Hamileyken Tarlusal Kullanıp Adet Olunurmu Tarlusal Düşüğe Neden Olurmu

0

Tarlusal Kullandım Adet Oldum Hamilemiyim Hamile Olabilir miyim?

Kadınların adet söktürücü olarak kullandığı ilaçlardan birisi Tarlusaldır. Kadın vücudunda adet görülmediği durumda kişinin hamilelik testi sonucununda negatif çıkması yani hamile olmadığı durumda adet söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Tarlusal adet söktürücü ilacı vücutta östrojen salgılanmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki düzensiz veya şiddetli adet kanamaları gibi adet problemleri ve çikolata kisti hastalığı tedavisinde kullanılır. Tarlusal kullananlar hamile kalır mı? En çok merak edilen sorulardandır, evet Tarlusal kullanırken de gebe kalınabilir.

Hamilelikte Tarlusal Kullanılabilir mi?

Kişi eğer hamile ise veya hamilelik düşünüyorsa Tarlusal adet söktürücü ilacı kullanmamalıdır. Eğer kullanılırsa anne karnındaki bebek zarar görür. Tarlusal doğum kontrol yöntemi sayılmaz. Bu yüzden Tarlusal hapını kullanırken ek olarak cinsel ilişki esnasında prezervatif gibi doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Tarlusal hapını kullandığınız dönem içerisinde eğer hamile kalma söz konusu olursa acilen doktora gidilmelidir.

Tarlusal Kullananlar Hamile Kalır mı?

Tarlusal ilacının ana görevi adet söktürücüdür. Bu ilacın hamile kalmayı kolaylaştırıcı etkisi yoktur. Veyahut gebeliği engelleyici etkisi de bulunmamaktadır. Tarlusal ilacı vücutta adet kanaması yaşanmadığında adet sökmek amacıyla kullanılmaktadır.

Hamile kalmak isteyen kişilerin yumurta takibi için Tarlusal kullanımı doktor tarafından gerekli görülebilir. Bu durumda ortalama olarak 10 gün sonra kişinin adet görmesi gerekmektedir. Tarlusal ilacı kullanım süresince lekelenme gibi kanamalar yaşamak normaldir.

Doktor; uzun süre adet görmeyen kadınlarda, menopoz durumlarında, adet gecikmesi olan kadınlarda tedavi için Tarlusal ilacını verebilir. Eğer bu dönemde hamilelik söz konusu ise Tarlusal ilacının bırakılması gerekir. Aksi taktirde bebekte fiziksel veya beyinsel hasar meydana gelebilir.

Tarlusal ilacı hamilelik istemeyen kadınlarda doğumdan korunma yöntemi olarak kullanılmaz. Bu ilaç gebelik oluşumunu önlemez.

Tarlusal ilaç kullanıldığında en geç 1 hafta- 10 gün içinde kişide adet gerçekleşir. Eğer ilaç kullanımına rağmen adet yaşanmadıysa kişi doktoruna mutlaka bildirmelidir.

Hamile kalmak isteyen ve adet düzensizliği polikistik overi olan kadınlarda yumurtlama takibi için klomen ilacı tedavisine de başlanabilir.

Tarlusal Gebeliği Sonlandırır mı?

İstenmeyen gebeliklerde düşük yapmak isteyen anne adaylarında Tarlusal gibi adet söktürücülerin kullanımı gebeliği sonlandırmaz. Bu sadece bebeğe zarar verir. Eğer hamilelik döneminde bilinçsizce adet söktürücü ilacı kullanılmışsa bebeğe ciddi şekilde zarar verir. Bu ilaç kullanımı bebeğin düşmesine yol açmaz ancak bebekte fiziksel ve zihinsel özürler oluşur.

Tarlusal İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 11 haftalık hamileyim. Sizce tarlusal bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Dr. Yeşim Bülbül’ün cevabı:( Gebelikte kullanılan ilaçların hiçbiri için kesin zararsız garantisi verilemez, ancak kullanılan maddelerin çok az bir kısmı için kesin zarar verir diyebilmek mümkün. Eski adı farlutal olan tarlusal gebelikte özellikle kız fetuslarda cinsel organda erkek yönünde değişim yapabilir, ancak kesin gebelik sonlandırması önerilen grupta değil )

Sual: Hocam merhaba ben doğum yapalı 8.5 ay oldu doğumdan sonra 3 kere regl oldum daha olmadım regli olayım diye dr tarlusal verdi bana da yumurtalıkların tembel yumurtlaman olmuyor dedi ve bende korunmadım olmuyor diye tarlusal kullanırken hamile kalmışım iki gün önce kanda 34.94 çıktı daha çok yeni sanırım sizce bi zararı olmuş mudur ilacın ?bir de oğluma sağarak süt veriyorum emmediği için beş aydır sütüm çok az 40-60 mil çıkıyor ama anne sütü diye veriyorm hala sizce kesmesem sütü sorun olur mu?

CEVAP

Dr. Ayşe Darama’nın cevabı:(Merhaba gebelik devam edecekse kesmelisiniz sonlanacaksa emzirme devam edebilir)

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusalın Seyrek Yan Etkileri:

 • Damar tıkanıklığı,
 • Derin-ven trombozu (kanın damarda pıhtılaşması) (bacağınızda şiddetli ağrı ve morarma)
 • Kilo değişikliği, ödem/sıvı retansiyonu, ellerde ve bileklerde şişlik
 • Depresyon, uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, uyku hali, sersemlik,
 • Bulantı
 • Akne, saç dökülmesi, yüzde veya vücutta aşırı tüylenme, kaşıntı, döküntü, kurdeşen
 • Hamile olmadığınız halde memeden sütümsü akıntı gelmesi (galaktore), memede ağrı ve hassasiyet
 • Yorgunluk, ateş
 • Glukoz toleransında azalma,

Tarlusalın Sıklığı Bilinmeyen Yan Etkileri;

 • Kadın yumurtalığında, yumurta oluşmasının uzun süreli ortadan kalkması
 • Normal olmayan rahim kanaması (düzensiz, artan, azalan), adet kanaması görmeme, rahim ağzı aşınmaları ve vajinadan akıntı,
 • Beyinde kan pıhtısı (anormal, uzun süreli baş ağrısı, görme bozukluğu, konuşma güçlüğü, veya bayılma)
 • Akciğerde kan pıhtısı (göğsünüzde ani, şiddetli ağrı, kanlı öksürük)
 • Sarılık

Tüm ilaçlar gibi, Tarlusal’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden herhangi biri olursa Tarlusal’ı kullanmayı durdurunuz ve Derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları (hırıltı, nefes darlığı, bayılma hissi, yüz veya dilde, ellerde ve ayaklarda şişme, şiddetli kaşıntıyla seyreden deri döküntüsü)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Tarlusal’a karşı alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Don`t copy text!