Hamilelikte Sırt Üstü Yatmanın Zararları Neler Tehlikeli Midir?

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı mı Bilimsel Araştırma Sonuçları

0

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Mahsurlu mudur?

Hamilelik sırasında yapılması ve yapılmaması gereken birçok şey vardır. Gebelikte yapılmaması gereken uzmanlar tarafından sakıncalı bulunan durumlardan biri de gebelikte sırt üstü yatmaktır.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Tehlikeli mi?

Hamilelikte sırt üstü yatmak sırt ağrısı, nefes almakta güçlük, sindirim sistemi problemleri, hemoroit , düşük tansiyon ile ilgili sorunlara neden olabilir, kalbinizde ve bebeğinizde dolaşımın azalmasına da yol açabilir.

Hamileliğin ilk üç ayından sonra sırtüstü yattığınızda, hamile rahminizin ağırlığı, kanı vücudunuzun alt kısmından kalbe taşıyan damar olan vena kavadaki kan akışını azaltabilir.

Yeni Zelanda’dan yapılan küçük bir araştırma, hamileliğinin son üç aylık dönemindeki kadınlar için sırtüstü uzanmak fetüs üzerinde stres yapabilir ve bu da bazı durumlarda ölü doğum riskini artırabilir.

Araştırmada Auckland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 29 sağlıklı hamile kadını ve fetüslerini 30 dakika boyunca farklı pozisyonlarda – sağ veya sol taraflarında ve sırtlarında – yatarken izledi. Kadınlar 35 ila 38 haftalık hamileydi. Araştırmacılar, kadınlar sırtüstü uzandıklarında, fetüse giden oksijen oranın azaldığını tespit ettiler. Araştırmacılar ayrıca sırt üstü yatarken kalp atışları arasındaki aralıktaki değişikliklerin bir ölçüsü olan fetüslerin kalp atış hızı değişkenliğine de baktılar . Çalışmada sırtüstü yatan hamile kadınların fetüslerinde kalp atış hızında azalma olduğu görüldü.

Hamileliğin 15. ve 20. haftaları arasında, sırtüstü uyuduğunuzda rahim kan akışını engelleyecek kadar büyümeye başlar. Omurganızın sağ tarafında uzanan ve alt ve orta vücuttan kalbe kanı taşıyan büyük bir damar olan inferior vena cava’yı (IVC) sıkıştırabilir. Sırt üstü uyumak kanın kalbe gidiş hızını azaltabilir, bu nedenle anne nefes darlığı hissedebilir veya kalp çarpıntısı gibi problemler yaşayabilir.

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Uyumalıdır?

Hamilelikte en iyi uyku pozisyonu yan yatarak uyumaktır. Daha da iyisi sağ yanı üzerine yatıp, sağ avucu sağ yanağın altına koymalı sağ tarafınızda uyumaktır. Sağ tarafınızda uyumak, plasentaya ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını artıracaktır.

Hamilelikte Kaliteli Uyku Uyumak İçin Uzman Önerileri

  • Hamileler için satılan hamile yastığı kullanmaktır gebelikte rahat rahat uyumanızı sağlayacaktır.
  • Hamilelikte kafein alımını sınırlayın. Saat 15: 00’ten sonra kahve veya kafeinli çay içmemeye çalışın
  • Bol su için. Gün boyunca bol su için,2-3 litre su için, ancak yatmadan birkaç saat önce su alımını sınırlandırın, böylece uyanmak ve tuvalete gitmek zorunda kalmazsınız.
  • Günlük 30 dakika egzersiz yapın, örneğin yürüyüş yapın. Egzersiz daha iyi uyumanıza yardımcı olur, ancak yatmadan önceki dört saat içinde egzersiz yapmayın.
  • Rahatlatıcı aktiviteler yapın. Sıcak bir banyo, ayak veya omuz masajı rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Huzurlu yatak odası da kaliteli uyku için çok önemlidir. Gece yatak odanızı karanlık, sessiz ve serin tutmak, uykuya dalmanıza ve uykuda kalmanıza yardımcı olacaktır.
Yorum Yap