Hamilelikte Sulu Akıntının Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Su Gibi Akıntı Normal mi Neden Olur

0

Gebelikte Su Gibi Akıntı Olur mu?

“Hamilelikte su gibi akıntı sık karşılaşılan bir durumdur. Ve genellikle normal kabul edilir.”

Genel olarak, hamilelik boyunca günlük, ince, süt gibi vajinal akıntı olması normaldir – bunu iç çamaşırınızda fark edeceksiniz. Bu akıntı “lösore” olarak adlandırılır ve hamilelik sırasında vücudunuzun değişen hormonlarına (bu durumda daha fazla östrojen) verilen normal bir tepkidir. Bu tür normal akıntı, berrak beyaz renkte, ince ila sütlü veya mukoza kıvamında olabilir ve hemen hemen hiç kokusu veya çok hafif bir kokusu olabilir. Akıntı miktarı değişebilir, ancak hemen hemen her zaman hamilelik boyunca mevcuttur. Hamileliğin sonuna doğru vajinal akıntıda bir artış veya değişiklik fark edebilirsiniz.

Hamilelikte Su Gibi Akıntı Gelmesi Neden Olur?

Vajinal akıntı, vajinaya sahip olmanın tamamen normal bir parçasıdır ve ergenlik başlamadan birkaç yıl önce başlayacak ve menopoz tamamlandıktan sonra sona erecektir. Vajinal akıntı vajinanızın temiz kalmasına ve enfeksiyonsuz kalmasına yardımcı olur. Vajinal akıntı, bir kız adet görmeden yaklaşık altı ay ila bir yıl önce başlayabilir. Hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Akıntı sulu ise, büyük olasılıkla normaldir ve bir enfeksiyon belirtisi değildir.

Hamilelikte vajinadan su gibi akıntı gelmesine şu durumlar neden olabilir.

Hormonlardaki Değişim

Bazen vajinadan şeffaf renkli bir akıntı gelir. Buna leukorrhea adı verilir. Hamilelikte vücuttaki östrojen oranında iniş-çıkışlar olur. Buna bağlı olarak vajinaya daha fazla kan gitmeye başlar ve hamileliğin ilk aylarında leukorrhea olarak bilinen vajinal akıntıyla sık karşılaşılır. Akıntı çoğu zaman ince kıvamda ve şeffaf renktedir.

Mantar Enfeksiyonu

Gebelikte vajinadan su gibi çok fazla akıntı gelmesi mantar enfeksiyonuna da işaret edebilir. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu; vajinada yanma ve kaşıntı,sarı veya yeşil akıntı, vulvada şişlik ile belirti verir. Tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Anne adaylarının yeşil, sarı, beyaz ya da şeffaf renkte sulu akıntı görmesi vajinal enfeksiyonun da habercisi olabilir. Öte yandan cinsel temasla geçen bir rahatsızlık da bu duruma sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Suyun Gelmesi

Hamilelikte bol sulu akıntı olması hamilelikte suyun gelmesinin yakın olduğuna işaret edebilir. Hamileliğinizin sonunda iseniz, bu akıntı, normal bir doğum eyleminin başlamasının işareti olabilir

Hamilelikte Sulu Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte su gibi akıntı gelmesi genellikle gebelikte hormonal değişimden kaynaklanır ve normal kabul edilir. Ancak kimi zaman bu akıntı erken doğuma veya enfeksiyona işaret edebildiğinden mutlaka böyle bir sorunla karşılaşırsanız doktora haber vermelisiniz. Doktor bu durumun nedenini tespit edecek, şayet enfeksiyon söz konusu ise gebelikte kullanımı güvenli olan antibiyotik reçete edecektir.

Yorum Yap