Hamilelikte Bulantı Olmaması Cinsiyet Belirtisi mi Erkek Bebek mi

Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyeti Belirler mi Kız mı Erkek mi?

0

Hamilelikte Aşırı Mide Bulantısı Cinsiyet Belirtisi mi Bulantı Yoksa Erkek, Bulantı Varsa Kız mı?

Hamilelik döneminde mide bulantısı, gebeliğin erken dönemlerinden beri ortaya çıkan çok sık karşılaşılan bir gebelik belirtisidir. Gebelikte mide bulantısı yaşanmasında hamilelikte görülen hormonal değişimler büyük rol oynar. Halk arasında hamilelikte aşırı mide bulantısının bebeğin cinsiyeti hakkında bize ipucu verdiğine dair yaygın bir inanış söz konusudur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Aşırı Mide Bulantısı Bebeğin Kız mı Erkek mi Olduğunu Gösterir?

Yüzyıllardır, hamilelikte bulantı yaşamak hamileliğin sonucunu yani bebeğin cinsiyeti tahmin etmek için kullanılmıştır. Pek çok toplumda bebeğin cinsiyetinin sabah bulantısının şiddeti ile bağlantılı olduğuna inanılmaktadır.

Toplumda yaygın olan kanıya göre hamilelik döneminde aşırı mide bulantısı, mide bulantıları yaşamak bebeğin kız bebek olduğunu göstermektedir. Sabah bulantısını tetikleyen gebelik hormonu hCG düzeyleri, kız bebeklere hamile olan annelerde daha yüksek olma eğilimindedir. Kız bebek bekleyen annelerde hCG hormon seviyesi artar ve bunun sonucunda mide bulantısı ile karşılaşılır.

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, şiddetli mide bulantısı nedeniyle başvuran hamile kadınların yüzde 55’i kız bebek bekledikleri belirlendi.

Hamilelikte mide bulantısı yaşamama ise bebeğin erkek olduğuna işaret eder.

Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyet Belirtisidir Sözü Hurafe midir?

İÜ yani İstanbul Üniversitesi’nde İstanbul Tıp Fakültesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Faruk Buyru, gebelik dönemiiyle ilgili kulaktan dolma çeşitli bilgilerin maalesef toplumumuzda yaygın olduğunu belirterek, “Özellikle bebeğin cinsiyeti hakkında gerçek dışı söylentiler yaygındır.” dedi. Prof. Dr. Faruk Buyru; konuşmasının devamında şu bilgileri verdi:

“Bazıları ‘hamilelik bulantısı bebeğin şu cinsiyetten olacağını gösterir’ gibi şeyler söylüyor. Oysa bu sadece bir iddiadır ve bilimsel geçerliliği yoktur. Mide bulantısı, hamilelik belirtilerinden biridir ve normal bir gebelikte karşılaşılan doğal bir durumdur. Hamilelikte mide bulantısı ile bebeğin cinsiyeti arasında bir bağlantı olduğunu söylemek yanlıştır.”

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Uyanınca birkaç tane kraker yemek sabah bulantılarına iyi gelir. Kraker, mide asidini bastırır ve bulantıyı giderir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler için rezene de iyi bir çözümdür. Bulantılarınız başladığı zaman bir miktar rezene tohumu çiğnemek fayda sağlayacaktır. Dilerseniz bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar öğütülmüş rezene ekleyerek 10 dk sonra süzüp tüketebilirsiniz. Ayrıca rezene çayınızı bal ve limonla biraz daha lezzetlendirebilirsiniz.

Mideyi yatıştıran ve bulantıları engelleyen bir diğer bitki de nanedir. 1 tatlı kaşığı nane, 1 bardak sıcak suya atılır ve 7-8 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından süzülür ve içilir. Limon ve bal ilavesi, nane çayının tadını güzelleştirecektir.

Hamilelikten kaynaklı mide bulantılarını geçirmek için bol bol su tüketmelidir. Zaten suyun önemi ve faydaları hepimizin malumudur. Bilhassa gebelik döneminde bol su tüketmek daha da önemlidir. Çünkü anne adayının olduğu kadar bebeğin de suya çok ihtiyacı vardır. Uyanınca hemen mide bulantılarınız başlıyorsa, yarım bardak su içip yeniden biraz uzanmayı denemelisiniz. Bu, hamilelikte sabah bulantıları için uygulanan etkili bir yöntemdir.

Hamilelikte Mide Bulantısı İlacı İsimleri Gebelikte Bulantı İlacı Tıklayınız