Ella Adet Geciktirir mi Ella Kullanıp Adeti Gecikenler Var mı

Ella Adet Gecikmesi Yapar mı Ella Ertesi Gün Hapı Adeti Kaç Gün Geciktirir

0

Ella Adet Gecikmesi Yapar mı, Ella Adet Gecikmesi Ne Kadar Sürer Ella Adeti Ne Kadar Geciktirir

Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişkiden sonra, ilk 24 saat içinde alındıklarında gebeliği %95 önleyen ilaçlardır. Ella hapı da en bilinen ertesi gün hapı markasından biridir. Ella hapı kullanan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de Ella hapı adeti geciktirir mi sorusudur, işte bu soruya doktorların verdikleri cevaplar

Ella Ertesi Günü Hapı Adet Geciktirir mi? Doktorların Cevapları

Sual: Ella hap adet geciktirir mi, ella hap kullandım bu ay ki adetim 19 gün gecikti 2 kez idrar testi yaptm negatif çıktı. İdrar testine güvenebilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Gülbin İşgören’in cevabı:( Ertesi gün hapı adetinizi geciktirebilir. Yine de kanda gebelik testi yaptırmanızda fayda var.)

Sual: Eşim adet olmasına 2 hafta varken 45 saat sonra Ella hap kullandı adeti 2 gün gecikti ve hala olmadı gebe kalmış mıdır Ella hap kaç gün adet geciktirir ?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Sevim Turhan’ın cevabı:( Ella nedeniyle gecikmiş olabilir ama yine de 1 hafta bekleyin adet olmazsa kan gebelik testi yaptırabilirsiniz)

Sual: Küçüklükten beri hep adet düzensizliği yaşarım en son 14 haziranda adetim bitti 7 temmuz gibi bir birleşme yaşadım ama ilişki biter bitmez ella hapı aldım daha önce de bu düzensizlikler yüzünden doktor gittiğimde hiç bi sorunum olmadığını kist olmadığını söylemişti tarlusal aldım kullandım bütün belirtileri görmeme rağmen adet olamıyorum bu aralar iş yeri ile ilgili büyük problemlerim var acaba stres yada ella hapı gecikme yapmış olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Semavi Ulusoy’un cevabı:( Doğrudur. Her ikisi de adet gecikme sebebi olabilir. Yine de kandaki gebelik testini yaptırın.)

Sual: Ella adeti azaltır mı? Ayda 2 kez ella kullandım. Adetim gününde geldi ama yoğunluk az. Bitecek gibi. Normalde 6 gün sürer. Ella etkisi mi acaba Ne yapmalıyım?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Volkan Aksakallı’nın cevabı:( Evet kullandığınız ilaca bağlı adette azalma olabilir. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok)

Sual: Adet geciktirici hap kullanımı sırasında yani kullanıldığı “bir” gün ; ella ertesi gün hapını kullanmanın sonucu , ilaç etikleşimleri olur mu? Kişiye hormanal vb zarar açar mı ? Yada ne gibi zararı olabilir, kullanılmasında sakınca var mıdır ?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Darama’nın cevabı:( Merhaba gelişigüzel hormon kullanılmaz adet düzeniniz zarara uğrayabilir)

Sual: Cinsel ilişkimden 3 gün sonra yani 72 saat içinde ertesi gün hapı aldım ve 1 hafta sonra yine adet gördüm bu nedir hamilelik mi lütfen yardımcı olun ilk defa başıma böyle bişey geliyor

CEVAP

Dr. Ceme Keçe’nin cevabı:( Merhaba, ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki sonrasında, ilk 72 saat içinde mümkün olduğunca erken alınmalıdır. ilk 24 saat içerisinde kullanıldığında istenmeyen gebeliği %95 oranında önler. ancak ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir ve düzenli olarak kullanılmamalıdır. Çünkü sürekli kullanıldığında etkisi azalır ve bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. kullandığınız ilaçlar hormon içerikli ilaçlardır. Bu tür ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız oldukça önemlidir. çünkü içerikleri itibarıyla her hastaya bu ilaçlar kullanılmaz. Bazı kişiler vardır ki bunların bu ilaçları kullanmaları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. ayrıca bu şekilde kullanmış olduğunuz ilaçlar hormon dengenizi alt üst edebilir. Bundan dolayı da ara kanamalar, adet olamama, adet süresinin uzaması vs. gibi sonuçlar doğabilir. Size önerim adet kanamanızın neden geciktiğine yönelik araştırılmanın yapılması ilaç kullanımınızın etkilerinin anlaşılması için bir uzmana danışmanız yönünde olacaktır. Ayrıca korunma yöntemi olarak modern korunma yöntemlerinden birini kullanmanız bunun içinde gittiğiniz uzmanla görüşmeniz önemlidir.)

Sual: 18 gün önce şüpheli ilişki nedeniyle ella içtim. Bu hafta içinde adet görmem gerek normalde, ella yüzünden gecikirse hamilelik korkum artacak. Ella ortalama kaç gün geciktirir adeti, bir de eğer adet olamazsam adet söktürücü içmem hata mı olur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Akın Savcı’nın cevabı:( Ella içtikten sonra kanama oldu ise sorun yok. İlaçların etkisi kişiye gore değişir. Söktürücü alabilirsiniz)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Sizin için sakıncası yoksa kabul edin, ama isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi