağı ve 1 kase haşlanmış nohut 164 gram ve 269 kaloridir. 1 yemek kaşığı haşlanmış nohut ise 46 kaloridir. Haşlanmış nohut, yüksek lif içeriği sayesinde, tok tutar ve glisemik endeksi düşük olduğu için günlük tüketimi kilo vermeye ve kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

Nohut Zayıflatır mı? Diyetisyen Betül Yücel Anlatıyor

Nohut, diyet yapanların sıklıkla tükettiği kurubaklagil çeşitlerinden biridir. Nohut son derece besleyicidir ve uzun süre tok tutar. Bu nedenle zayıflama sürecinde olanlar diyet listesinde nohut bulundururlar. Gerçi düzenli bir şekilde nohut tüketmenin zayıflattığı söylenemez ancak haftada bir gün mutlaka tüketilmelidir.

Sadece nohut yiyerek kilo verilir mi, haşlanmış nohut zayıflatır mı gibi sorulara kesin olarak ‘hayır’ diye cevap verebiliriz. Nohut tek başına zayıflatan bir besin değildir. Fakat doygunluk hissi verir, bu da yemek yeme sıklığının azalmasına yardım eder. Bunun yanı sıra nohut bağışıklık sistemini güçlendirir. Özetle nohut zayıflatmaz, sadece zayıflamaya katkı sağlar.

Nohut Nasıl Haşlanır?

  • Akşamdan istediğiniz kadar nohutu geniş bir kaba boşaltın ve üzerine bol miktarda ılık su ekleyin. 1 gece bu suda nohutlar beklesin. Yani diğer bir tabirle nohutu akşamdan ıslatın. Nohutlar ertesi gün hafif yumuşayarak şişecektir.
  • Suyu değiştirilerek birkaç kez yıkanır ve tencereye alınıp yumuşayana kadar pişirilir. Nohutların suda ne kadar kaldığına ve nohut çeşitlerinden hangisini kullandığınıza bağlı olarak pişme süresi de farklılık gösterecektir. Pişip pişmediğini anlamak için tencereden bir tane nohut alıp tadına bakabilirsiniz.
  • Nohutlar ocaktan alınınca suyu süzdürülür ve soğuması beklenir.
  • Soğuyunca poşetlenir ve derin dondurucuya kaldırılır.
  • Haşlanmış nohutlar çorbalarda, pilavlarda ve diğer yemeklerde kullanılabilir. Bu size zaman kazandıracaktır, üstelik nohutlar lezzetinden de bir şey kaybetmeyecektir.

Not: Düdüklü tencere kullanılacaksa 20 dakika kaynatılması yeterlidir.

Haşlanmış Nohutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Nohut, karbonhidrat bakımından iyi bir kaynaktır. Diğer baklagiller de protein içerir fakat nohudun protein oranı daha yüksektir. Haftanın 2 günü nohut ya da farklı bir kurubaklagil tüketmek gerekir. Peki nohudun sağlığa faydaları nelerdir? Nohut neye iyi gelir ve zararları var mı? İşte cevabı:

Nohut mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikler ve depresyonun önlenmesine destek olur.

Zihinsel yorgunluğa iyi gelir, beyin hücrelerini olumlu yönde etkiler, hafızayı güçlendirir ve bu sayede öğrenme yeteneğini geliştirir.

Düzenli tüketilmesi halinde nohut şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır. Baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı gibi şikayetleri giderir.

Cilt hücrelerinin yıpranmasını engeller, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Cildi toksinlerden arındırır ve parlaklık verir.

Nohutta çeşitli mineraller bulunur. Demir de onlardan biridir. Nohut bu özelliğiyle saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saç dökülmelerinin engellenmesine dolaylı yoldan katkıda bulunur.

Tok tutan bir gıdadır.

Bağırsakları çalıştırır.

Karaciğeri temizler.

Vücut direncini artırır.

Nohutta bulunan demir minerali özellikle hamileler, bebekler, çocuklar ve ergenlik dönemindeki bireyler için oldukça önemlidir. Nohut kan yapıcı besinlerdendir ve enerji vermektedir.

Kan hücrelerini çoğaltır.

Böbreklerdeki fazla tuzun dışarı atılmasını sağlar.

Nohudun Zararları Nelerdir? Diyetisyen Elif Nur Göztepe Anlatıyor

  • Aşırı miktarda nohut tüketmek hazımsızlığa ve başka sindirim problemlerine yol açar.
  • Gereğinden çok nohut yerseniz karaciğerinizde yağlanma olabilir.
  • Nohut fazla tüketilirse kan basıncını yükseltir.
  • Yemek yerken nohudu fazla kaçırırsanız maalesef kanınızdaki yağ miktarı artar ve kolesterolünüz de yükselir.