Gebelikte Düşüğe Sebep Olan Hareketler Hangileridir

Düşüğe Neden Olan Fiziksel Hareketler Nelerdir?

0

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Fiziksel Hareketler 

Hamilelik 9 ay 10 gün boyunca süren çok hassas bir dönemdir. Gebelik boyunca yediğimiz yiyecekler kadar yaptığımız hareketlere de dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı hareketler gebelikte düşük riskine yol açmakta hatta bu durum bebeğin düşmesiyle bile sonuçlanabilmektedir. Özellikle ilk 3 ay düşük riski vardır.

Gebelikte Düşüğe Neden Olan Hareketler Nelerdir?

Spor ve egzersiz hamilelik sürecinde de yapılabilir fakat anne adayının bunu yaparken hassas olması gerekir. Gebelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa, herhangi bir problem yoksa doktor önerileri dikkate alınarak çeşitli egzersizler yapılmasında sakınca yoktur. Bununla birlikte anne adayının bir sağlık sorunu varsa bazı hareketler doktor tarafından yasaklanabilir. Hamilelikte yapılan hareketlerin karın içi basıncı artırma ihtimali olduğundan egzersiz ve spor için doktorun talimatlarına uymak lazımdır.

Hamilelikte zıplama ve sıçrama gibi ani ve sert hareketler düşüğe neden olabilir. Özellikle düşük riski olan anne adayları bu hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Gebelikte yükseğe uzanmak da düşük riskine neden olan, hamilelikte yapılmaması gereken hareketlerdendir.

Hamilelikte ağırlık kaldırmak da düşüğe neden olan hareketlerdendir. Doktorlar anne adayına ağır kaldırmayı tavsiye etmezler.

Hamilelik döneminde at binmek de düşüğe neden olabilir.Ata binilen yer engebeli ise kişi atın üzerinde devamlı hareketli olacağından dolayı düşük meydana gelme ihtimali vardır.

Pilatespekçok hamile kadının gebelikte yaptığı sporlardandır. Şayet düşük tehlikeniz varsa yahut pilates sporunda acemiyse bu sporu yapmak da hamilelikte düşükle sonuçlanabilir.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü Hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Düşük Yapmak İçin Hangi İlaçlar Kullanılabilir

Cytotec Düşük Hapı

Düşük yapmak için kullanılan ilaçlar arasında en yaygın olanlardan biri Cytotecdüşuk hapıdır. Bu hap hamileliği 9 saatte sona erdirir. 200 mg olarak satılan bu ilacı eczaneden temin etmek mümkündür. Esasen bu ilacın kullanım alanı mide ülseri tedavisidir. Fakat istenmeyen hamilelikleri bitirmek amacıyla da kürtaj alternatifi olarak tercih edilmektedir. Cytotecmisoprostol 200 mcg diye bilinir.

Cytotec düşük ilacının etki mekanizması rahim ağzını açarak kramp girmesini sağlamaktır. Bu sayede embriyonun tutunmasını engellemekte ve düşük meydana getirmektedir. Bu işlemin süresi bünyeye göre 7-12 saatte arasında değişir.

Cytotec düşük hapı ile evde düşük yapmak mümkündür. Bu sırada adet döneminden daha yoğun kanama ve ağrınız olacağını bilmelisiniz.

Maydanoz İle Çocuk Düşürme

Maydanoz yapraklarında maydanoz yağı bulunur. Bu yağ ise myristicin ve apiol adlı bileşenler ihtiva eder. Uterus kasılmalarını tetikleyen bu maddelerin çocuk düşürme üzerinde etkisi vardır.

Maydanoz çayı için; aktardan alınan kurutulmuş maydanoz (1 yemek kaşığı kadar) 1 su bardağı sıcak suyun içine atılır ve demlenmeye bırakılır. Bu çay taze maydanoz ile de hazırlanabilir. Yıkanmış 1 avuç taze maydanoz blenderdan geçirilerek 1 bardak suya eklenir, karıştırılıp tüketilir.

Papatya İle Çocuk Düşürme

Papatyanın rahim kaslarını uyarıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Papatya ile düşük yapmak istiyorsanız kurutulmuş papatyadan 2-3 tatlı kaşığı alıp bir su bardağı sıcak su içerisine ilave edip 3-4 dakika demlendirin. Sonra günde 2-3 bardak için.