Evde Lezzetli Enginar Sirkesi Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar?

Enginar Sirkesinin Sağlığa, Zayıflamaya Faydaları Ve Zararları

0

Enginar Sirkesinin Sağlığa, Zayıflamaya Faydaları Ve Zararları

Enginar Sirkesi Tarifi, Enginar Sirkesi Nasıl Kullanılır, Tüketilir?

Enginar sirkesi, adından da anlaşılacağı üzere enginardan yapılan bir sirkedir. Yapılışı çok kolay, sağlığa faydası ise pekçoktur. Enginar sirkesi zayıflamaya yardımcı olması, sindirim sistemini düzenlemesi ve bağışıklığı güçlendirmesi ile öne çıkar. Kandaki zararlı maddeleri uzaklaştırır, yorgunluğu alır, bol miktarda demir içerdiğinden vücuda direnç verir, safra kesesi rahatsızlıklarında faydalıdır, kolesterolü düşürür.

Enginar Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 adet yeşil enginar
 • 2 litre su
 • 1 çay bardağı sirke.

İlk olarak yeşil enginarlar kabukları soyulmadan ufak parçalara bölünür. Ardından büyükçe bir kavanoza alınır, üzerine sirke ve su eklenir. Sonra ağzı kumaş bir bezle kapatılıp serin ve güneş görmeyen bir yerde takriben 20 gün beklemeye bırakılır. Günde bir kez tahta kaşıkla karıştırılmalıdır. 20 günlük süre dolunca sirkeniz hazır olacaktır. Bunu keskin kokusundan da anlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz enginar sirkesini yemeklerinizin lezzetini artırmak için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük birer kaşığı enginar sirkesi tüketmeniz, sağlığınıza da çok faydalıdır. Çünkü enginar sirkesi, zengin içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış mevsiminde grip, nezle, soğuk algınlığı ve buna benzer hastalıklardan korunmayı sağlar. Kısaca enginar sirkesi tam anlamıyla bir sağlık kalkanıdır.

Zayıflamak İçin Enginar Sirkesi Kullanımı

Zayıflamak için enginar sirkesi tüketmek, birçok kişinin başvurduğu doğal bir yöntemdir. 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı enginar sirkesi eklenir. Hazırlanan bu karışım, her gün aç karna tüketilir. Fazla kilolarından şikayetçi olanlar enginar sirkesiyle kısa zamanda çözüme kavuşabilirler.

Enginar Sirkesi Nasıl İçilir?

1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı enginar sirkesi koyup, bunu sabah akşam aç karına tüketebilirsiniz.

Enginar Sirkesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Enginar sirkesi ne işe yarar? sorusunu cevaplandırırken sayabileceğimiz çok şey vardır. Örneğin karaciğer yağlanmasına birebirdir. Karaciğer yağlanması olanlar enginar sirkesi tüketmeyi alışkanlık haline getirerek bu problemden kurtulabilirler.

 • Enginar sirkesi kanı toksinlerden arındırır. Bu zararlı maddelerin idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve bitkinlik, halsizlik gibi sorunları da ortadan kaldırır. Vücuda enerji verir.
 • Sirke çeşitleri arasında özel bir yeri bulunan enginar sirkesi vitamin ve mineral deposudur.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelen enginar sirkesinin şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine de faydası vardır. Öte yandan bağırsak hareketlerini düzenler. Gıdaların sindirimini ve emilimini kolaylaştırır. Bu özellikleriyle zayıflamak isteyenlere destek olur. Her gün 1 yemek kaşığı enginar sirkesini 1 bardak suyun içine ekleyip içmeniz, sindirim sorunlarınızı hafifletecektir.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, enginar sirkesi karaciğer yağlanmasında etkilidir.
 • Nöronların yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Demir içeriği yüksektir.
 • İştahı açar, vücut direncini artırır.
 • Safra kesesinde meydana gelen rahatsızlıklar için kullanılır.
 • Kolesterolün düzenlenmesinde rol oynar. Karaciğer hastalıklarının iyileşmesine yardım eder. Mideyi ve bağırsakları temizler.

Enginar Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Enginar sirkesi, diğer sirkelerde olduğu gibi asit oranı yüksek bir sirkedir. Bu nedenle belirtilen miktardan çok tüketilmesi, sulandırılmadan içilmesi veya midesi hassas olan kişilerce içilmesi mide delinmesine kadar çeşitli mide problemlerine yol açabilir.

Sirke Anası Nasıl Saklanır Sirke Anası İle Sirke Yapımı Tıklayınız
Sirkeli Su İle Yıkanmak Ne İşe Yarar Sirkeli Suyla Yıkanmanın Faydaları Zararları Tıklayınız